Kategorie
Naturopatia Problemy zdrowotne Zdrowie

Zaparcie u dziecka – przyczyny, zapobieganie i leczenie

Wszyscy wiemy, że zaparcia obniżają komfort życia. Mogą być też groźne dla zdrowia, gdyż prowadzą do przewlekłego zatrucia organizmu niewydalonymi produktami własnej przemiany materii. Jak leczyć zatwardzenie u dziecka i co zrobić, by mu zapobiec?

Małe dzieci też miewają zaparcia. Niektóre wcale o tym nie mówią. Okazuje się jednak, że problem jest duży, gdyż nawykowe zaparcia mogą prowadzić do nadwagi i otyłości. O tym, co jest przyczyną zatwardzenia u dziecka i jak można pomóc maluchowi, który od kilku dni nie może się wypróżnić, rozmawiamy z dr Aliną Małmyszko-Czapkowicz, lekarzem rodzinnym.

Jak rozpoznać zaparcia u dzieci?

O zaparciu możemy mówić, gdy dziecko wypróżnia się z trudem i z tego powodu wręcz unika wizyt w toalecie. Ważniejsze niż częstotliwość jest jednak to, czy robienie kupki nie wiąże się dla dziecka z wysiłkiem. Taka sytuacja prowadzi do zalegania kału w odbytnicy, a kał to jest przecież coś, czego organizm chce się pozbyć. Jeśli tego nie zrobi, będzie się zatruwał własnymi odchodami.

Uwaga! Reklama do czytania

Niegrzeczne książeczki

Czy dzieci na pewno są niegrzeczne?
Seria książek dla dzieci 2-5 roku życia i rodziców o tym, że w każdym zachowaniu dziecka jest ważna jego potrzeba.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Jak pomóc dziecku, które cierpi na zaparcia?

W aptekach znajdziemy mnóstwo preparatów, które mogą ułatwić dziecku wypróżnianie. Sięganie po nie nie jest jednak dobrym sposobem leczenia zaparć. W tym przypadku nie ma bowiem różnicy, czy będą to leki naturalne czy syntetyczne – ważne, że ich używanie może doprowadzić do tego, że jelito się rozleniwi i bez takich preparatów nie będzie chciało prawidłowo funkcjonować. A to oznacza, że środki ułatwiające wypróżnianie trzeba będzie stosować na stałe. Nie jest to zbyt nęcąca perspektywa dla dorosłego, a co dopiero dla dziecka.

Leczenie zaparć u dzieci – postaw na probiotyki i błonnik

W przypadku zaparcia u dzieci, warto zastosować probiotyki, które przywracają naturalną florę bakteryjną w jelitach. To ważne, szczególnie jeśli dziecko było leczone antybiotykami, które niszczą przecież zarówno dobre, jak i złe bakterie. Okresowo może też pomóc podawanie błonnika, np. 1–2 łyżeczki otrąb dziennie, popijane wodą, albo błonnika kupionego w aptece – może on mieć zarówno formę proszku, który należy wymieszać z wodą, jak i kapsułek do połykania. Domowym sposobem na zatwardzenia jest też dodawanie do posiłków pestek słonecznika i posypywanie kanapek czy sałatek otrębami (pszennymi albo owsianymi).

Leki homeopatyczne na zaparcia u dzieci

W leczeniu zaparć u dzieci pomocne jest też stosowanie leków homeopatycznych. Warto wypróbować przede wszystkim preparaty takie jak:

  • Bryonia lub Alumina – gdy zaparcia u dzieci spowodowane są odwodnieniem i suchością stolca,
  • Hydrastis canadensis i Collinsonia canadensis, Sepia i Natricum muriatricum – jeśli dolegliwości mają charakter przewlekły,
  • Graphites i Plumbum metalicum – gdy występuje brak odruchu oddawania stolca.

Warto jednak mieć świadomość, że w leczeniu zaparć, szczególnie jeśli chcemy się ich pozbyć na dobre, ważne są nie tylko leki.

Zaburzenia przewodu pokarmowego – sposoby na rozluźnienie mas kałowych

Przyczyną zaparć u dzieci bardzo często jest niewłaściwa, uboga w błonnik dieta. To oczywiście banał, ale zaparcia mają najczęściej te dzieci, które – mówiąc w uproszczeniu – jadają bułki z kremem czekoladowym i hamburgery. A tymczasem błonnik, który jest konieczny, by jelita prawidłowo funkcjonowały, znajduje się przede wszystkim w warzywach i produktach pełnoziarnistych. Zamiast bułki ze słodkim kremem, dzieci powinny jeść na śniadanie płatki owsiane lub musli. W przypadku zaparcia u dzieci bardzo ważne jest też włączenie do jadłospisu jak największej ilości różnorodnych warzyw – surowych lub gotowanych (zwłaszcza buraków). Jedynym warzywem, które w tej sytuacji się odradza, jest gotowana marchewka, ponieważ działa zapierająco. Surowa nie ma już takich właściwości.

W diecie powinny się też pojawić owoce – szczególnie jabłka. Bardzo ważna jest również ilość wypijanych płynów – pamiętajmy, że kilkulatek powinien wypijać około 1,5 litra wody dziennie.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Zaparcia u dzieci – przyczyny

Zmiana diety z pewnością pomoże pożegnać część przykrych dolegliwości, jednak należy pamiętać również o regularnej aktywności fizycznej. Aby pomóc dziecku, które cierpi na zaparcia, zapewnijmy mu codzienną dawkę ruchu – wystarczy nawet półgodzinny spacer! Warto też wiedzieć, że przyczyną zaparć u niektórych dzieci może być nawykowe powstrzymywanie się od wypróżnienia. Są maluchy, które nie potrafią korzystać z toalety poza domem. Efektem tego powstrzymywania się są zaparcia. Takiej sytuacji może też być winien pośpiech towarzyszący wychodzeniu z domu. Należy pamiętać, że każdy z nas powinien wypróżniać się rano – na to jednak musimy znaleźć czas. W przypadku zaparć u dzieci warto spróbować zmienić poranne obyczaje – wstać pół godziny wcześniej i spokojnie zjeść śniadanie. Dzięki temu każdy z nas znajdzie czas na wizytę w toalecie i posiedzenie w niej chwilę, jeśli będzie taka potrzeba.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “Zaparcie u dziecka – przyczyny, zapobieganie i leczenie”

Najważniejsza jest dieta, ruch najlepiej na świeżym powietrzu, żeby zapobiegać zaparciom. U nas sprawdzają się soki, które robię z warzyw i owoców w wyciskarce a dodatkowo dostarczają dużo witamin. Jednak jak już dojdzie do zaparcia i widzimy, że dziecko nie może się wypróżnić, to trzeba jak najszybciej zadziałać. Nam lekarz polecił czopki eva/qu bambini dla dzieci, które bardzo szybko a jednocześnie łagodnie likwidują zaparcie. Potem trzeba pilnować diety i zastanowić się co mogło wywołać zaparcie i najczęściej jest to błąd w diecie lub zbyt mała ilość płynów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.