Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 3.

27 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

27. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 26. tydzień ciąży

Gratulacje, właśnie wkraczasz w 3. trymestr ciąży! Za ok. 13 tygodni zobaczysz swoje maleństwo. Ten czas najprawdopodobniej upłynie Ci na przygotowaniach do porodu oraz na kompletowaniu wyprawki dla maluszka. Dla wielu przyszłych mam to jeden z najprzyjemniejszych aspektów oczekiwania. Na początku 3. trymestru Twój brzuszek jest już naprawdę sporych rozmiarów. Pewnie trudno Ci w to uwierzyć, ale na tym ostatnim etapie będzie się jeszcze powiększał i to o ok. 1 cm tygodniowo. Obecnie Twoja macica jest już wielkości dyni, a Ty zapewne przytyłaś do tej pory ok. 8 kg.

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

W dalszym ciągu powinnaś regularnie kontrolować przyrost wagi. Jeśli przybierasz więcej niż 2,5-3 kg na miesiąc, warto udać się do dietetyka, by przyjrzał się Twojemu codziennemu jadłospisowi i pomógł wyeliminować błędy żywieniowe. Na szali jest coś więcej niż tylko Twoja figura – chodzi o Twoje dobre samopoczucie i zdrowie Twojego maluszka.

Jeśli dokuczają Ci zaparcia, pamiętaj o tym, by spożywać dużo błonnika (surowe warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo, nieprzetworzone kasze) i pić niegazowaną wodę mineralną.

Przeczytaj także: 9 dolegliwości, których nie spodziewasz się w ciąży

Na tym etapie bardzo dokładnie czujesz ruchy maluszka. Kopniaki, muśnięcia, obroty, fikołki – doświadczanie aktywności dziecka na pewno sprawia Ci wiele radości. Regularne ruchy maleństwa to nie tylko sposób matki natury na budowanie więzi z nienarodzonym jeszcze dzieckiem, ale także uspokajający sygnał dla przyszłej mamy, że po drugiej stronie brzuszka wszystko jest w należytym porządku.

Przeczytaj także:: Dlaczego dotykamy brzucha ciężarnej bez pytania jej o zgodę?

W 3. trymestrze ciąży warto zacząć liczyć ruchy płodu. Może Cię o nie pytać specjalista podczas wizyt, jest to także dla Ciebie ważna informacja o dobrostanie dziecka. Ogólne założenie jest takie, że maluszek powinien poruszyć się w ciągu 12 h minimum 10 razy. Nie przejmuj się, jeśli w ciągu dnia nie czujesz ruchów przez kilka godzin – gdy jesteś aktywna, spacerujesz, poruszasz się, maluszek najczęściej śpi. Do aktywności powinien zmobilizować go Twój odpoczynek i słodka przekąska. Część dzieci w brzuchu mamy rozpoczyna nocne harce w godzinach wieczornych.

Bezwzględnie powinnaś pojechać do lekarza, gdy zauważysz diametralną różnicę w ruchach dziecka – będą wyraźnie słabsze lub malec będzie ruszał się dużo mniej niż zazwyczaj. I odwrotnie – jeśli do tej pory maleństwo poruszało się spokojnie i łagodnie, a nagle jego ruchy stają się szybkie, chaotyczne i intensywne. Powinnaś udać się na wizytę także wtedy, gdy nie naliczyłaś odpowiedniej ilości ruchów w ciągu 12 h.

Ważna informacja: do ruchów dziecka zaliczają się kopnięcia i obroty. Nie liczy się czkawka i bardzo delikatne muśnięcia.

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Maluszek waży obecnie ok. 1 kg. Na tym etapie dziecko przesypia ok. 15 h, choć potrafi też być bardzo aktywne.

Mózg stale się rozwija. Na jego powierzchni zaczynają się kształtować fałdy i bruzdy. Szpik kostny jest na tyle rozwinięty, że przejmuje funkcję krwiotwórczą. To właśnie w nim powstają elementy morfotyczne krwi (leukocyty, erytrocyty, trombocyty).

Oczy malucha mają w pełni wykształconą siatkówkę, mogą odbierać bodźce i przekazywać je do mózgu. Skóra płodu zaczyna powoli tracić swój meszek, a jego policzki zaczynają się zaokrąglać. Coraz bardziej przypomina dzidziusia, którego zobaczysz zaraz po porodzie!

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 27. tygodniu ciąży?

  • zaczynasz właśnie 3. trymestr ciąży, do końca pozostało ok. 13 tygodni,
  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA ,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • kontroluj wagę – nie powinnaś przybierać więcej niż 2,5-3 kg miesięcznie ( a optymalnie ok. 0,5 kg na tydzień),
  • zacznij obserwować i liczyć ruchy dziecka, w ciągu 12 h maluszek powinien poruszyć się minimum 10 razy.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Przeczytaj także: 28. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “27 tydzień ciąży”

A ja właśnie tak mam że jednego dnia są intensywne ruchy,jakby chciała wyskoczyć z brzucha a na drugi prawie nic. Byłam w szpitalu na ktg i mówią że wszystko dobrze.Kazali mi liczyć 10 ruchów w ciągu godziny,za równo słabych jak i mocnych. Ponoć to jest bezpieczna metoda,trzech lekarzy mi ją nakazało stosować. Moje dziecko nie ma też tego regularnego domowego rytmu że o danej porzr się rusza, różnie z tymi ruchami jest. Tak samo moja mama mnie w coś prawie w ogóle nie czuła bo wiecznie spałam,aż pod koniec ciąży nie mogli na ktg znaleźć tętna. Przenieśli ją do drugiego szpitala, podłączyli i bum. Jednak żyje. Co ma być to będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.