Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 3.

28 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

28. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 27. tydzień ciąży

Masz prawo czuć się już nieco ociężała. Twoje ruchy mogą się stać wolniejsze i wykonywanie codziennych czynności (jak chociażby wiązanie butów) może być coraz bardziej skomplikowane.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie powinnaś rezygnować z aktywności fizycznej. Regularny ruch nie tylko poprawi Twoje samopoczucie psychiczne i fizyczne, ale także pomoże Ci przygotować się na trudy porodu. Mówi się, że poród to wysiłek porównywalny do przebiegnięcia maratonu. Chyba lepiej przygotować się do niego kondycyjnie, prawda?

Jogging może być na tym etapie sporym wyzwaniem, ale niezbyt wyczerpujące spacery, nordic walking, pływanie, pilates, a nawet jazda na rowerze stacjonarnym, to bezpieczny rodzaj ruchu dla przyszłej mamy, nawet w zaawansowanej ciąży. Aktywność fizyczna wpływa także na Twoje nienarodzone dziecko. Spacerowanie, pływanie, taniec i każdy inny ruch w naturalny sposób dostarczają dziecku niezbędnej do harmonijnego rozwoju stymulacji. Zmiany położenia ciała mamy powodują zmiany położenia ciała dziecka. Malec odczuwa je jako kołysanie i bujanie o różnej intensywności. Te bodźce płynące z otoczenia pozytywnie wpływają na rozwój mózgu dziecka, stymulując jego układ przedsionkowy i czucie głębokie.

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

W 3. trymestrze mogą się nasilić dolegliwości, takie jak żylaki, obrzęki nóg, skurcze łydek. Dwie pierwsze są spowodowane zmianami hormonalnymi, w przypadku skurczy winę ponoszą zaburzenia krążenia oraz niedobór magnezu i potasu.

Jak możesz sobie pomóc? Staraj się poprawić krążenie: odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Możesz także wykonywać na leżąco prostą gimnastykę, np. kreślić stopami kółka. Ulgę mogą przynieść również masaże, żele chłodzące czy rajstopy przeciwżylakowe. Na skurcze łydek pomóc mogą masaże oraz uzupełnianie niedoborów zróżnicowaną dietą (banany, orzechy, pomidory, gorzka czekolada). Pamiętaj, że po 28 tygodniu ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta aż 4-krotnie. Dlatego nie zapominaj o spożywaniu pokarmów bogatych w ten pierwiastek.

Przeczytaj także: Zakwas z buraka – naturalny sposób na niedobory żelaza

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Maluszek rośnie w błyskawicznym tempie. Obecnie waży nieco ponad 1 kg i mierzy ok. 25 cm. Na jego twarzy wyraźnie widać rzęsy i brwi, a na czubku głowy – coraz dłuższe włosy. Z powodu ciągłej produkcji podskórnej tkanki tłuszczowej nabiera również krągłości.

Jego płuca w dalszym ciągu dojrzewają. Tworzą się pęcherzyki płucne i zwiększa się produkcja surfaktantu. Nadal jednak po porodzie miałby problemy z samodzielnym oddychaniem.

Mózg płodu zaczyna przetwarzać bodźce dźwiękowe i dotykowe. Wykorzystaj to i słuchaj w tym czasie muzyki relaksacyjnej. Po porodzie, gdy dziecko usłyszy dźwięki muzyki słuchanej w ciąży, powinno się uspokoić i zrelaksować.

Malec w dalszym ciągu ćwiczy swój oddech, otwiera nozdrza, trenuje połykanie. Zaczyna także rozwijać się odruch ssania.

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 28. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA ,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • nie rezygnuj z aktywności fizycznej,
  • zadbaj o krążenie: odpoczywaj z nogami w górze, wykonuj delikatny masaż i gimnastykę usprawniającą przepływ krwi w kończynach,
  • jedz produkty bogate w potas, magnez i żelazo,
  • zapisz się na USG!

Przeczytaj także: 29. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.