Kategorie
Wychowanie

11 pytań, które pomogą dziecku poznać siebie i świat

Jednym ze sposobów, aby zachęcić dzieci do rozwijania pozytywnego myślenia jest szczera rozmowa, oparta na zadawaniu pytań naprowadzających. Nie chodzi o to, by mówić dziecku, co ma robić, ale o to, by wyjaśnić mu, czym jest pozytywne myślenie i podejście do życia. Poprzez rozmowę możemy pokazać dziecku, jak cieszyć się z tego, co ma.

11 pytań, które pomogą dziecku poznać siebie i świat

1. Wymień pięć słów, które najlepiej cię opisują

Odpowiedź na to pytanie pokaże, na ile dziecko zna siebie i jakie ma na swój temat zdanie. Pomoże mu również w refleksji nad swoim miejscem w świecie, co jest ważne dla kształtowania właściwego obrazu siebie.

2. Jakie zajęcie sprawia, że czujesz się dobrze? Co lubisz robić?

Niektóre dzieci powiedzą, że gry komputerowe sprawia, że czują się szczęśliwe. To nie jest zła odpowiedź, bo daje rodzicom wskazówkę, jakie są zainteresowania dziecka i skłania do myślenia nad tym, jak zwiększyć ilość czasu, którą można poświęcić na wspólne granie a także szukanie innych aktywności. Powyższe pytania kierują uwagę dziecka na rzeczy, które dają mu radość, sprawiają, że jest szczęśliwe. Natomiast rodzicom wskazują, w jakich działaniach powinni towarzyszyć dziecku, wspierać je i pielęgnować.

3.Czy wiesz, co zrobić, by nauczyć kolegę…? (- tu wstaw aktywność, w której dziecko jest naprawdę dobre, np. grać w piłkę, w szachy, malować rakietę, pisać wiersze, budować zamek z piasku…?)

To pytanie pozwala pokazać dziecku, że może coś dać od siebie innym. Pytanie to pomaga czuć się silnym i cenionym. Przypomina mu, że jest wyjątkowe i ma coś do zaoferowania. Dzięki temu buduje pewność siebie i poczucie własnej wartości.

4. Co jest najwspanialszą/najgorszą rzeczą, jaka przytrafiła się w twoim życiu?

Życie nie jest zawsze kolorowe i wspaniałe, czasem pojawiają się trudne momenty. Mieszanka dobrych i złych doświadczeń sprawia, że jest ekscytujące. Dzieci zaczynają rozumieć ten fakt w miarę szybko. Powyższe pytanie buduje w nich tę świadomość i pomaga zrozumieć, że momenty trudne nie trwają wiecznie. Rodzic uzyskuje cenne informacje dotyczące obszarów, w których dziecko może potrzebować pomocy.

5. Ze wszystkich rzeczy, których się teraz uczysz, która z nich będzie według ciebie najbardziej cenna w życiu dorosłym?

To pytanie pokazuje dziecku, że dorosłość jest jego przyszłością. Że to, co robi teraz jest uzasadnione i może mu się kiedyś przydać. W ten sposób docenia i rozumie aktywności z tu i teraz (np. naukę czytania i liczenia).

6. Gdybyś mógł cofnąć się w czasie, jakich rad byś sobie udzielił?

Pytanie otwiera nowe drogi, aby rozmawiać z dzieckiem o tym, jak radzić sobie z rozczarowaniami i frustracją w życiu.

7. Za co najbardziej jesteś wdzięczny?

To pytanie zachęca dzieci, aby przyjrzały się bliżej szczęściu, którego doświadczają, i spojrzały na jaśniejszą stronę życia. Chodzi o pokazanie dziecku, że warto się rozejrzeć i docenić to, co ma w życiu: rodzinę, dom, przyjaciół.

8. Jak sądzisz, co czują inni ludzie?

Zawsze warto pytać, co czują inni! Dzięki temu dziecko uczy się myślenia o innych ludziach i zauważania ich. Jego życie stanie się pełniejsze, jeśli zrozumie i dojrzeje do tego, że pomaganie innym daje szczęście.

9. Jak będzie wyglądało twoje życie w przyszłości?

Pytanie to uczy myślenia o przyszłości, planowania jej. Dzięki temu dziecko może zastanowić się, kim chce być, kiedy dorośnie, jaką ma wizję świata za kilka lat. Rodzic dowiaduje się, w jakim kierunku chce pójść dziecko, i może pomóc mu zrealizować marzenia.

10. Jak myślisz, który z twoich znajomych będzie nim nadal za kilka lat?

Dzięki odpowiedzi na to pytanie rodzic dowiaduje się, który przyjaciel dziecka najbardziej wpływa na jego życie.

11. Co byś chciał zmienić na świecie?

Badania pokazują, że przewidywanie pozytywnych doświadczeń przynosi więcej szczęścia niż samo ich doświadczanie. Kiedy dziecko jest na tyle dojrzałe, aby uświadomić sobie, że jutro nie jest dzisiaj i każdy nowy dzień jest okazją do pozytywnej zmiany, rodzic powinien zaszczepiać w nim nawyk dążenia do małych zmian na lepsze, które w przyszłości urosną do rangi bardzo ważnych. Dobrym przykładem jest ekologia – np. butelka wyrzucona dziś w lesie pozostanie w nim w niemal niezmienionym stanie przez setki lat.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “11 pytań, które pomogą dziecku poznać siebie i świat”

Witam serdecznie :)
Świetne te pytania! Tylko zachodzę w głowę w jakim przedziale wiekowym dzieci najlepiej je zadawać? Chętnie poznam opinie na ten temat. Nie jestem jeszcze rodzicem, ale rozwój i kształcenie dzieci żywo mnie interesuje. Stąd nie mam wiedzy, wyczucia dla iluletnich dzieci takie pytania mogą być właściwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.