Kategorie
Książki Książki dla dzieci

Pucio – bohater serii książek pełnych zabaw logopedycznych dla najmłodszych

Pierwsze słowo – wyczekiwane w napięciu, witane z entuzjazmem. Za pierwszym przyjdą kolejne i nim się obejrzycie, dziecko będzie trajkotało tak, że trudno będzie mu przerwać. A co, jeśli czekacie, czekacie i nic? Zanim potomek trafi pod opiekę logopedy albo równolegle z prowadzoną już terapią możecie pomóc mu w domu, przez zabawę. Poznajcie Pucia!

Pucio to sympatyczny maluch, bohater książeczek wspomagających rozwój mowy, które zasiliły ukazującą się nakładem Naszej Księgarni serię Uczę się: mówić, wymawiać, opowiadać. Serię wymyśliła Marta Galewska-Kustra, logopeda i pedagog dziecięcy, pedagog twórczości, specjalistka w terapii opóźnionego rozwoju mowy i zaburzeń artykulacji u dzieci, a przepięknie zilustrowała Joanna Kłos. Przedstawiamy Wam książki, które cieszą każdego malucha. 

Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych

To pierwsza część przygód Pucia przeznaczona dla najmłodszych dzieci – tych, które zaczynają wymawiać pierwsze słowa, i tych, które jeszcze nie zaczęły mówić, a ich wiek wskazuje na to, że już powinny podejmować takie próby. Tekstu jest tu niewiele, a nacisk położony został na wyrażenia dźwiękonaśladowcze i samogłoski używane przez roczne dziecko. Na kolejnych kartach maluch widzi cały świat małego Pucia i rozpoznaje w nim sytuacje znane z własnego doświadczenia: usypianie niemowlaka, karmienie kota, odwiedziny u babci i dziadka czy spacer po parku. Książka Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych jest prosta w formie, zachęca do powtarzania dźwięków, wskazywania i nazywania postaci oraz rzeczy. To idealne narzędzie dla rodziców, którzy chcą w naturalny sposób wspierać rozwój mowy malucha.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Pucio mówi pierwsze słowa – Marta Galewska-Kustra

Druga część przygód Pucia i jego rodziny skupia się na pierwszych słowach typowych dla rozwoju mowy dziecka – takich, których znaczenie maluch poznaje mniej więcej do ukończenia drugiego roku życia. Konstrukcja książki Pucio mówi pierwsze słowa jest prosta i przemyślana: na każdej stronie znajdują się ilustracje pojedynczych przedmiotów i czynności oraz ilustracje, na których te przedmioty zostały pokazane w zrozumiałym dla dziecka kontekście. Obrazki są pretekstem do zadawania pytań („Kto to?”, „Co robi?”) i zachęcania malucha do samodzielnego wypowiadania słów: nazywania obiektów i czynności.

Dwulatkom Pucio pomoże łączyć słowa w proste zdania (jak „Pies pije” czy „Tata idzie”), dla nieco starszych dzieci z kolei książka ta będzie świetną pomocą w pierwszych próbach samodzielnego czytania. Rodzice z pewnością docenią liczne wskazówki od autorki: jak używać książki, żeby wspierać rozwój mowy dziecka, na co zwrócić uwagę podczas zabawy oraz kiedy warto skonsultować się z logopedą.

Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania – Marta Galewska-Kustra

Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na trzecią część przygód naszego ulubionego bohatera. I oto jest – w niej Pucio potrafi już mówić, jest też trochę starszy. Najbardziej spostrzegawczy czytelnicy dostrzegli też grzywkę u małego Bobo. W trzeciej części serii jest więcej tekstu i nowa, zimowa sceneria. Cała rodzina Pucia wyjeżdża w góry, a tam czeka ich wiele atrakcji – sanki, narty i bitwa na śnieżki.

Książka Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania ma na celu rozszerzanie słownictwa u dzieci oraz rozwijanie mowy zdaniowej. Co więcej, podpowiada, w jaki sposób ćwiczyć podstawowe zasady gramatyki (odmienianie czasowników i rzeczowników). Pytania stawiane pod niezmiennie pięknymi ilustracjami Joanny Kłos zachęcają dzieci do odpowiadania pełnymi zdaniami („Co ma Maja?”, „Co robi Pucio?”, „Dlaczego?”). Sympatyczny Pucio i tym razem jest doskonałą pomocą i wsparciem w nauce mowy.


księgarnia natuli.pl
Najlepsze książki dla dzieci w jednym miejscu

Piękne, mądre, starannie wydane. W duchu rodzicielstwa bliskości. Uczące uważności, rozpoznawania emocji, życiowych umiejętności. Zachwycające historiami. Dla dzieci od 0 do 18. I tych starszych też!

Koniecznie odwiedź naszą księgarnię!

Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków

Gotowi na niezapomniane wakacje? W kolejnej części serii, Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków, wraz z Puciem i jego rodziną możemy wybrać się aż na Kaszuby! Nasz mały bohater jeździ na rowerze, zbiera grzyby, zwiedza skansen i latarnię morską, bawi się na plaży, a pewnego dnia nawet chowa się przed burzą. Ta część wyróżnia się jednak na tle poprzednich książek – tym razem jej autorka, Marta Galewska-Kustra, koncentruje się na prawidłowej wymowie głosek, kształtującej się dopiero w okolicach 3. roku życia. Możecie być pewni, że oprócz opisów wielu fascynujących przygód, znajdziecie tu mnóstwo ciekawych ćwiczeń artykulacji.

Pucio umie opowiadać – Marta Galewska-Kustra

W piątej części serii, której bohaterem jest Pucio, wiele się zmienia. Cała rodzina przygotowuje się do przyjścia na świat nowego członka rodziny. Pucio z jednej strony bardzo się cieszy, że wkrótce zobaczy swojego młodszego braciszka, a z drugiej czasami czuje niepokój, zazdrość i smutek. Z ciekawością przygląda się rosnącemu brzuszkowi mamy, a później opiece nad noworodkiem – wszystkie te wydarzenia inspirują go do zadawania ogromnej ilości pytań. Książka Pucio umie opowiadać pełna jest wspaniałych ilustracji Joanny Kłos, które zapraszają każdego malucha do opisywania przeżyć bohaterów własnymi słowami.

Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci

Miasto jest takie ekscytujące! Jeśli macie chęć wybrać się wraz z Puciem i jego wesołą rodziną na plac budowy, dworzec kolejowy czy do supermarketu, koniecznie sięgnijcie po książkę Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci. W szóstej części serii stworzonej dla nieco starszych dzieci (w wieku od 4 do 6 lat) znajdziecie nie tylko mnóstwo opisów fascynujących przygód, ale przede wszystkim inspirujące pytania zapraszające do wspólnej zabawy. Dzięki niej mali czytelnicy będą mogli rozwijać umiejętność opowiadania, poznają również wiele nowych słów.

Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem – Marta Galewska-Kustra

Wszyscy miłośnicy twórczości Marty Galewskiej-Kustry doskonale wiedzą, że spod jej pióra wyszła również seria niewielkich książeczek stworzona z myślą o najmłodszych. Poznajcie Pucia także w tej odsłonie! Niewielka ilość tekstu i wspaniałe ilustracje Joanny Kłos zaciekawią zarówno kilkumiesięczne, jak i kilkuletnie dzieci. Pierwsza część serii, Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem, pełna jest opisów prostych, codziennych czynności, które doskonale zna każdy maluch. Wraz z dziećmi możemy dotykać niewielkich obrazków, na których umieszczone są samogłoski, proste sylaby i onomatopeje, a następnie wypowiadać je na głos. To świetna zabawa dla całej rodziny!

Co robi Pucio?

Jeśli przypadnie Wam do gustu powyższy tytuł, śmiało możecie zerknąć również do kolejnej książeczki. Pucio robi w niej mnóstwo interesujących rzeczy – je, myje się i biega. Przeglądając tę część, wskazujcie palcem konkretne obiekty, a później powtarzajcie ich nazwy, wyraźnie intonując i zabarwiając emocjonalnie wypowiedzi. To ważne – dzięki temu mali czytelnicy dużo szybciej nauczą się nowych słów, świetnie się przy tym bawiąc. Książeczka Co robi Pucio?, podobnie jak poprzednia część, powstała z myślą o najmłodszych czytelnikach

Pucio mówi „dzień dobry”

Czy są tu rodzice małych śpiochów, którym trudno jest rano wstać z łóżka? Jeśli tak, to książeczka Pucio mówi „dzień dobry” koniecznie musi znaleźć się w Waszej biblioteczce. Jej bohaterowie, Pucio i Misia, właśnie rozpoczynają nowy dzień – witają się ze słońcem, myją zęby, ubierają się i jedzą śniadanie. Pamiętają również o nakarmieniu swoich małych przyjaciół, czyli psa i kota, a później z radością idą do przedszkola. We wszystkich tych czynnościach mogą im towarzyszyć mali czytelnicy. Dzięki temu z pewnością się przekonają, że poranne obowiązki mogą być przyjemne, a przy okazji poznają oni wiele nowych, ciekawych słów. 

Pucio mówi „dobranoc”

Gdy nadchodzi wieczór, wszyscy kładą głowę na poduszkach i idą spać… Oprócz Pucia, który właśnie gra na ukulele! Koncert przerywa jednak tata chłopca, by w ciszy móc porozmawiać z synem o wszystkich niezwykłych rzeczach, które robili przez cały dzień. Niedługo później nasz sympatyczny Pucio ziewa już coraz częściej i dłużej, aż w końcu zasypia sam. Książka Pucio mówi „dobranoc” to świetna propozycja dla wszystkich dzieci (nie tylko tych najmłodszych), którym czasami trudno jest się wyciszyć przed snem. Z jednej strony mali czytelnicy znajdą w niej wiele ciekawych informacji, z drugiej – książeczka ta da im poczucie bezpieczeństwa, uspokoi i pozwoli przyjemnie zasnąć. Gorąco polecamy!

Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci

Książeczka Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci pomaga zamienić nudne i monotonne ćwiczenia aparatu artykulacyjnego w fascynującą zabawę. Podstawą poprawnej wymowy jest odpowiednia ruchomość języka, warg, podniebienia miękkiego i żuchwy. Aby ją osiągnąć, trzeba trenować. Czytanie o przygodach muszki Fefe jest pretekstem do wielu językowych ćwiczeń. Do każdej historyjki z życia muchy przypisane jest zadanie dla małego czytelnika. Zadaniu towarzyszy informacja dla rodziców – jaki jest cel danego ćwiczenia i jak pomóc dziecku prawidłowo je wykonać.

Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci

Zbiór pełnych humoru wierszyków zaprasza do zabaw językowych z dziećmi. Ćwiczenia dostosowane są do wieku dziecka i etapów rozwoju mowy (od 4 lat, od 5 lat i rymowanki dla chojraków), a to oznacza, że zawierają tylko te głoski, które w danym wieku maluch zazwyczaj wymawia. Przy każdym wierszyku rodzice znajdą cenne informacje pozwalające zorientować się, czy ich dziecko powinno już poprawnie artykułować daną głoskę, i co zrobić, jeśli ma z tym problemy.

Chociaż Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci napisane zostały dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat, dzięki wspólnie powtarzanym rymowankom wymowę ćwiczą przy nich nie tylko maluchy, ale też rodzice. Językowe łamańce doskonale rozgrzewają aparat mowy, zobaczcie sami!

Piekarz Grzegorz mocno wierzy,

że chleb stanie się nieświeży,

gdy za długo gdzieś poleży,

więc go szybko zjeść należy.

Chleb swój zjada więc z zapałem.

Zawsze wcześnie w poniedziałek

zjada trzy bochenki całe:

jeden duży i dwa małe.

Niegrzeczne książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Zeszytowy trening mowy, czyli ćwiczenia logopedyczne dla dzieci

To 64 strony pełne wyzwań: gry planszowe, wyszukiwanki, rozpoznawanie kształtów, układanie obrazków we właściwej kolejności, czyli to, co maluchy lubią najbardziej. Zawarte w książce ćwiczenia pozwalają rodzicom (a także logopedom, pedagogom i nauczycielom) sprawdzić, jak dziecko wymawia najtrudniejsze głoski i czy rozwój mowy postępuje u niego poprawnie. Choć zbiór ćwiczeń Zeszytowy trening mowy, czyli ćwiczenia logopedyczne dla dzieci jest kontynuacją Wierszyków ćwiczących języki, z książki mogą korzystać z powodzeniem również ci, którzy ich jeszcze nie znają.

Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy – Marta Galewska-Kustra

Rezolutna Fefe po raz kolejny pojawia się na kartach książki stworzonej przez Martę Galewską-Kustrę i Joannę Kłos. Tym razem nasza bohaterka wybiera się na nieplanowane wakacje i jak zawsze wpada w tarapaty… Jesteście ciekawi, co tak naprawdę się wydarzyło? Wspólnie z dziećmi zadawajcie pytania, a dowiecie się, gdzie była i co robiła na wakacjach Fefe. Książka Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy zachęca do kreatywności, jest również niezwykle pomocna w nauce opowiadania. Jesteśmy pewni, że wiele razy wywoła ona uśmiech na Waszych twarzach.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.