Wakacje z dziećmi, wakacje bez dzieci, wakacje bez rodziców? > zobacz
| 3 alternatywy dla time outu

3 alternatywy dla time outu

Time out to nadal popularna metoda dyscyplinowania dzieci, która w dużym skrócie polega na tym, że dzieci mają znajdować się w jednym, wyznaczonym miejscu i "myśleć o tym, co zrobiły". Inna nazwa tej metody to “karny jeżyk”. Jest on polecany m.in. przez nianie w programach telewizyjnych i czasopismach. Nazwa „time out” jest skrótem określenia „time out of positive reinforcement”, czyli "czasu bez pozytywnego wzmocnienia", a w odniesieniu do tej sytuacji – bez kontaktu z bliską osobą.

Większość ludzkich zachowań motywowana jest emocjonalnymi lub fizjologicznymi potrzebami i chyba nikt nie lubi, gdy są one niezaspokojone. Jednak my, dorośli, łatwiej sobie radzimy z taką sytuacją, dzieciom przychodzi to trudniej. Time out jest problemem, ponieważ w sytuacji trudnej dla dziecka pozbawia go tego, co jest mu najbardziej potrzebne – wsparcia. Dzieci nie potrafią wtedy zastanowić się i na chłodno przeanalizować swojego zachowania. Ba, nie potrafi tego wielu dorosłych! W przypadku starszych dzieci jest większa szansa, że będą skłonne do refleksji, ale nadal nie jest to wystarczający powód, by wybierać karę. Dlatego zadaniem rodziców jest uczyć dziecko, jak dbać o swoje granice i respektować granice drugiego człowieka oraz jak można sobie radzić z własnymi emocjami. Dzieci uczące się przez doświadczenie potrzebują często wielu lekcji, by przekonać się, że nie chcą naruszać granic drugiego człowieka.

Przeczytaj więcej o time oucie: Warunkowe rodzicielstwo – nagrody i kary

Co można wybrać w trudnej sytuacji zamiast odseparowania dziecka od wsparcia?

  1. Time in. Czas spędzony z dzieckiem, bliskość to świetne rozwiązanie. W bezpośredniej bliskości rodzica lub opiekuna emocje dziecka stygną, mózg i ciało mają możliwość, by wysnuć wniosek ze zdarzenia. Takie zachowanie uczy też ważnej umiejętności życiowej – zdolności do samoregulacji. Techniki uspokajające mogą obejmować: czytanie książek, rysowanie, spokojną rozmowę z rodzicem… Kiedy dziecko jest wyciszone, mózg jest gotowy do nauki. To właściwy moment, by wyjaśnić, co się stało i dlaczego to nie było właściwe oraz co można zrobić następnym razem w podobnej sytuacji. Ta “metoda” nie jest natychmiastowa, wymaga czasu. Jednak już kilka minut bliskości przynosi niesamowite rezultaty! Dziecko radzi sobie ze swoimi emocjami, a rodzic ma czas, by również uporządkować własne odczucia.
  2. Reklama sponsora artykułu
  3. Rozwiązywanie zadań. Sprawdza się w przypadku starszych dzieci. Jeśli chcemy pokazać dziecku, czym jest odpowiedzialność za swoje decyzje, musimy pozwolić mu ją przejąć, a właściwie zachować – bo w wielu przypadkach przejmuje ją (niepotrzebnie) rodzic. Dzięki temu dziecko uczy się, jak reagować na własne błędy. Pozwólmy mu być odpowiedzialnym za swoje zachowania i decyzje. W rozwiązaniu problemu pomogą pytania, które sugerujemy dziecku, ale to ono zadaje je sobie (z czasem nie musimy już ich przypominać, dziecko samo będzie o nich pamiętało): “Co się stało w wyniku twoich (z czasem: moich) działań?”, “Jak masz (mam) zamiar to naprawić?”, “Czego nauczyłeś(em) się od…?”, “Co można (mogę) zrobić lepiej następnym razem?”.
  4. Naturalne konsekwencje. To wszystko to, co jest rezultatem działania lub braku działania dziecka – bez dodatkowej interwencji dorosłego. To nauka na własnych błędach, która jest dużo skuteczniejsza niż zbędne słowa czy długie wykłady. Na przykład jeśli dziecko nie sprząta po sobie zabawek, nie może później znaleźć tych, którymi właśnie chce się bawić. Naturalne konsekwencje wynikają w sposób naturalny z wydarzenia. Rozwiązanie przynosi życie, trzeba tylko mu na to pozwolić.

Źródło: Creativechild.com
Foto: flikr.com/53368913@N05


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

7 “metod wychowawczych”, których warto unikać w relacji z dzieckiem

15 wartości, które podnoszą jakość rodzinnego życia

Skąd się biorą trudności w karmieniu piersią? Fragment książki “Karmienie piersią”

Przejdz do: