Kategorie
Dieta naturalna

Eksperci o żywności słoiczkowej dla dzieci, cz. 2. Kształtowanie nawyków żywieniowych

Od jakiegoś czasu toczy się dyskusja na temat żywności słoiczkowej dla dzieci – deserków, obiadów i innych produktów gotowych. Czy produkty słoiczkowe powinny być stosowane w diecie dziecka i jak z nich korzystać?

Od jakiegoś czasu toczy się dyskusja na temat żywności słoiczkowej dla dzieci – deserków, obiadów i innych produktów gotowych. Dyskusja ta  nasiliła się szczególnie po aferze z dodawaniem do żywności dla dzieci MOM. (MOM to mięso uzyskane przez oddzielanie  z tusz drobiowych lub z tkanek przylegających do kości, po odłączeniu od nich tuszy, za pomocą środków mechanicznych; prowadzi to do utraty lub modyfikacji struktury włókien mięśniowych). Takie mięso zawiera bardzo wiele niekorzystnych dla zdrowia dziecka nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu i oczywiście nie powinno się znajdować w produktach dla dzieci.
Czy produkty słoiczkowe powinny być stosowane w diecie dziecka i jak z nich korzystać?

Przeczytaj: Eksperci o żywności słoiczkowej dla dzieci, cz 1. Jakość gotowych dań dla dzieci.


Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Normy i zalecenia

Żywność dla dzieci powinna spełniać surowe normy i być zgodna z zaleceniami żywieniowymi. Wszystkie produkty, z których otrzymywana jest żywność dla dzieci, są dokładnie badane pod kątem zawartości metali ciężkich, nawozów i środków ochrony roślin. Dania słoiczkowe pochodzą z produktów atestowanych i jako takie spełniają wymogi żywieniowe.
Kupując je mamy  raczej pewność co do ich zgodności z obecnie przyjętymi normami i zaleceniami, choć oczywiście takie sytuacje, jak ostatnia z MOM, powodują obniżenie zaufania do jakości tych produktów. W określonych sytuacjach możemy jednak po nie sięgać; najważniejsze, by zachować zdrowy rozsądek.
Należy pamiętać, że na co dzień sami jesteśmy w stanie zapewnić dziecku prawidłową dietę i zagwarantować mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Ważne jednak, by gotując dla dziecka starać się korzystać z ekologicznych warzyw, owoców oraz produktów mlecznych i mięsa ze sprawdzonego źródła. Warto poświęcić czas i znaleźć takie dobre źródła produktów spożywczych lub korzystać ze sklepów ekologicznych. Da nam to pewność, że karmimy dziecko naprawdę wartościowymi produktami.

Konsystencja, barwa, smak

W tym zakresie żywność słoiczkowa niestety nie może się równać z przygotowanymi na świeżo domowymi posiłkami.
Wszystkie dania ze słoiczków mają podobny smak i zbliżony kolor. Produkty są ze sobą wymieszane, zmiksowane i dziecko nie ma możliwości poznania każdego z nich osobno.
Jeżeli porównamy smak obiadu przygotowanego z  osobnych składników, okaże się, że smakuje on zupełnie inaczej, niż ten ze słoika.

W ten sposób dziecko czy się rozpoznawać kształty, kolory i smak poszczególnych produktów, co odgrywa niebagatelną rolę w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych.

Zarzuty dotyczące smaku można odnieść nie tylko do gotowych obiadów, ale także do deserów. Te ze słoiczków nie przypominają naturalnego smaku owoców czy warzyw, np. startego jabłka, marchewki, itp.
Dotyczy to również soczków i napojów dla dzieci, których smak odbiega od smaku soku wyciśniętego z owocu. Zazwyczaj deserki i soczki dla dzieci są znacznie słodsze, co może powodować, że dziecko przyzwyczaja się do zbyt słodkiego dania i naturalny owoc już mu tak nie smakuje.

Uwaga! Reklama do czytania

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem.

Zobacz na natuli.pl

Podobnie rzecz ma się z konsystencją – praktycznie wszystkie dania słoiczkowe mają konsystencję papki i tym samym nie wpływają na wykształcenie umiejętności gryzienia u dziecka. Oczywiście dziecko uczy się gryźć stopniowo, najpierw jest karmione zmiksowaną papką, następnie stopniowo pojawiają się większe kawałki. Każde dziecko uczy się przechodzi z etapu na etap zgodnie z własnym rytmem, ale podawanie przez zbyt długi czas zbyt rozdrobnionego pokarmu utrudnia prawidłowy rozwój szczęki i żuchwy oraz dojrzewanie przewodu pokarmowego. Obecnie popularność dań ze słoiczków powoduje, że dzieciom zbyt długo podaje się dania papkowate.

Kształtowanie nawyków żywieniowych

Największym wyzwaniem dla rodziców jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka. Odbywa się to głównie w pierwszych trzech latach życia, potem znacznie trudniej jest wpływać na upodobania żywieniowe malucha.
Niestety słoiczki utrudniają przyzwyczajenie dziecka do różnorodności w odżywianiu.

Dziecko karmione gotowymi produktami nie ma możliwości uczenia się smaku i zapachu poszczególnych owoców, warzyw, itp.

Kluczowe w tym procesie jest próbowanie przez dziecko każdego ze składników oddzielnie; ma to zazwyczaj miejsce już w 7-8 miesiącu życia. Jest to jedyna droga do wychowania małego smakosza a nie niejadka!
W świetle powyższej wiedzy „ukrywanie” niektórych produktów poprzez miksowanie ich z innymi składnikami nie jest korzystne.
Korzystanie z gotowych posiłków nie jest zalecane także dorosłym, choć z nieco innych względów niż w przypadku dzieci. Jeżeli stale korzystamy z gotowej żywności, zatracamy umiejętność przygotowywania smacznych, szybkich domowych posiłków. Wyrobienie w sobie nawyku korzystania z dań gotowych w słoiczkach, może skutkować w przyszłości również wybieraniem szybkich dań (parówek, typu fast food, słodyczy, słodkich soków, itp).  Niestety takie przyzwyczajenie trudno i nam, i dziecku poźniej wyeliminować.

Czas jaki poświęcimy temu w trakcie pierwszych latach życia dziecka zaowocuje również dla nas w postaci umiejętności szybkiego przygotowywania dań i przekąsek dla dziecka w przyszłości.
Poświęcając swój czas i umiejętności na przygotowanie pokarmu dla dziecka zyskujemy pewność, czym je karmimy. Ten wysiłek będzie w przyszłości procentował – zarówno jeśli chodzi o zdrowie naszych dzieci, ale także ich odpowiednie przyzwyczajenia kulinarne, które są nie do przecenienia.

Trochę ekonomii

Nie bez znaczenia mogą być także kwestie budżetowe – przygotowywanie posiłków w domu jest znacznie tańsze niż korzystanie z dań gotowych, szczególnie, jeżeli przygotowujemy posiłki większej ilości dzieci lub dla całej rodziny.

Przygotowując dania w domu dodatkowo korzystamy z produktów sezonowych, co także obniża koszty przygotowywania posiłków.

Codzienne podawanie kilku dań ze słoiczka, czyli deserku, obiadu, soku oraz innych gotowych produktów jest drogie, jeden obiadek kosztuje około 5 złotych. Jeżeli doliczymy do tego deserki, kaszki i soki, uzyskamy pokaźną kwotę wydawaną przez cały miesiąc na żywienie dziecka. Żywienie swoich dzieci jest wprawdzie kwestią wartą inwestycji – warto jednak mieć pewność, że nasze pieniądze są zainwestowane dobrze.

Kiedy korzystać z dań gotowych

Ze świadomością wad i zalet żywności ze słoiczków proponuję korzystanie z nich w sytuacjach, które szczególnie się tego domagają. Gotowe posiłki mogą być wykorzystane w sytuacjach „wyjątkowych”, np. gdy z jakiś powodów nie mogliśmy przygotować posiłku dla dziecka lub przygotowany posiłek nie nadaje się do spożycia. Produkty słoiczkowe są też dobrze przystosowane do przewożenia, są szczelnie zamknięte – warto więc zabrać je w dalszą podróż.

Te niecodzienne, wyjątkowe sytuacje uzasadniają korzystanie z dostępnych w sklepie posiłków. Na co dzień natomiast powinniśmy przygotowywać posiłki w domu, ucząc w ten sposób dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych i mając pewność, że zdrowo je żywimy.

Foto

Autor/ka: Elżbieta Trojanowska

Założycielka firmy Medlinea klinika diety, zajmującej się propagowaniem zdrowego i świadomego żywienia i aktywnego stylu życia. Firma szczególny nacisk kładzie na zagadnienia związane z żywieniem dzieci i edukacją żywieniową rodziców. Z wykształcenia dietetyk oraz biolog ze specjalizacją w zakresie fizjologii człowieka. Ukończyła również studia z zarządzania. Autorka wielu artykułów z zakresu żywienia i dietetyki. Prywatnie mama dwójki dzieci.

1 odpowiedź na “Eksperci o żywności słoiczkowej dla dzieci, cz. 2. Kształtowanie nawyków żywieniowych”

Z tym utrudnianiem różnorodności przez słoiczki nie ma co moim zdaniem też przesadzać. Przy mądrym rozplanowaniu można uzyskać fajny efekt stopniowania – u nas tak było ze słoiczkami hippa – najpierw sama marchewka, potem z ziemniakami, a na końcu z ziemniaczkami i łososiem ;-) Mała poznawała kolejny smak i konsystencję w oparciu o te, którym już znała i ufała ;-) Polecam taki sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.