Hipnoporód - hipnoza na czas ciąży i porodu
| Hipnoporód – hipnoza na czas ciąży i porodu

Hipnoporód – hipnoza na czas ciąży i porodu

Ostatnio, dzięki księżnej Kate, zrobiło się głośno o hipnozie do porodu. Księżna Cambridge ogłosiła, że zamierza rodzić naturalnie, a do radzenia sobie z bólem porodowym ma zamiar skorzystać z popularnego na Wyspach program do hipnoporodu. Oświadczenie to nie wzbudziło w Anglii większej sensacji, gdyż programy relaksacji i hipnozy są tam często wykorzystywane. Jednak w Polsce wiele kobiet po raz pierwszy usłyszało o takiej możliwości.

Czym jest hipnoporód?

Hipnoporód to pewien skrót myślowy oznaczający używanie technik hipnotycznej relaksacji w czasie narodzin dziecka. Aby z niego skorzystać, należy jeszcze w czasie ciąży rozpocząć przygotowania, polegające na nauce wchodzenia w stan autohipnozy, stosowaniu relaksacji i transformacji złych oraz ograniczających przekonań dotyczących narodzin.

Jak działa hipnoza na czas ciąży i porodu?

Hipnoza na czas ciąży i porodu pozwala na doświadczenie głębokiej relaksacji. Pozwala pozbyć się ewentualnej traumy z poprzednich porodów, uwolnić strach, przetransformować lęki dotyczące porodu. Dzięki temu pozwala poczuć w sobie siłę i akceptację procesu narodzin. Gdy rozpocznie się poród, zamiast przeżywać stres kobieta potrafi wejść w stan autohipnozy i pozostać  w niej tak długo, jak długo będzie chciała. Rozluźnione kobiece ciało będzie współpracować z naturalną siłą porodu, dzięki czemu poród będzie dla kobiety komfortowy i cały czas będzie czuła się bezpieczna.

Na poziomie neurofizjologicznym hipnoza do porodu umożliwia kobiecie pozostanie w stanie relaksu, a co za tym idzie daje możliwość nieskrępowanego wydzielania się naturalnej oksytocyny i endorfin – czyli koktajlu hormonalnego niezbędnego do postępu porodu. Jednocześnie hamuje wydzielanie się adrenaliny, która zaburza naturalny poród w pierwszej fazie.

Czasem mówi się, że hipnoza wprowadza w inny stan świadomości – jest to jednak przekonanie błędne. Hipnoza i autohipnoza pozwala kobiecie się zrelaksować, w tym stanie mózg zaczyna pracować na poziomie fal mózgowych alfa, czyli takich, jakie naturalnie pojawiają się kilka razy na dobę, np. tuż przed zaśnięciem. W stanie tak głębokiego relaksu w czasie porodu łatwiej jest się „wyłączyć”. Ten stan „wyłączenia” jest naturalny i wskazany dla porodu. Pisze o tym w swoich książkach zarówno Ina May Gaskin, jak i Micheal Odent – kobieta, która zmuszona jest w czasie porodu do nadmiernej aktywności umysłowej (np. odpowiadania na pytania), musi uruchomić część kory mózgowej zwanej neokorteks (kora nowa), podczas gdy za naturalny i fizjologiczny przebieg porodu odpowiada najstarsza część mózgu – mózg gadzi. Techniki hipnozy i autohipnozy do porodu pozwalają rodzącej pozostać zrelaksowaną i wejść w ten naturalny stan „wyłączenia się”, gdy kontrolę nad zachowaniem przejmuje pierwotna część naszego mózgu.

Jak się przygotować do hipnoporodu?

Istnieje wiele opcji umożliwiających przygotowanie się do hipnoporodu – można skorzystać z prywatnych sesji z hipnoterapeutą specjalizującym się w tym zagadnieniu, udać się na szkolenie, które trochę przypomina szkołę rodzenia lub kupić nagrany program z ćwiczeniami i instruktażem, aby przyswoić materiał w domu. Nie jest możliwe korzystanie z technik hipnoporodu bez przygotowania się do tego w czasie ciąży.

Czy hipnoza do porodu łagodzi ból?

To częste pytanie kobiet rozważających skorzystanie z hipnoporodu i jedna z najpopularniejszych motywacji do skorzystania z hipnozy. Strach przed bólem jest naturalny i towarzyszy większości z nas. Winę za to ponosi między innymi brak dobrych opowieści porodowych oraz język, którego używamy do mówienia o narodzinach.

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, czy hipnoza łagodzi ból porodowy. Nie były prowadzone rzetelne badania naukowe na ten temat, a te, które były prowadzone, bazowały na archaicznych metodach z lat 30. ubiegłego wieku, które w niczym nie przypominają stosowanych współcześnie technik. Jednocześnie wiele kobiet, które doświadczyły hipnoporodu, opowiada o dobrych i komfortowych narodzinach.  Nie twierdzą, że były one zupełnie bezbolesne, ale poziom doznań był znośny. Na Zachodzie zaoobserwowano, że korzystanie z hipnoporodu znacznie obniża potrzebę podania znieczulenia farmakologicznego.

Należy tu zaznaczyć, że o ile łagodzenie doznań bólowych jest tym, czego przede wszystkim szukają kobiety w programach do hipnoporodu, to jest to niejako korzyść wtórna. Zmniejszenie bólu jest możliwe dzięki zrozumieniu fizjologii porodu, poznaniu technik relaksacji i autohipnozy oraz akceptacji narodzin. Jest więc to proces psychologicznej zmiany nastawienia, który w efekcie daje między innymi komfortowe doznania porodowe.

Czy są jakieś przeciwwskazania do hipnoporodu?

Programy do hipnoporodu szczególnie polecane są kobietom, które miały wcześniej problemy z depresją bądź nerwicą. Przeciwwskazaniem może być schizofrenia, choroba dwubiegunowa oraz epilepsja, chyba że lekarz prowadzący ciążę zdecyduje, że korzyści wynikające z głębokiej relaksacji przeważają nad ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Foto

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Karolina Piotrowska

Psycholog, seksuolog z uprawnieniami do stosowania hipnozy na terenie UE. Autorka programu "Cud Narodzin" i książki “Błogosławiony stan umysłu. Bajki terapeutyczne dla kobiet w ciąży” oraz inicjatorka oddolnej inicjatywy walczącej o prawa kobiet w porodzie “Lepszy poród”. Głównym celem jej pracy jest oswajanie porodu i niwelowanie lęku przed nim. W ramach spotkań indywidualnych, warsztatów i grup wsparcia, pracuje z parami starającymi się o dziecko, kobietami w ciąży i młodymi mamami, ucząc relaksacji, zachowania spokoju i tworzenia więzi. Prywatnie mama dwójki chłopców.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.cud-narodzin.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

10 pomysłów na zabawy, przy których rodzic może… poleżeć!

Jak dziecko buduje więź z rodzicem w pierwszym roku życia

5 inspirujących przepisów na potrawy z kaszą jaglaną {na słodko i słono}

Przejdz do: