Kategorie
Rodzina

10 książek dla dzieci o ekologii

O zaletach czytania nie trzeba nikogo przekonywać. Rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, pomaga pokonywać własne słabości, bariery i lęki. Na rynku jest dostępnych kilka znakomitych pozycji, które pomagają wprowadzić najmłodszych w świat przyrody

O zaletach czytania nie trzeba nikogo przekonywać. Rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, pomaga pokonywać własne słabości, bariery i lęki. Na rynku jest dostępnych kilka znakomitych pozycji, które pomagają wprowadzić najmłodszych w świat przyrody. Warto zwrócić uwagę na to, że dobra książka o przyrodzie i ekologii nie tylko uczy dziecko odpowiedzialnych zachowań wobec środowiska, ale przede wszystkim – pomaga dostrzec jego wartość. Lektura nawet najlepszej książki o ekologii nie zastąpi dziecku kontaktu z przyrodą – może jedynie do tego kontaktu zachęcić, ułatwić go i wzbogacić. Propozycje wydawnicze dla najmłodszych różnie radzą sobie z tym zagadnieniem. Dość liczną grupę stanowią książki poświęcone ochronie środowiska, oszczędzaniu wody i energii elektrycznej – pełniące głównie funkcję informacyjną. Sympatyczni bohaterowie tych książeczek pomogą zachęcić dziecko do stosowania zasad troski o środowisko na co dzień.  Wydaje się jednak, że znacznie skuteczniejszym (i przyjemniejszym!) sposobem wprowadzenia dziecka w świat przyrody są fabularne historie przygód dziecięcych bohaterów, którzy przyrodę znają i kochają, oraz te książki, które poddają konkretne pomysły na spędzenie czasu wolnego na łonie natury. Żadna książka nie zastąpi bowiem doświadczenia różnorodności, mądrości i piękna przyrody na własnej skórze. Przedstawiamy wybrane propozycje należące do każdej z tych grup.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

1. Zielnik. Runo leśne

Autor: Henryk Garbarczyk Wyd. ARKADY Pamiętasz swoje zielniki z okresu szkoły podstawowej? Ta książka pokaże dziecku jak zbierać, suszyć i układać roślinki we własnym – nie poprzestaje zatem na opisach zjawisk przyrody, ale zachęca do bezpośredniego kontaktu z naturą i doświadczenia jej – a trudno o przyjemniejszą i bardziej skuteczną edukację ekologiczną.

2. Pstryk! Jak oszczędzać energię, Fuj! Jak mniej śmiecić, Plusk! Jak oszczędzać wodę, Uff! Jak dbać o powietrze

Seria: Dbamy o naszą planetę. Nie sami – z rodzicami! Autor: Núria i Empar Jiménez Ilustrator: Rosa M. Curto Wyd. Wydawnictwo Biobooks Seria czterech książeczek, które pomogą rodzicom w wychowaniu małego ekologa. Są pełne zalet: zawierają proste teksty, świetne ilustracje oraz praktyczne porady. Dzięki nim dziecko dowie się, jak w prosty sposób można dbać o otaczający nas świat, zarówno w domu, jak i w szkole czy na ulicy.

3. Zielona przygoda Pomarańczowej Skarpety, Niebieska przygoda klowna Pyzola oraz Żółta przygoda Zenobiusza

Autor: Iwona Czarkowska Ilustracje: Olga Reszelska Wyd. Zielona Sowa Trzy książki o ochronie środowiska, pełne dynamicznych ilustracji. Poruszają kwestie naszego codziennego udziału w życiu Ziemi, np. poprzez segregowanie śmieci (lub jego brak). Książeczki uczulają maluchy na konsekwencje działań człowieka i przypominają o jego odpowiedzialności za planetę, na której żyje. Oprócz fabuły książeczki zawierają także informacje o zanieczyszczeniach, rady, jak im zapobiec oraz zabawy służące utrwaleniu zdobytej wiedzy.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

4. Świetlikowa grota

Seria: Ekologia Dla Dzieci Autor: Wioletta Sowa Wyd: WAM Niezwykłe przygody bohaterów “Świetlikowej Groty” uświadamiają małym czytelnikom, jakie znaczenie ma oszczędzanie energii elektrycznej oraz podpowiadają, jak należy się zachować, żeby środowisko ucierpiało jak najmniej.

5. Dzień cukierka bez papierka czyli Ekozosia sprząta świat

Autor: Katarzyna Sowula Wyd. Dwie Siostry Historia dziewięcioletniej Zosi, która uwielbia kolor zielony. Zosia jest bardzo zajętą dziewczynką, która marzy o psie. Postanowiła wypowiedzieć wojnę śmieciom i śmieciolubom oraz posprzątać cały świat, ale musi pamiętać, że trzeba jeszcze chodzić do szkoły. To napisana z humorem minipowieść o przygodach dziewczynki, dla której ekologia jest bardzo ważna.

6. Ekologia i środowisko – Zielona rewolucja

Wyd.: IBiS Seria książek ekologicznych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Książki pomagają czytelnikom znaleźć odpowiedzi na wiele pytań dotyczących ekologii, m.in. czym jest dziura ozonowa, jak powstają kwaśne deszcze i na czym polega efekt cieplarniany.

7. Ekologiczne dzieciaki. 100 rzeczy, które możesz zrobić, by ocalić planetę

Autor: Kim McKay, Jenny Bonin Wyd. : G+J RBA Z tej książki dzieci dowiedzą się, po co zakręcać kran podczas mycia zębów, wyłączać światło wychodząc z pokoju, segregować śmieci. W lekki i zabawny (!) sposób odkrywają w sobie ekologów. Książka Ekologiczne dzieciaki to także wskazówki dla rodziców i dla nauczycieli. W książce znajduje się 100 podpowiedzi, jak pomóc naszej planecie. Książka pod patronatem National Geographic.

8. Podróż kropli wody

Autor: Maria Krah-Schmidt Ilustracje: Peter Beckhaus Książka wydana została we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Edukacji Ekologicznej (IGK) w Giessen. To propozycja dla przedszkolaków. W interesujący sposób zachęca do oszczędzania wody i przekazuje sposoby ograniczania jej zużycia przez dzieci i ich rodziny. Ciekawe ilustracje i prosta, przejrzysta fabuła działają na wyobraźnię dzieci.

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

9. Dlaczego my mamy oszczędzać wodę?

Autor: Aleksandra Szkoda Ilustracje: Radek Żabiński Wyd. Stowarzyszenie Przyjaciół PAH Autorzy książeczki zachęcają najmłodszych do uważniejszego korzystania z wody, bez której nie moglibyśmy żyć. Pokazują też, czym jest woda i zaskakują ciekawymi, bogato ilustrowanymi przykładami dotyczącymi jej użycia. Książeczka daje odpowiedzi na mnóstwo pytań dzieci a także dorosłych.

10. Runo leśne – Młody obserwator przyrody

Opracowanie zbiorowe Wyd.: Mulico Seria kolorowych zeszytów “Młody Obserwator Przyrody” powstała, by ułatwić dzieciom poznanie i pokochanie polskiej przyrody. Młodzi czytelnicy poznają rośliny i inne organizmy, które tworzą najniższe piętro lasu. Warto się dowiedzieć, jak ważną rolę odgrywa runo leśne w prawidłowym funkcjonowaniu całego lasu i w życiu wszystkich jego mieszkańców, i przede wszystkim – zobaczyć, jak fascynujące rzeczy dzieją się pod naszymi stopami!

Foto

Młodym ekologom polecamy: Rok w ogrodzie
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.