Kategorie
Naturopatia Problemy zdrowotne Zdrowie

Zaparcie u dziecka – przyczyny, zapobieganie i leczenie

Wszyscy wiemy, że zaparcia obniżają komfort życia. Mogą być też groźne dla zdrowia, gdyż prowadzą do przewlekłego zatrucia organizmu niewydalonymi produktami własnej przemiany materii. Jak leczyć zatwardzenie u dziecka i co zrobić, by mu zapobiec?

Małe dzieci też miewają zaparcia. Niektóre wcale o tym nie mówią. Okazuje się jednak, że problem jest duży, gdyż nawykowe zaparcia mogą prowadzić do nadwagi i otyłości. O tym, co jest przyczyną zatwardzenia u dziecka i jak można pomóc maluchowi, który od kilku dni nie może się wypróżnić, rozmawiamy z dr Aliną Małmyszko-Czapkowicz, lekarzem rodzinnym.

Jak rozpoznać zaparcia u dzieci?

O zaparciu możemy mówić, gdy dziecko wypróżnia się z trudem i z tego powodu wręcz unika wizyt w toalecie. Ważniejsze niż częstotliwość jest jednak to, czy robienie kupki nie wiąże się dla dziecka z wysiłkiem. Taka sytuacja prowadzi do zalegania kału w odbytnicy, a kał to jest przecież coś, czego organizm chce się pozbyć. Jeśli tego nie zrobi, będzie się zatruwał własnymi odchodami.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Jak pomóc dziecku, które cierpi na zaparcia?

W aptekach znajdziemy mnóstwo preparatów, które mogą ułatwić dziecku wypróżnianie. Sięganie po nie nie jest jednak dobrym sposobem leczenia zaparć. W tym przypadku nie ma bowiem różnicy, czy będą to leki naturalne czy syntetyczne – ważne, że ich używanie może doprowadzić do tego, że jelito się rozleniwi i bez takich preparatów nie będzie chciało prawidłowo funkcjonować. A to oznacza, że środki ułatwiające wypróżnianie trzeba będzie stosować na stałe. Nie jest to zbyt nęcąca perspektywa dla dorosłego, a co dopiero dla dziecka.

Leczenie zaparć u dzieci – postaw na probiotyki i błonnik

W przypadku zaparcia u dzieci, warto zastosować probiotyki, które przywracają naturalną florę bakteryjną w jelitach. To ważne, szczególnie jeśli dziecko było leczone antybiotykami, które niszczą przecież zarówno dobre, jak i złe bakterie. Okresowo może też pomóc podawanie błonnika, np. 1–2 łyżeczki otrąb dziennie, popijane wodą, albo błonnika kupionego w aptece – może on mieć zarówno formę proszku, który należy wymieszać z wodą, jak i kapsułek do połykania. Domowym sposobem na zatwardzenia jest też dodawanie do posiłków pestek słonecznika i posypywanie kanapek czy sałatek otrębami (pszennymi albo owsianymi).

Leki homeopatyczne na zaparcia u dzieci

W leczeniu zaparć u dzieci pomocne jest też stosowanie leków homeopatycznych. Warto wypróbować przede wszystkim preparaty takie jak:

  • Bryonia lub Alumina – gdy zaparcia u dzieci spowodowane są odwodnieniem i suchością stolca,
  • Hydrastis canadensis i Collinsonia canadensis, Sepia i Natricum muriatricum – jeśli dolegliwości mają charakter przewlekły,
  • Graphites i Plumbum metalicum – gdy występuje brak odruchu oddawania stolca.

Warto jednak mieć świadomość, że w leczeniu zaparć, szczególnie jeśli chcemy się ich pozbyć na dobre, ważne są nie tylko leki.

Zaburzenia przewodu pokarmowego – sposoby na rozluźnienie mas kałowych

Przyczyną zaparć u dzieci bardzo często jest niewłaściwa, uboga w błonnik dieta. To oczywiście banał, ale zaparcia mają najczęściej te dzieci, które – mówiąc w uproszczeniu – jadają bułki z kremem czekoladowym i hamburgery. A tymczasem błonnik, który jest konieczny, by jelita prawidłowo funkcjonowały, znajduje się przede wszystkim w warzywach i produktach pełnoziarnistych. Zamiast bułki ze słodkim kremem, dzieci powinny jeść na śniadanie płatki owsiane lub musli. W przypadku zaparcia u dzieci bardzo ważne jest też włączenie do jadłospisu jak największej ilości różnorodnych warzyw – surowych lub gotowanych (zwłaszcza buraków). Jedynym warzywem, które w tej sytuacji się odradza, jest gotowana marchewka, ponieważ działa zapierająco. Surowa nie ma już takich właściwości.

W diecie powinny się też pojawić owoce – szczególnie jabłka. Bardzo ważna jest również ilość wypijanych płynów – pamiętajmy, że kilkulatek powinien wypijać około 1,5 litra wody dziennie.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Zaparcia u dzieci – przyczyny

Zmiana diety z pewnością pomoże pożegnać część przykrych dolegliwości, jednak należy pamiętać również o regularnej aktywności fizycznej. Aby pomóc dziecku, które cierpi na zaparcia, zapewnijmy mu codzienną dawkę ruchu – wystarczy nawet półgodzinny spacer! Warto też wiedzieć, że przyczyną zaparć u niektórych dzieci może być nawykowe powstrzymywanie się od wypróżnienia. Są maluchy, które nie potrafią korzystać z toalety poza domem. Efektem tego powstrzymywania się są zaparcia. Takiej sytuacji może też być winien pośpiech towarzyszący wychodzeniu z domu. Należy pamiętać, że każdy z nas powinien wypróżniać się rano – na to jednak musimy znaleźć czas. W przypadku zaparć u dzieci warto spróbować zmienić poranne obyczaje – wstać pół godziny wcześniej i spokojnie zjeść śniadanie. Dzięki temu każdy z nas znajdzie czas na wizytę w toalecie i posiedzenie w niej chwilę, jeśli będzie taka potrzeba.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Zaparcie u dziecka – przyczyny, zapobieganie i leczenie”

Najważniejsza jest dieta, ruch najlepiej na świeżym powietrzu, żeby zapobiegać zaparciom. U nas sprawdzają się soki, które robię z warzyw i owoców w wyciskarce a dodatkowo dostarczają dużo witamin. Jednak jak już dojdzie do zaparcia i widzimy, że dziecko nie może się wypróżnić, to trzeba jak najszybciej zadziałać. Nam lekarz polecił czopki eva/qu bambini dla dzieci, które bardzo szybko a jednocześnie łagodnie likwidują zaparcie. Potem trzeba pilnować diety i zastanowić się co mogło wywołać zaparcie i najczęściej jest to błąd w diecie lub zbyt mała ilość płynów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.