Kategorie
Rodzina

12 zastosowań octu

Ocet zawsze mamy w kuchennej szafce. Ma tyle zastosowań, że można przy nim niemal całkowicie zrezygnować z używania środków chemicznych, oszczędzając czas i pieniądze.

Oto 12 praktycznych sposobów wykorzystania octu:

1. Pułapka na muszki owocówki

Aby szybko pozbyć się muszek, wystarczy wlać ocet do szklanki czy miseczki i postawić w miejscu, w którym występują. Specyficzny zapach zwabi je do naczynia.

2. Czyszczenie kanalizacji

Pół szklanki sody oczyszczonej wsypujemy do odpływu w zlewie lub wannie, następnie przepłukujemy szklanką octu. Mikstura, pieniąc się, oczyszcza rury. Kiedy soda i ocet przestaną działać, płuczemy odpływ czterema szklankami wrzątku.

3. Płukanka do włosów

Ocet znakomicie oczyszcza włosy. Usuwa z nich zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy. Po płukaniu octem włosy myjemy jak zawsze.

4. Usuwanie naklejek

Naklejki to zmora osób, które mają dzieci – są na meblach, szybach, szafkach, lodówce… Łatwo je usunąć, mocząc wacik w occie i przytrzymując go na naklejce od 3 do 5 minut. Można też przykleić go plastrem lub taśmą.

5. Czyszczenie toalety

Stosując mieszankę octu i sody, łatwo utrzymamy toaletę w czystości. Jedną filiżankę sody łączymy w misce z filiżanką octu. Mieszaninę nakładamy szczotką na wewnętrzną stronę sedesu, zamykamy klapę na ok. 10–15 minut i spłukujemy.

6. Czysta lodówka

Ocet sprawi, że lodówka będzie czysta i wolna od niebezpiecznej chemii, która nie powinna mieć kontaktu z żywnością. Wystarczy przelać go do butelki z atomizerem i rozpylić w każdym zakamarku lodówki, pamiętając o uszczelkach.

7. Czyszczenie wycieraczki

Często o niej zapominamy, a jesienią, kiedy za oknem plucha, zanieczyszcza się błyskawicznie. Zanurzamy ścierkę w occie i przecieramy starannie wycieraczkę pod włos – do momentu, w którym całe błoto zostanie usunięte.

[natuli]

8. Mycie samochodu

Aby mieć czysty samochód, trzeba poświęcić trochę czasu na jego pielęgnację. Można oczywiście korzystać z myjni. Jeśli jednak mamy miejsce na własnoręczne umycie auta, użyjmy do tego mieszaniny octu i sody. Nadaje się zarówno do mycia z zewnątrz, jak i do tapicerki.

9. Mycie w zmywarce

Zwykle używamy do tego środków chemicznych, a wystarczą woda i ocet – to mieszanka równie skuteczna, a do tego naturalna. Dodatkowo dzięki niej zmywarka będzie wolna od zapachów żywności. Urządzenie myjemy raz na dwa, trzy miesiące. Wsypujemy do pojemniczka na tabletkę całe opakowanie sody oczyszczonej, a na dno zmywarki wlewamy szklankę octu. Ustawiamy na najdłuższe i najcieplejsze mycie.

10. Czyszczenie deski do krojenia

Czystą ściereczkę moczymy w occie, przecieramy powierzchnię deski i spłukujemy wodą. Można także wlać filiżankę octu do zlewu pełnego wody i na kilkanaście minut wstawić do niego deskę.

11. Ukojenie po opalaniu

Niewiele środków pomaga na ból, swędzenie i pieczenie skóry po zbyt długiej ekspozycji na słońce. Na miejsca wolne od pęcherzy i niewielkie oparzenia przykładamy delikatnie bawełnianą ściereczkę zamoczoną w occie.

12. Ból mięśni

Kąpiel z dodatkiem filiżanki octu, w połączeniu z kilkunastoma kroplami olejku lawendowego, przynosi ulgę obolałym mięśniom.

Pamiętajmy, że zwykle ocet stosujemy po rozcieńczeniu z wodą. Dość często też ocet łączy się z sodą oczyszczoną – to pozwala na wykorzystanie w pełni jego zalet oraz złagodzenie charakterystycznego zapachu.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.