Kategorie
Ekowiadomości

10-latki chcą wyglądać inaczej

Badania przeprowadone na ponad 400 uczniach wskazują, że dzieci w wieku 10-11 lat nie są zadowolone z tego, jak wyglądają

Badania przeprowadzone na ponad 400 uczniach w Nowej Szkocji wskazują, że dzieci w wieku 10-11 lat nie są zadowolone z tego, jak wyglądają.
Czasopismo BMC Public Health opublikowało badania, według których dziewczynki w tym wieku chcą być jak najbardziej szczupłe, natomiast chłopcy mają wyobrażenie idealnej figury, jako niezbyt szczupłej, ale też nie otyłej.
Naukowcy wyrazili zaniepokojenie, że dążenie do posiadania doskonałej figury zaczyna się w tak młodym wieku, ponieważ wiąże się to bezpośrednio z podwyższonym ryzykiem zaburzeń odżywiania.
Badania wskazały, że zadowolenie ze swojego wyglądu związane jest bezpośrednio z masą ciała. 7,3% dziewcząt nie było zadowolonych ze swojego wyglądu i procent ten wzrastał wraz z tym, ile ważyła poszczególna dziewczynka.
Wśród dziewcząt niezadowolenie ze swojego wyglądu zgłaszało:
  • 5,7% z prawidłową masą ciała
  • 10,4% z nadwagą
  • 13,1% z otyłością.
Wśród chłopców odnotowane niezadowolenie było nieco wyższe niż dla dziewcząt (7,8% w porównaniu do 7,3% wśród dziewcząt), ale w przeciwieństwie do nich ich poziom zadowolenia nie wchodził w bezpośredni związek ze wzrostem masy ciała. Zamiast tego chłopcy byli niezadowoleni, jeśli postrzegali siebie jako zbyt szczupłych lub z nadwagą.
Wśród chłopców niezadowolenie ze swojego wyglądu zgłaszało:
  • 7,6% z prawidłową masą ciała
  • 8,4% z nadwagą
  • 8,1% z otyłością.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.