Kategorie
Rodzina

10 zabaw w matematykę

Nazywana królową nauk, uznawana jest powszechnie za jeden z trudniejszych przedmiotów nauczania w szkole. Tymczasem w życiu okazuje się niezbędna. Jak to jest z matematyką, że tak trudno jest się z nią oswoić? Naszym zdaniem – to kwestia nie tyle samej matmy, co formy, w jakiej się jej naucza. Dużo łatwiej uczyć się przez zabawę! Poniżej prezentujemy 10 matematycznych zabaw dla kilkulatków, które nie są trudne, za to stanowią świetne wprowadzenie do edukacji szkolnej i oswajają z liczbami.

1. Co to za cyfra?

Prosta gra, która ogranicza się do tego, by skojarzyć graficzną postać cyfry z jej rzeczywistym odzwierciedleniem – kładziemy kostkę, cyferki (mogą być wycięte z kartonu) i szklane kulki. Zadaniem dziecka jest ułożenie wszystkiego w odpowiedniej kolejności i dopasowanie ilości kulek do danej cyfry.

matematyka20

2. Klamerki

Przyda się kilka patyczków od lodów, sporo klamerek i pisaki. Na patyczkach napisz wyraźnym kolorem cyfry, np. od 1 do 10. Zadaniem dziecka jest przyczepienie do jednego patyczka odpowiedniej liczby klamerek.

matematyka10

3. Lego-matma

Wariacji wokół lego-matmy jest całkiem sporo. W sieci z pewnością znajdziecie całą masę świetnych pomysłów. Oto kilka z nich:

  • Narysuj na kartce cyfry. Zadaniem dziecka jest postawienie odpowiedniej liczby klocków (w jednym kolorze), obok napisanej cyfry.
  • Narysuj na kartce wieżę z kilku kolorów klocków. Zadaniem dziecka jest ułożenie takiej samej wieży w klocków.
  • Na klockach napisz kolejne liczby. Zadaniem dziecka jest ułożenie wieży z liczbami w odpowiedniej kolejności.
matematyka11

4. Domino

Przygotuj kartki papieru, na górze napisz cyfry od 1 do 10. Rozsyp klocki domino. Zadaniem dzieci jest ułożenie klocków z odpowiednią ilością kropek na poszczególnych kartkach.

matematyka21

5. Kulki do pojemników

W dziesięciu talerzykach napisz cyfry z przyporządkowaną ilością kropek. Dziecko ma za zadanie włożyć do talerzyków tyle kulek, ile jest kropek.

matematyka30

6. Sortowanie według liczb i kolorów

Na butelkach napisz cyfry i zaznacz kolory. Zadaniem dziecka jest wrzucenie tylu kulek o danym kolorze, ile zaznaczone jest na butelce.

matematyka32

7. Cyfra do koperty

Jaka cyfra jest napisana na kopercie? Ta sama, która napisana jest na patyczku. Sztuka, to dopasować odpowiedni patyczek do danej koperty.

matematyka45
frame.bloglovin.com

8. Rozpoznawanie liczb

Przyklejcie na samochodach kolejne numery. Auta mogą się ścigać, mogą być ustawione w szeregu… Dziecko bawiąc się, rozpoznaje liczby.

matematyka46

9. Koraliki na patyczki

Ile koralików i w jakim kolorze należy nałożyć na patyczek (lub słomkę…)? Tyle, ile wskazuje cyfra i jakiego koloru jest patyczek.

matematyka80

10. Ile liści ma marchewka?

Kolejna wariacja przyporządkowywania cyfr. Na warzywie napisane są liczby, które oznaczają ile liści powinna mieć marchewka. Zadaniem dziecka jest wycięcie i przyklejenie odpowiedniej ilości listków.

matematyka50

Foto: notimeforflashcards.com

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.