Kategorie
Ciąża i narodziny Poród

7 praktyk, które pomogą traktować poród jako duchową podróż

Narodziny to magiczny moment, dlatego warto odbyć duchową podróż, by powitać dziecko na świecie. To intuicyjne przywitanie wymaga od kobiety uaktywnienia obszarów z prawej półkuli mózgu. Może być to wyzwaniem, ponieważ to lewa półkula dominuje w codziennym funkcjonowaniu.

Zalew werbalnych bodźców cały czas utrzymuje lewą półkulę w maksymalnej aktywności, zagłuszając świat emocji, kreatywności, wyobraźni i intuicji – tych aspektów naszego istnienia, za które jest odpowiedzialna właśnie prawa półkula mózgu. W jej uaktywnieniu nie pomaga również strach.

Co nam mówi kultura masowa?

Za to, że kobiety boją się porodu, odpowiedzialna jest między innymi kultura masowa. W filmie sceny porodu nierzadko wiążą się z dużą ilością światła, rzeszą osób na sali porodowej, nie wspominając o hałasie. W filmie rodząca zwykle krzyczy, a ból wypisany jest na jej twarzy. Nic dziwnego, że pojawia się strach. Alienacja i medykalizacja porodu sprawiają, że zabijany jest płomyk własnego instynktu, wiary we własne siły.

Grantly Dick-Read, zmarły w 1959 roku brytyjski położnik, jest wiodącym zwolennikiem naturalnego porodu. To autor koncepcji „Poród bez strachu”. Grantly Dick-Read uważał, że ból porodowy jest nie tylko fizyczny, to także zintensyfikowanie naszych wiadomości kulturowych i doświadczeń życiowych. Kluczem do odbierania narodzin dziecka jako normalnej, naturalnej, duchowej sfery życia jest czerpanie wiedzy z własnej, wrodzonej mądrości. Nawet gdy interwencje medyczne są konieczne dla bezpieczeństwa mamy lub dziecka, duchowy charakter chwili przyjścia na świat może być zachowany.

7 praktyk, które pomogą traktować poród jako duchową podróż

1. Traktuj poród i narodziny jako okazję do lepszego poznania siebie i bliskich

Narodziny są tajemnicą. Ale możemy wybrać sposób, w jaki przygotujemy się do tego wydarzenia. Czas poświęcony na medytację, modlitwę, jogę, taniec sprawia, że jesteśmy szczęśliwe, czujemy radość, śmiejemy się i kochamy. Angażując się w codzienne czynności równie mocno, jak w wyżej wymienione działania, częściej doświadczamy stanu spokoju.

[reklama_col id=”57845, 57843, 57829″]

2. Znajdź swoje plemię (inne kobiety)

Matki potrzebują wsparcia osób doświadczonych, zwykle starszych, mentorów i sióstr, aby przeżyć dobrze okres macierzyństwa. Szukanie plemienia (społeczności mam) już w czasie ciąży pozwala zapewnić wsparcie i daje dostęp do wiedzy, tak cennej podczas porodu i po narodzinach. W odnalezieniu kobiet pomogą media społecznościowe, ale warto poszukać bliżej, lokalnie.

3. Rozwijaj swoją relację z dzieckiem

Już w czasie ciąży kobieta można pielęgnować miłość do dziecka – mówić do niego, śpiewać mu, czytać, słuchać muzyki, masować brzuch. Nawet w środku pędzącego dnia warto znaleźć chwilę na to, by połączyć się (skontaktować) ze swoim dzieckiem, zamknąć oczy i głęboko oddychać. Kilka oddechów działa cuda!

4. Stwórz wizję urodzenia

Chodzi o to, by spędzić czas sam na sam ze swoim partnerem i w tym czasie porozmawiać, pomyśleć nad swoją nową rolą. Tworzenie rodziny to świadomy akt. Dziecko rośnie w przestrzeni między rodzicami i to rodzice odpowiadają za tę przestrzeń.

5. Zaufaj swojemu ciału

Oddaliliśmy się od naszych korzeni, od Ziemi, od prawdy i prostoty. Nosimy bagaż pełen sztywnych reguł. Warto, by kobieta wsłuchała się w swoje ciało i nauczyła odczytywać płynące z niego sygnały, ponieważ to my najlepiej znamy siebie, jesteśmy dla siebie najlepszymi lekarzami.

6. Uwolnij się od traum

Szczególnie trudno o to, kiedy w przeszłości straciłyśmy dziecko albo pierwszy poród był trudnym przeżyciem. Urazy psychiczne mogą skutecznie zakłócić prawidłowy przebieg ciąży. Wówczas najlepiej poszukać wsparcia, skonsultować się ze specjalistą.

7. Przygotuj się fizycznie, poznaj swoje ciało

To ważne, aby w ciąży wystarczająco dużo czasu poświęcić na odpoczynek, zdrowe odżywianie, ćwiczenia, masaż. Akceptacja swojego ciała to klucz do dobrego przeżycia porodu.
Przeczytaj: Naturalne podejście do porodu.

Polecamy piękny film Alexandra Tsiarasa pokazujący rozwój człowieka.

Foto: Lyle Vincent

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.