Kategorie
NATULI

10 sposobów na łagodzenie bólu porodowego (bez znieczulenia)

Jak urodzić naturalnie, uniknąć interwencji medycznych i ryzyka cięcia cesarskiego? Przedstawiamy skuteczne sposoby, które mogą pomóc urodzić bez leków przeciwbólowych.

lagodzenie-bolu-porodowego

1. Oddychanie

Jednym z najlepszych sposobów na poradzenie sobie z bólem porodowym są ćwiczenia oddechowe, relaksujące umysł i ciało. Każda szkoła rodzenia uczy odpowiednich technik, które pomagają radzić sobie ze skurczami.

2. Rebozo

Rebozo to rodzaj długiej chusty, która umieszczona pod brzuchem i ciągnięta z obu stron pomaga zmniejszyć napięcie w dolnej części brzucha. Można je stosować na różne sposoby, a odpowiedni ucisk pomaga zlikwidować porodowy dyskomfort. Pomóc w tym może partner, ale niektóre położne i doule są wyspecjalizowane w masażu rebozo.

3. Hydroterapia

Badania pokazują, że hydroterapia, zwana także naturalnym znieczuleniem, pomaga znacząco zmniejszyć ból, napięcie mięśniowe i lęk. We wczesnej fazie porodu prysznic wspaniale pomaga radzić sobie ze skurczami. Warto poczekać z wejściem do wanny lub jacuzzi do momentu, gdy rozwarcie osiągnie 4-5 cm – wcześniej może to spowolnić poród.

4. Doula

Skutecznym sposobem, korzystnie wpływającym na postęp porodu, jest stworzenie bezpiecznego, komfortowego otoczenia, w którym kobieta może się zrelaksować. Doula może wesprzeć fizycznie i emocjonalnie: masażem lub słowami. Może zmienić salę porodową w poród domowy dzięki przyniesieniu znanych, a dzięki temu uspokajających rzeczy. Kluczem do sukcesu jest skorzystanie ze wsparcia, zanim lęk się w ogóle pojawi – wtedy radzenie sobie z bólem będzie dużo łatwiejsze.

5. Ruch, ruch, ruch

Chodzenie i częste zmiany pozycji to doskonały sposób na radzenie sobie z bólem, może także przyczynić się do skrócenia porodu.

6. Piłka

Siedzenie na piłce jest skuteczne w łagodzeniu skurczów porodowych, ponieważ pozycja kuczna pomaga miednicy się otworzyć, a dziecku znacznie szybciej zejść w dół i wstawić się w kanał rodny. Kołysanie biodrami lub opieranie się o łóżko i przeciwucisk z dolnej części pleców są bardzo pomocne.

7. Wizualizacja

Wizualizacja i kierowanie obrazami pomagają wyobrazić sobie bezpieczne, relaksujące miejsce, jak np. plaża, lub schodzenie dziecka w dół kanału rodnego podczas każdego skurczu. W internecie są odpowiednie poradniki w formie elektronicznej albo audiobooki, w wizualizowaniu pomóc mogą także partner lub doula.

8. Hipnoza

Warto rozważyć metody autohipnozy, które uczą, jak się zrelaksować i skupić na ćwiczeniach oddechowych. Medytacja i wizualizacja są najskuteczniejszą pomocą w radzeniu sobie z bólem porodowym.

9. Akupresura

Akupresura może pomóc złagodzić ból, dyskomfort i nudności. Przeszkolona z zakresu akupresury położna lub doula wcześniej sprawdza, jak ta metoda działa na kobietę, aby mieć pewność, że w trakcie porodu będzie się czuła komfortowo.

10. Masaż

Masaż to świetny sposób na likwidację napięcia i radzenie sobie ze skurczami. Doule są przeszkolone z różnych metod masażu pomocnych przy bólu i ułatwiających odpoczynek między skurczami.

Tłumaczenie: foxnews.com

Foto

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *