fbpx
| 10 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o chustonoszenie

10 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o chustonoszenie

Chusty z biegiem lat stają się coraz bardziej popularne i znane. Nadal jednak rodzice i przyszli rodzice, którzy rozważają zakup chusty do noszenia dzieci, próbują znaleźć odpowiedź na dręczące ich pytania.

Oto próba odpowiedzi na te najczęściej zadawane:

1. „Od kiedy mogę nosić dziecko w chuście?”

Odpowiedź brzmi: od pierwszych dni życia. W praktyce to mama musi poczuć się na tyle silna po porodzie, żeby zawiązać chustę – malec jest gotowy do noszenia, kołysania i przytulania w momencie przyjścia na świat (będąc w brzuchu u mamy stale jest noszony i bujany).

2. „W jakiej pozycji mogę nosić noworodka?”

Dzieci niezależnie od wieku nosimy w chustach i i nosidłach brzuchem do naszego ciała – z przodu, na biodrze lub na plecach. Pozycja, którą przyjmuje malec, to pozycja zgięciowo-odwiedzeniowa, odciążająca dziecięcy kręgosłup i umożliwiająca prawidłowy rozwój stawów biodrowych. Kręgosłup jest w kifozie, miednica jest podwinięta, a głowa nie obciąża kręgosłupa. Polecana czasem pozycja kołyskowa jest niekorzystna dla stawów biodrowych i kręgosłupa (brak symetrii w ciele) i raczej nielubiana przez dzieci.

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję
WrapaVille

Warszawa - Targi chustonoszenia

Wyjątkowe wydarzenie w Warszawie! Targi i spotkania edukacyjne z ekspertami na temat noszenia dzieci. Chusty, nosidła, informacje o noszeniu. Polecamy!

Zobacz więcej

3. „Jak duże dziecko mogę nosić w chuście?”

Odpowiedź brzmi: dziecko nosimy, dopóki noszenie sprawia nam (mi i dziecku) przyjemność. Chusty i nosidła mają wytrzymałość do 20 i więcej kilogramów.

4. „Jak długo mogę nosić moje dziecko w chuście?”

Jeśli zawiążemy dobrze (mocno dociągniemy chustę i zadbamy o prawidłową pozycję dziecka), możemy nosić tak długo, jak nam to jest potrzebne. W praktyce: noworodki możemy nosić z przerwami na karmienie i przewijanie (co nie oznacza, że musimy!), dzieci większe potrzebują zróżnicowanych form aktywności dla prawidłowego rozwoju – poza noszeniem musimy im również umożliwić zabawę na macie czy podłodze, a później przemieszczanie się i samodzielne poznawanie świata.

5. „Od kiedy mogę nosić dziecko w nosidełku?”

Od kiedy dziecko potrafi samodzielnie usiąść. Dlaczego? Dlatego, że nosidełko nie stabilizuje bocznie kręgosłupa.

6. „Dlaczego nosidełko ergonomiczne?”

Jeśli nosidełko, to koniecznie ergonomiczne, a nie tak zwane „wisiadełko”, w którym maluch wisi na wąskim pasku materiału przebiegającym między nóżkami. Pozycja w takim nosidełku jest dla dziecka niewygodna i niekorzystna dla kręgosłupa oraz stawów biodrowych. Nosidełko ergonomiczne daje pozycję zbliżoną do pozycji w chuście, należy tylko dbać o to, żeby miało dobry rozmiar.

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję
“Noszenie dzieci”

“Noszone dzieci płaczą mniej”.Książka o tym, że noszenie dzieci naprawdę rozwiązuje codzienne problemy rodzicielskie.  

Zobacz więcej

7. „Co jest lepsze – chusta czy nosidełko?”

Odpowiedź brzmi – zależy dla kogo i do czego. Ale generalnie chusta tkana (długa, wiązana) to najbardziej wszechstronne narzędzie do noszenia dziecka, a przy okazji najbardziej ekonomiczne – możemy mieć jedną chustę od noworodka do starszaka, chusta „rośnie” razem z dzieckiem.

8. Która chusta jest  łatwiejsza do wiązania na początek – elastyczna czy tkana?”

Najbardziej wszechstronnym i najbezpieczniejszym dla dziecka rozwiązaniem jest chusta tkana. Daje nam ona możliwość doboru wiązania do konkretnych rodziców i dziecka, bo mamy do dyspozycji kilka (chusta elastyczna ma tylko jeden sposób). Czasem słyszy się, że chusta elastyczna jest łatwiejsza w użytkowaniu, bo wiążemy ja przed włożeniem dziecka. Ja jednak uważam, że lepiej mieć możliwość każdorazowego dopasowania i ewentualnego poprawienia wiązania nawet w trakcie noszenia, a tę możliwość daje nam chusta tkana. Jeśli decydujemy się na wybór chusty elastycznej, musimy się liczyć z tym, że i tak około 5. miesiąca życia dziecka, kiedy przychodzi czas na noszenie na plecach, będziemy musieli wymienić ja na chustę tkaną.

9. „Jaką chustę wybrać na początek?”

Odpowiedź – patrz poprzednie pytanie :)

10. „Czy nauka wiązania jest trudna?”

Odpowiedź brzmi – nie, nie jest trudna, ale wymaga nieco czasu i zaangażowania. Dobrze jest skorzystać z usług doradcy noszenia – na warsztatach grupowych lub indywidualnie, bo doradca ma wiedzę nie tylko na temat samych chust, ale także na temat fizjologii dziecka, jego rozwoju, psychologii itp. Odradzam korzystanie z samodzielnie wyszukanych internetowych instrukcji – będąc laikiem nie sposób ocenić, czy jest właściwa a ceną może być niepowodzenie w wiązaniu a czasem nawet problemy rozwojowe malucha, jeśli będziemy go stale nieprawidłowo nosić.


Wanda Hałuniewicz

Szczęśliwa żona i mama dwójki dzieci, do których wkrótce dołączy trzecie ;) Propagatorka zdrowego stylu życia – powrotu do tego, co proste i naturalne. Swoje miejsce znalazła na wsi, w starym domu otoczonym sadem.Certyfikowany Doradca Noszenia w chustach i nosidłach miękkich Szkoły Noszenia ClauWi® z kilkuletnim doświadczeniem w pracy grupowej i indywidualnej z rodzicami i małymi dziećmi. Założycielka Rodzinka, w którym organizuje spotkania i warsztaty dla przyszłych rodziców i rodziców małych dzieci, w szczególności dla mam.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.pasiata.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wywiady
“W kontakcie z dziećmi wybieram uwagę i ciekawość”. Rozmowa z Anną Kasprzycką

edukacja alternatywna
6 mitów na temat nauki języków obcych

POLECAMY
Podziemne jeziora i solne komnaty – ekscytująca podróż po Kopalni Soli w Wieliczce

ciąża i poród
Narodziny oczami dziecka

wychowanie
Jak nauczyć dzieci przeżywać złość?

ciąża i poród
Dlaczego dotykamy brzucha ciężarnej bez pytania jej o zgodę?

POLECAMY
Dzieci lubią kiedy jest mięciutko i przytulnie. 5 inspiracji do dziecięcego pokoju od Yellow Tipi

karmienie piersią
Nie jesteś lepszą matką. Nie jesteś gorszą matką!

karmienie piersią
Jak mądrze wspierać mamy karmiące piersią?

wychowanie
Dzieci nie potrzebują idealnych rodziców