Kategorie
Naturopatia Problemy zdrowotne

Hashimoto u dzieci – objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Dlaczego na pierwszą z nich choruje coraz więcej dzieci? Kiedy ją podejrzewać i co z takim podejrzeniem zrobić? O tym rozmawiamy z dr Aliną Małmyszko-Czapkowicz, lekarzem rodzinnym.

Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy – jedno z najczęściej występujących zapaleń tego gruczołu. Konsekwencją wspomnianego zapalenia może być niedoczynność tarczycy i jej zniszczenie – taka tarczyca może już nigdy prawidłowo nie pracować. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne i do niedawna cierpiały na nią głównie kobiety i to zwykle te po czterdziestce. W ciągu ostatnich lat to się rzeczywiście zmieniło – nie dość, że chorują osoby coraz młodsze, to jeszcze coraz częściej pojawiają się wśród nich dzieci.

Objawy choroby Hashimoto u dzieci

Choroba Hashimoto początkowo nie daje żadnych objawów. Mogą się one pojawić, gdy już dojdzie do rozwoju niedoczynności tarczycy u dzieci. Powinno nas zastanowić np. to, że dziecko jest wiecznie zmęczone i osłabione, często bywa apatyczne i przygnębione albo przeciwnie – rozdrażnione. Mogą się też pojawić kłopoty ze skórą – dla choroby Hashimoto charakterystyczna jest jej suchość, włosy mogą łamać się i wypadać. Jednym z częstszych objawów niedoczynności tarczycy, nie tylko tej spowodowanej przez chorobę Hashimoto, jest nadwaga, która pojawia się, mimo iż dziecko się nie przejada. Dodatkowo w przebiegu choroby mogą się też zdarzać zaparcia, a u starszych dziewczynek – zaburzenia miesiączkowania. Kiedy przedstawimy objawy Hashimoto lub objawy niedoczynności tarczycy lekarzowi, z pewnością skieruje on dziecko na badania.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Jak wykryć zapalenie tarczycy u dzieci? Badania na Hashimoto

Podczas wizyty lekarz może zbadać tarczycę ręcznie i wyczuć, czy nie jest powiększona. Podstawowym testem na choroby tarczycy z krwi, który sprawdza, czy z gruczołem wszystko jest w porządku, jest badanie poziomu TSH. Nawet wynik w górnej czy dolnej strefie normy jest wskazaniem do kolejnych badań, np. FT3 i FT4 (czyli poziomu hormonów produkowanych przez tarczycę – trójjodotyroniny i tyroksyny). Przede wszystkim trzeba jednak sprawdzić poziom przeciwciał przeciwtarczycowych, czyli przeciwciał anty-TG i anty-TPO. Dodatkowo warto również wykonać USG tarczycy. Czasami konieczna jest też biopsja cienkoigłowa (BAC).

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Choroba Hashimoto u dzieci – leczenie

Trzeba to powiedzieć wyraźnie: zapalenia tarczycy typu Hashimoto, szczególnie jeśli objawia się ono niedoczynnością tarczycy, nie należy leczyć domowymi sposobami. Naturalne metody mogą wspierać leczenie Hashimoto, ale nie zastąpią hormonów, których nieprawidłowo działający narząd nie produkuje w wystarczającej ilości. Jeśli więc lekarz przepisze tyroksynę (euthyrox, letrox), to należy ją dziecku podawać. To bardzo ważne, gdyż niewłaściwie leczona choroba Hashimoto może skutkować wieloma powikłaniami (m.in. niepłodnością). 

Oczywiście dodatkowa terapia, np. suplementacja witaminami czy podawanie leków homeopatycznych, może wspierać to leczenie. Najczęściej stosowane przy stwierdzonej chorobie Hashimoto leki homeopatyczne to: 

  • Iodum, 
  • Natrium muriaticum, 
  • Lachesis mutus, 
  • Thyroidinum. 

Inne, rzadziej używane to: 

  • Arsenicum iodatum, 
  • Sulfur iodatum, 
  • Phosphorus. 

Bardzo istotne jest także zalecenie odpowiedniej diety.

Choroba autoimmunologiczna. Zapalenie tarczycy Hashimoto u dzieci – dieta

Wykluczyć należy raczej produkty zawierające pszenicę. O wpływ na rozwój Hashimoto podejrzewany jest bowiem antygen nowej wysokomodyfikowanej pszenicy białej. Czasem konieczne jest też odstawienie mleka krowiego. Ale to są sprawy indywidualne. Nie ma powodu wykluczania mleka z diety dziecka, które dobrze je toleruje. Dietę wspierającą leczenie choroby Hashimoto powinien zalecić lekarz. Nie jest dobrym pomysłem wykluczanie jakichś produktów tylko dlatego, że przeczytaliśmy, że komuś to pomogło. Każdy człowiek jest inny i przyczyny nawet tych samych chorób też bywają różne. Trzeba tu zadać podstawowe pytanie: dlaczego dany pacjent choruje na chorobę z autoagresji, a jego organizm produkuje przeciwciała przeciwko własnym narządom?

Uwaga! Reklama do czytania

Seria Niuniuś. Książki o emocjach małego dziecka

Historyjki obrazkowe dla najmłodszych, których bohaterami są urocza świnka i jej rodzice. Pełne humoru opowieści o codzienności, które dają wytchnienie, służą oswojeniu lęków i ułatwiają radzenie sobie z trudnymi emocjami.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Co jest najczęstszą przyczyną choroby Hashimoto u dziecka?

Bardzo duże znaczenie mają tu skłonności genetyczne – lekarze są co do tego zgodni. Ale też nie każda osoba mająca taką skłonność musi zachorować. Przyczyn jest kilka. Jedną z bardziej częstych, także w przypadku dzieci, jest stres. Na chorobę Hashimoto mogą więc zapadać dzieci nadmiernie obciążone nauką i zajęciami dodatkowymi, zmuszane do rywalizacji. Bywa też, że przyczyną stresu, który może się stać następnie przyczyną zapalenia tarczycy typu Hashimoto, są poważne problemy rodzinne, które dziecko bardzo przeżywa. Powodem może być też nagłe traumatyzujące doświadczenie, np. śmierć babci. Dużo częściej przyczyną bywają infekcje bakteryjne, a także to, że infekcje te są nieprawidłowo leczone – nadmiarem leków chemicznych. Warto też wspomnieć, że zapalenie tarczycy typu Hashimoto często towarzyszy innymi chorobom z autoagresji, np. chorobie Addisona czy cukrzycy.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.