Kategorie
Niemowlę Rozszerzanie diety i BLW

Rodzic decyduje, co dziecko je. Dziecko decyduje, jak i ile zje

Chcesz, aby twoje dziecko miało właściwe nawyki żywieniowe? Oferuj mu tylko zdrowe przekąski! Dziecko zazwyczaj nie potrzebuje ani słodyczy, ani fast foodów. A jeszcze ważniejsze od tego, co dziecko je, jest sposób jedzenia i atmosfera posiłku. Ważne, aby dziecko mogło samo decydować, co zje, a ilość nie powinna stanowić problemu

Chcesz, aby twoje dziecko miało właściwe nawyki żywieniowe? Oferuj mu tylko zdrowe przekąski! Dziecko zazwyczaj nie potrzebuje ani słodyczy, ani fast foodów. A jeszcze ważniejsze od tego, co dziecko je, jest sposób jedzenia i atmosfera posiłku. Ważne, aby dziecko mogło samo decydować, co zje, a ilość nie powinna stanowić problemu.

Podstawowa zasada karmienia malucha: Rodzic decyduje, co dziecko je, dziecko decyduje, jak i ile zje

Dlaczego?

Każdy człowiek ma wewnętrzny mechanizm, który mówi, ile jedzenia potrzebuje. Ingerując w niego, można utrudnić dziecku życie i doprowadzić do tego, że nie będzie w stanie regulować swoich potrzeb samodzielnie. Jedzenie nie powinno być walką i nie może się stać obsesją. Małe dzieci nie potrzebują dużych ilości. Wiele z nich zjada bardzo dużo jednego dnia, a następnego prawie nic. Bez obaw, dziecko samo się nie zagłodzi!

Cel?

Dać dziecku poczucie kontroli nad jedzeniem. Rezygnacja z walki o władzę pozwoli uniknąć w przyszłości zaburzeń łaknienia. W tym czasie należy dbać o to, aby proponowane posiłki były zdrowe.

Strategia?

Czekać tak długo, jak to możliwe, z wprowadzeniem słodyczy. Dziecko powinno mieć do wyboru kilka zdrowych możliwości przy każdym posiłku. Warto pozwolić maluchowi jeść samodzielnie.

Co z przekąskami?

Maluchy mają niewielkie żołądki, które potrzebują wielu małych porcji jedzenia w ciągu dnia. W tym czasie można proponować dziecku zdrowe przekąski. Najlepsze są po prostu mniejsze porcje żywności, które powinny znaleźć się w jego posiłku: pokrojone owoce, zupa, jajka na twardo, gotowane na parze brokuły.

Dzieci często są w ciągu dnia zbyt zajęte, by zjeść wystarczająco dużo, i nadrabiają przed snem. Przekąska na dobranoc pomaga się wyciszyć i lepiej spać.

Co z wybrednymi maluchami?

Większość małych dzieci przechodzi etap wybrzydzania. Jest ku temu ewolucyjny powód – małe dzieci są genetycznie zaprogramowane, aby jeść wyłącznie rzeczy, które znają, ponieważ nieznane produkty mogą być trujące. Te osobniki, które były otwarte na nowości, prawdopodobnie nie żyły na tyle długo, aby przekazać swoje geny dalej, więc wszyscy pochodzimy z długiej linii wybrednych konsumentów.

Nie należy przygotowywać dla malucha specjalnego jedzenia, ponieważ dostaje przez to zły przekaz. Lepiej postawić na stole zdrowe przekąski i pozwolić mu samodzielnie decydować, co wybiera. Jeśli menu przewidziane na kolację nie nadaje się dla najmłodszych, można położyć na stole kilka dodatkowych produktów.

Nie martw się, że twoje dziecko zawsze będzie wybredne. To zdarza się bardzo rzadko. Daj mu tylko szansę na poznanie zdrowej żywności i pilnuj, by nie uzależniło się od fast foodów. Maluchy cieszą się jedzeniem tego, co jedzą ich rodzice!

Źródło: ahaparenting.com

Książeczki kontrastowe NATULI

Pakiet: Zupa + Pranie + Spacer

Proste i zabawne książeczki kontrastowe, które stymulują rozwój i naturalną ciekawość dziecka.

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.