7 szybkich i skutecznych sposobów na opanowanie tabliczki mnożenia
| 7 szybkich i skutecznych sposobów na opanowanie tabliczki mnożenia

7 szybkich i skutecznych sposobów na opanowanie tabliczki mnożenia

Nauka tabliczki mnożenia to potężne wyzwanie. Godziny żmudnego ślęczenia nad kartką w celu zapamiętania abstrakcyjnych liczb niejednemu spędziły sen z powiek. Dla tych, którzy ten etap mają jeszcze przed sobą bądź są w jego trakcie (dzięki swoim dzieciom!), przygotowaliśmy kilka znacznie skuteczniejszych sposobów nauki tabliczki mnożenia niż nauka czysto pamięciowa. To metody hołdujące zasadzie, która mówi, że im więcej zabawy, tym lepsze efekty końcowe.

1. Zabawa z kartonikami

Czyli zabawa dla wzrokowców, zainspirowana tzw. fiszkami do nauki języków obcych. Do jej przeprowadzenia potrzebne będą kolorowe kartoniki. Na jednej stronie zapisujemy działanie, na drugiej – wynik. Gdy dziecko opanuje już część działań, można zaproponować wspólną zabawę. Gracze dzielą karty między siebie. Na zmianę pokazują przeciwnikowi po jednej karcie z zapisanym działaniem, sami widzą zaś drugą stronę – z wynikiem. Dzięki temu mogą sprawdzać, czy osoba, która musi rozwiązać równanie, robi to prawidłowo. Jeśli odpowiedź przeciwnika jest poprawna, oddają mu swoją kartę. Wygrywa ten, kto zbierze ich najwięcej.

2. Matematyczne memory

Potnij sztywną kartkę na 10, 12 bądź 14 kawałków. Połowę z nich wypełnij działaniami, pozostałą część – wynikami tych działań. Następnie zaproś dziecko do gry. Rozłóżcie karty zapisaną stroną do dołu w dwóch osobnych kupkach – jedna z działaniami, druga z wynikami. Waszym zadaniem jest odsłanianie dwóch kart w jednej rundzie – po jednej z każdej kupki – i sprawdzenie, czy do siebie pasują. Jeśli tak, odkładacie je na osobną kupkę i liczą się one jako wasze punkty.

Reklama sponsora artykułu
Karty matematyczne – mnożenie

Sprawdzony sposób na naukę tabliczki mnożenia przez zabawę. Karty Grabowskiego to potężny zestaw gier edukacyjnych dla dzieci. Znalazły się na liście rekomendowanych materiałów dydaktycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej. W skład zestawu wchodzą specjalne karty do gry i książki z opisami łącznie 77 gier o zróżnicowanym poziomie trudności. 

Zobacz więcej

3. Mnożenie cyfr powyżej 5

Bardzo szybka technika nauki tabliczki mnożenia na palcach. Każda z dłoni ma 5 palców. Jeśli chcemy pomnożyć np. 7 x 7, musimy zgiąć po dwa palce u obu rąk, by odliczyć do 7. W ten sposób zgięte palce tworzą dziesiątki – jest ich w sumie 4 (4 zgięte palce, daje 40). Pozostałe (3 u jednej i 3 u drugiej ręki) mnożymy przez siebie. To daje wynik równy 9. 40 i 9 daje 49. To wynik tego równania (7 x 7 = 49). Bardzo dobrze jest to przedstawione w poniższym filmie:

4. Mnożenie geometryczne

Bardzo prosty i szybki sposób na opanowanie tabliczki mnożenia. Wybierz dwie liczby do pomnożenia (np. 2 x 3). Narysuj obie za pomocą linii prostych. Następnie policz punkty przecięcia. Pogrupuj je i policz całość, która powinna dać wynik (w tym przykładzie będzie to 6). Spójrz, jak to wygląda w poniższym filmie:

5. Mnożenie razy dziewięć

Mnożenie przez dziewięć można opanować na dwa sposoby. Pierwszy polega na zapisaniu po kolei całej tabliczki mnożenia x 9 od góry do dołu. Następnie zapisujemy wynik – najpierw pisząc od góry do dołu cyfry od 0 do 9, a następnie to samo robiąc w odwrotną stronę. Wszystko przedstawione jest w poniższym filmiku:

Inna metoda jest nieco szybsza i jest metodą paluszkową. Zginamy palec z liczbą, przez którą mnożymy 9, i otrzymujemy wynik – po lewej stronie od zagiętego palca jest liczba dziesiątek, a po prawej – liczba jedności.

6. Matematyczne historyjki

Czy wiesz, że do nauki tabliczki mnożenia można wykorzystać techniki mnemoniczne? Jeśli razem z dzieckiem nadacie cyfrom konkretny wygląd (np. 2 to kaczka, 8 to bałwan itd.), w łatwy sposób będzie można je sobie wyobrazić. A stąd już prosta droga do budowania historii, np. cztery drużyny bałwanków grają w piłkę (4 x 2), a przygląda im się zachwycony kaczor (3 = oczy, 2 = kaczor, wynik to 32). Te opowiadania zależą oczywiście od waszej wyobraźni i tego, jaki charakter nadacie wspólnie cyfrom, ale skojarzenia są dobrym sposobem zapamiętywania trudnych, abstrakcyjnych równań matematycznych. Metoda została opisana m.in. przez Moskiewski Instytut Nowoczesnego Kształcenia.

Reklama sponsora artykułu

Karty Grabowskiego – Tabliczka mnożenia

Sprawdzony sposób na naukę tabliczki mnożenia przez zabawę. W skład zestawu wchodzą specjalne karty do gry i książki. 

ZOBACZ


Karty Grabowskiego – Gry logiczne (3 kolory)

Gry pomagające opanować podstawy liczenia i logicznego myślenia. Zestaw wyposażony jest w karty, patyczki, pionki i kostkę. 

ZOBACZ


Karty Grabowskiego – Dodawanie i odejmowanie

Sprawdzony sposób na naukę dodawania i odejmowania przez zabawę. Dobre wprowadzenie do wiedzy o matematyce, poprzedzające późniejszą naukę tabliczki mnożenia.

ZOBACZ

7. Matematyka z kostką do gry

Do gry potrzeba: kilku ochotników, kostki oraz kartek do zapisywania wyników. Każdy uczestnik otrzymuje kartkę i zapisuje w linii pionowej cyfry od 1 do 10 wraz ze znakiem mnożenia. Pierwszy gracz rzuca kostką – liczba, która wypadnie, jest zapisywana na samej górze, tuż obok cyfry 1 i znaku mnożenia. Następnie kostka przechodzi do następnego gracza. Kolejek jest tyle, ile cyfr od 1 do 10. Wygra ta osoba, której zsumowane wyniki przedstawią największą wartość.

Foto: flikr.com/62337512@N00

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Ząbkowanie – jak naturalnie łagodzić objawy

„Wygląda na to, że tylko ja sobie nie radzę”

Wizyta u dentysty przed i w czasie ciąży – dlaczego jest to takie ważne?

Przejdz do: