Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 3.

32 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

32. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 31. tydzień ciąży

Od początku ciąży do teraz objętość Twojej macicy zwiększyła się prawie 500 razy!!! To wprost niewyobrażalne, prawda? Nic dziwnego, że jest Ci coraz ciężej. Dodatkowy ciężar najbardziej odczuwają nogi i kręgosłup. Aby ulżyć dolegliwościom i zapobiec pogłębianiu problemu, staraj się dbać o prawidłową postawę ciała. Twoim sprzymierzeńcem może być także basen i delikatna gimnastyka. Jeśli dolegliwości bólowe mocno się nasilają, udaj się do osteopaty lub fizjoterapeuty. Możesz również skorzystać z masażu dla kobiet w ciąży.

Zapewne coraz trudniej Ci się wyspać. Niemożność ułożenia się w ulubionej pozycji, baraszkujący maluch i częste wstawanie do toalety nie sprzyjają nocnemu wypoczynkowi. Jeśli do tej pory nie zainwestowałaś w poduszkę dla kobiet w ciąży, zrób to. Bez obaw, przyda się także po porodzie, chociażby jako “rogal” do karmienia lub kojec zabezpieczający maluszka w trakcie drzemki.

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Prawdopodobnie coraz częściej odczuwasz skurcze…To tzw. skurcze Braxtona – Hicksa, których zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Możesz je czuć jako ból w górze brzucha (tzw. dnie macicy), wędrujący do dołu. Część kobiet odczuwa je z kolei jako bóle miesiączkowe. Wraz z upływem czasu mogą przybierać na sile i częstotliwości. Charakteryzuje je to, że są nieregularne i w większości niebolesne. Zazwyczaj przechodzą także w wyniku oddychania przeponą, po wzięciu prysznica, zmianie pozycji. Jeśli odczuwasz niepokój z tym związany, powiedz o tym specjaliście prowadzącemu ciążę. W większości przypadków jest to jednak zjawisko w pełni fizjologiczne i nie zwiastuje przedwczesnego porodu.

Od tego tygodnia przysługuje Ci także większa liczba wizyt położnej środowiskowej. Zgodnie z rekomendacjami aż do porodu możecie się spotykać 2 razy w tygodniu!

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Maluszek ma coraz więcej podskórnej tkanki tłuszczowej. Obecnie stanowi ona ok. 10% masy jego ciałka. Skóra staje się coraz bardziej różowa, gładka i delikatna, a wyglądem przypomina już skórę niemowlaka. Na paluszkach pojawiły się także paznokcie.

Poza tym maluszek gromadzi substancje odżywcze, które dostarczasz mu przez pępowinę. Jeśli urodzi się przed określonym terminem porodu, dzięki zgromadzonym zapasom będzie mógł rozwijać się prawidłowo pomimo niedojrzałego układu trawiennego.

Malec ma coraz mniej miejsca na energiczne ruchy, dlatego coraz mniej przypominają one kopnięcia, a coraz bardziej rozciąganie. W dalszym ciągu dziecko trenuje ssanie (kciuka) i połykanie, by przygotować się do ssania piersi po porodzie. Od jakiegoś czasu nadnercza płodu wytwarzają hormony (androgeny), które łożysko przekształca w estrogen. Przenikają do Twojego krwiobiegu i stymulują wytwarzanie prolaktyny, która odpowiada za produkcję mleka. Wszystko po to, by tuż po porodzie maluszek mógł dostać pierwsze krople siary!

Przeczytaj także: Pierwsze 24h karmienia piersią

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 32. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA ,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • zwiększ częstotliwość spotkań z położną środowiskową do 2 w tygodniu,
  • regularnie odwiedzaj specjalistę prowadzącego ciążę,
  • to ostatni tydzień, by wykonać USG!

Przeczytaj także: 33. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.