Kategorie
Rodzina

Zróbmy to razem – prezenty dla Babci i Dziadka

To raczej “hand-made’owe” klasyki niż oryginalne dzieła sztuki, mają więc wszelkie zalety klasyków: przydadzą się (koralne, ramka na zdjęcia czy kwiatek należą do kanonu prezentów niemal niezawodnych), nie wymagają specjalnych zakupowych przygotowań (dzięki czemu nadają się na upominek last-minute) i są przystępne w wykonaniu. Życzymy dobrej zabawy małym twórcom i wiele radości obdarowanym Babciom i Dziadkom!

Wielofunkcyjny przyrząd do ekspozycji, zwany również ramką na zdjęcia

Tym razem prezent dla Dziadka – w ozdobnej ramce można umieszczać dowolne treści lub obrazki, zmieniając jej przeznaczenie – od laurki po trójwymiarową ramkę na zdjęcie lub tabliczkę informacyjną – dla Dziadka, lub o Nim! Co będzie potrzebne:

  • kawałek styropianu, najlepiej o wymiarach 14x17x2,5cm (jeśli chcecie zrobić ramkę na zdjęcie, to musi ona być dopasowana do jego wymiarów),
  • farby plakatowe w dowolnych kolorach,
  • kolorowy karton,
  • karbowany papier (lub inny ozdobny),
  • farba w spray’u (opcjonalnie),
  • elementy ozdobne – naklejki, koraliki,
  • klej,
  • dowolnie wybrana zawartość ramki, w wersji klasycznej – zdjęcie, rysunek lub napis,
  • nożyczki,
  • ewentualnie igła z nitką.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Pomyślcie z maluszkiem, z czego najbardziej ucieszyłby się dziadek. My proponujemy tabliczkę do zawieszenia na drzwiach, dla wszystkich dziadków, którzy nie lubią, kiedy przerywa im się drzemkę… Możecie wspólnie wymyślić inne zastosowanie ramki, dobierając do niego zawartość. Do dzieła!

Blok styropianowy przycinamy wedle uznania (przede wszystkim dopasujmy wymiary do tego, co przykleimy w środku). Przycinaniem zajmij się Ty, ale dziecku zostaw pole do popisu przy malowaniu styropianu – można np. wybrać różne kolory dla poszczególnych krawędzi. Wytnij prostokąt z kolorowego kartonu i przyklej po jednej stronie – to będzie tylna część ramki. Jeśli chcecie, by Wasza ramka stała w pionie, przyklejcie papier tak, aby wystawał o ok. 2 mm. Z karbowanego kartonu wytnij ramkę i poproś maluszka o pomalowanie jej na dowolny kolor (ciekawy efekt da użycie farby w spray’u). Następnie na obramowaniu naklejamy dowolne elementy ozdobne – naklejki, koraliki lub wycinanki. W puste miejsce wklejamy zdjęcie, obrazek lub tekst. Ramkę/laurkę możesz postawić w dowolnym miejscu lub zawiesić, np. na klamce, w charakterze tabliczki. W tym celu użyj igły z nitką, przebij styropian i zawiąż supełek na nitce. Voila!

Jeśli nie macie styropianu, do zrobienia ramki idealnie nada się również karton z pudełka (jak na zdjęciu).

Korale koloru koralowego…

W Babci kryje się wiele wspaniałych osób: najlepsza niania, skarbnica ciekawych opowieści z przeszłosci, mama mamy, i dojrzała kobieta! Zapewne każda z nich z przyjemnością będzie nosić wykonane przez wnuczęta korale. Przygotujcie:

  • modelinę,
  • koralik,
  • element ozdobny (w zależności od możliwości),
  • garnek z wodą do zagotowania,
  • patyczek do szaszłyka,
  • nitkę,
  • ewentualnie klej typu kropelka,
  • ewentualnie nóż.

Zaczynamy! Wybierzcie z maluchem barwę modeliny i rodzaj koralika. Razem zastanówcie się, jaki jest ulubiony kolor babci lub jaki zestaw będzie pasował np. do koloru oczu czy ulubionej sukienki. Koralik na pewno znajdziecie gdzieś wśród domowych drobiazgów. Elementem ozdobnym mogą być cekiny czy inne świecidełka, które łatwo zagłębią się w modelinę (powinny być raczej płaskie). Ostatni element – nitkę – dobierzcie do całości.

Podzielcie się pracą – dziecko niech nadaje właściwy kształt modelinie, ćwicząc przy tym mięśnie dłoni (a jest to dobre ćwiczenie, gdyż, jak wiemy, modelina jest dość twarda, póki nie nagrzeje się ciepłem rąk). Jeśli chcecie, by kształt miał wyraźnie wykrojone krawędzie, użyj noża i wyrównaj brzegi. Następnie daj dziecku zadanie wykonania w bloczku modeliny otworku na przewleczenie nitki. My proponujemy zrobić to patyczkiem do szaszłyka. Możesz pomóc dziecku w znalezieniu właściwego miejsca – najlepiej, by to było nie mniej niż 5 mm od krawędzi.

Następnie wciśnijcie w modelinę wybrany przez Was element ozdobny i wrzućcie do gotującej się wody na parę minut. Wytłumacz dziecku, co stanie się z modeliną podczas gotowania i pozwól mu sprawdzić, jak zmieniła się twardość i tekstura materiału po gotowaniu. Jeśli odpadł element ozdobny, co się zdarza, możecie go przymocować z powrotem kropelką kleju. Jeśli Twoje dziecko ma wystarczająco sprawne rączki, możesz mu już tylko dyskretnie asystować w wykonywaniu ostatnich czynności: przewleczcie nitkę przez otwór w modelinie, nawleczcie koralik, za nim zróbcie podwójny supełek, by się trzymał blisko bloczka modeliny, następnie zwiążcie końce nitki na supeł. Nie zapomnijcie o wygodzie: wybierzcie taką długość, by Babcia mogła swobodnie przełożyć naszyjnik przez głowę. Gotowe!

Polecamy również medaliony w kształcie serca, koraliki drewniane i… makaronowe.

Klasyka klasyki, czyli kwiatek

Z okazji święta możecie kupić Babci i Dziadkowi bukiet kwiatów, albo podarować własnoręcznie zrobiony kwiatek doniczkowy, idealny do postawienia na stole w babcino-dziadkowym domu. Potrzebne przedmioty:

  • mała doniczka, kubeczek, słoik lub glina do uformowania doniczki,
  • masa do wypełnienia doniczki: glina, masa solna, plastelina, bibuła…
  • drewniany patyczek,
  • zielona bibuła,
  • bibuła w dowolnym kolorze na płatki kwiatka i kilka pasków kontrastowego koloru na pręciki,
  • wstążka,
  • klej,
  • nożyczki.

Jak powstaje kwiatek? Zacznijcie od wykonania łodyżki. Przytrzymaj patyczek i poproś dziecko, by w tym czasie posmarowało go klejem i owinęło paskiem zielonej bibuły. Później wytnij listki i razem przymocujcie je do łodygi. Teraz czas na zrobienie kielicha kwiatka: wybierzcie z dzieckiem kolor, jaki najładniej będzie wyglądał na stoliku w domu dziadków. Wytnij dość długi pasek bibuły o wysokości ok. 7 cm (im dłuższy kawałek, tym bardziej rozłożysty kwiatek). Poproś dziecko o posmarowanie dłuższej krawędzi klejem i zwińcie bibułkę, tworząc kwiat (zgniataj ją i formuj bibułę tak, aby kwiat rozszerzał się ku górze). Teraz zróbcie pręciki. W tym celu wytnijcie małe paski bibuły w kontrastowym kolorze, zrolujcie je w dłoniach tworząc pręciki i przyklejcie je w środku kielicha. Przywiążcie kwiat wstążką do łodygi i umieśćcie go w wypełnionej doniczce. Doniczka wypełniona np. zrolowaną zieloną bibułą wygląda bardzo efektownie i dobrze stabilizuje kwiatek. Tak powstał niewiędnący kwiatek na stoliczek Dziadków!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Autor/ka: Dorota Waszczuk

Od dziecka zakochana w zawodzie nauczyciela. Konsekwentna realizacja marzeń doprowadziła ją do ukończenia Pedagogiki Specjalnej, Pedagogiki Ogólnej oraz Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej z elementami Terapii Pedagogicznej. Na co dzień pracuje w warszawskim przedszkolu Koala oraz współpracuje z portalem TATENTO.PL, gdzie prowadzi dział Zabaw oraz Porad wychowawczych. Uwielbia organizować maluchom czas, tak by radośnie się bawiły rozwijając przy tym swoje zainteresowania, zdolności oraz umiejętności przydatne później w dorosłym życiu.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.