Co dziecko powinno wiedzieć, gdy się zgubi
| Co dziecko powinno wiedzieć, gdy się zgubi

Co dziecko powinno wiedzieć, gdy się zgubi

Scenariusz nr 1

Wybraliście się całą rodziną do supermarketu. Oglądacie, przymierzacie, sprawdzacie składy na opakowaniach, jesteście pochłonięci zakupami. Wasze dziecko, aby urozmaicić sobie pobyt w sklepie, biega między regałami. Waszą uwagę przykuła ciekawa promocja, a po chwili orientujecie się, że dziecko zniknęło…

Scenariusz nr 2

Spędzacie czas na placu zabaw, który cieszy się dużą popularnością. Rozmaitość przyrządów i atmosfera sprzyjają dziecięcym szaleństwom. Czytacie ciekawy artykuł i co jakiś czas obserwujecie, co robi wasz maluch. W pewnym momencie z niepokojem zauważacie, że dziecka nie ma na placu zabaw…

Większości rodziców przytrafiła się choć jedna z wyżej opisanych historii. Każdy pamięta obezwładniający nagle niepokój. Finał tych sytuacji jest zwykle pozytywny. Najczęściej po chwili orientujemy się, że dziecko z zaciekawieniem ogląda rower zaparkowany poza granicami placu zabaw albo odkrywamy, że nasz maluch bawi się w najlepsze klockami, które zostały w sklepie udostępnione do zabawy.

Jak rozmawiać z dzieckiem, aby ograniczyć tego typu zdarzenia?

Jakie informacje będą przydatne maluchowi w razie zgubienia się?

Planując wyjście na imprezę masową lub do zatłoczonego supermarketu, ustalmy z dzieckiem kilka zasad. W tego typu miejscach łatwo stracić dziecko z oczu. Mniejsze powinno znać imiona i nazwiska rodziców, adres zamieszkania, a starsze dodatkowo telefony opiekunów.

Jeśli dziecko zgubi się podczas festynu lub w sklepie, to najlepiej jeśli zwróci się o pomoc do jakiegoś pracownika lub osoby z obsługi, np. ochroniarza lub kasjera. Dziecko powinno wiedzieć, że taka osoba ma możliwość nadania przez głośniki informacji o miejscu przebywania dziecka, do którego rodzic lub opiekun z łatwością może się dostać.

Ważne jest to, by maluch nie oddalał się z miejsca, w którym ostatnio widział opiekunów. Dorośli zdecydowanie lepiej potrafią ocenić lokalizację i wrócić do miejsca, gdzie ostatni raz widzieli dziecko. Pobyt na placu zabaw niech będzie poprzedzony rozmową o zasadach bezpieczeństwa. Gdy dziecko chce wyjść poza ogrodzony teren, powinien o tym powiedzieć opiekunowi. Omówmy też zasadę nierozmawiania z obcymi oraz niewbiegania na rozkręconą karuzelę.

Bardzo przydatna również będzie znajomość numerów alarmowych. Pamiętajmy, aby te wszystkie informacje przekazać w sposób, który nie wywoła u dziecka niepokoju i lęku.

A co robić, jeśli dojdzie do najgorszego?

Pamiętajmy, że w przypadku zaginięć małych dzieci bardzo ważna jest pierwsza godzina od jego zniknięcia. W takich sytuacjach należy niezwłocznie zawiadomić policję. Możemy również zgłosić sprawę pod czynnym całodobowo,bezpłatnym numerem 116 000 prowadzonym przez fundację Itaka, która zajmuje się osobami zaginionymi.

Polecana literatura:

Dla dorosłych:

Dla dzieci:

  • Liane Schneider, Zuzia się zgubiła
  • Barbara Gawryluk, Mali bohaterowie
  • Liane Schneider, Zuzia nie korzysta z pomocy nieznajomego
  • Christian Tielmann, Maks nie rozmawia z obcymi
  • Dagmar Geisler, Nie pójdę z nieznajomym

Foto

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Ewa Kostoń

Filozofka, edukatorka seksualna, pomysłodawczyni pierwszego sklepu w Polsce specjalizującego się w sprzedaży książek, zabawek i pomocy dla dzieci wspierających rozwój psychoseksualny. Absolwentka podyplomowych studiów z edukacji seksualnej na ŚUM w Katowicach. Autorka aplikacji eduSeksus. Prywatnie żona i mama 7-letniej Mai. Prowadzi bloga „Nie wierzę w bociana” poświęconego seksualności wieku rozwojowego.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://blog.niewierzewbociana.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Dlaczego nuda jest potrzebna?

Naturalne czy stylizowane? Jakie zdjęcia warto zrobić noworodkowi

Kiedy dziecko ciągle mówi “nie”. Rozmowa Moniki Szczepanik i Eweliny Adamczyk

Przejdz do: