Kategorie
Kalendarz ciąży Trymestr 3.

36 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

36. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 35. tydzień ciąży

Gratulacje, jeśli dobrnęłaś do tego etapu, to w zasadzie możesz spać spokojnie. Poród na tym etapie ciąży nie jest już dla dziecka zagrożeniem – maluszki są z reguły gotowe do samodzielnej egzystencji i zazwyczaj nie potrzebują żadnego wsparcia aparatury (o ile oczywiście nie ma innych komplikacji). Także pomimo, że do terminu porodu zostały jeszcze 4 tygodnie, to jeśli akcja porodowa rozpocznie się teraz, nie ma powodu do większych obaw (choć formalnie dziecko nadal będzie uznawane za wcześniaka).

Uwaga! Reklama do czytania

PREMIERA
Piękne, bliskościowe wierszyki na dobranoc

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Prawdopodobnie jesteś już bardzo zmęczona tą wspólną podróżą. Na szczęście za miesiąc (lub szybciej) będziesz tuliła w ramionach swoje maleństwo. Staraj się przez ostatnie tygodnie odpoczywać i zadbać o siebie – już niedługo zabraknie Ci czasu na takie rozrywki. Wybierz się na masaż, do fryzjera lub do kosmetyczki. Naładuj akumulatory, byś mogła w pełni poświęcić się nawiązywaniu więzi z maluszkiem w pierwszych tygodniach wspólnego życia.

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Przeczytaj także: Oswajanie strachu przed porodem

Coraz częściej myślisz o zbliżającym się porodzie? Jeśli odczuwasz lęk lub niepokój z tego powodu, postaraj się myśleć pozytywnie i otaczać wspierającymi, pozytywnymi historiami. Możesz poszukać grup wsparcia dla przyszłych mam, forów lub serwisów, w których kobiety dzielą się wzmacniającymi historiami porodowymi. Możesz również praktykować wzmacniające afirmacje porodowe!

Przeczytaj także: 10 wzmacniających afirmacji na czas ciąży

Nie zapomnij o tym, by regularnie monitorować aktywność dziecka. Zapewne zmieniła się ich dynamika i intensywność. Mimo to jego ruchy powinnaś odczuwać codziennie, chociaż będą już dużo słabsze. Jeżeli zaniepokoi Cię brak ruchów malca, pojedź do szpitala. Zostanie podłączony zapis KTG, który monitoruje pracę serca płodu i (ewentualną) czynność skurczową. To nieinwazyjne badanie, które pomoże się upewnić, że z maleństwem jest wszystko w porządku.

Warto jeszcze przeczytać:

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Do tej pory masa ciała płodu powinna wynosić około 2750g i powinien mierzyć od głowy po pupę 34 cm, natomiast od głowy po pięty 46 cm.

W ostatnich tygodniach wyraźnie zaznacza się czołowa okolica czaszki, co wynika z intensywnego wzrostu mózgu dziecka. Jego czaszka jest mocna, ale nie twarda. Ma możliwość niewielkiej zmiany kształtu podczas przeciskania się przez kanał rodny. Powoli zaczyna zanikać maź płodowa, a po meszku nie ma już śladu. Razem ze złuszczonym naskórkiem został przez maluszka połknięty i będzie stanowił składnik tzw. smółki, czyli pierwszej kupki.

Maluszek ma już wykształcone wszystkie narządy:

  • układ krążenia,
  • układ mięśniowo-szkieletowy,
  • układ pokarmowy (choć ten nie jest wciąż w pełni dojrzały, ten proces będzie trwał jeszcze w pierwszych miesiącach życia dziecka).

Twarz dziecka jest gładka i pełna, z charakterystycznymi pucołowatymi policzkami. Taką buzię zobaczysz już po porodzie!

Płód przez ograniczoną ilość miejsca zmniejsza częstość swoich ruchów. Jest mniej aktywny, ponieważ coraz częściej zapada w głęboki sen. Można podejrzewać, że zbiera siły do porodu. Aby go zrelaksować słuchaj muzyki, mów do niego ciepłym głosem i wykonuj okrężne ruchy biodrami.

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 36. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • masuj krocze, by przygotować tkanki do porodu,
  • otaczaj się wzmacniającymi historiami porodowymi, by zbudować sobie pozytywny obraz porodu,monitoruj ruchy płodu.

Uwaga! Reklama do czytania

Niegrzeczne książeczki

Czy dzieci na pewno są niegrzeczne?
Seria książek dla dzieci 2-5 roku życia i rodziców o tym, że w każdym zachowaniu dziecka jest ważna jego potrzeba.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Przeczytaj także: 37. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

1 odpowiedź na “36 tydzień ciąży”

akupunktura, homeopatia ? juz przed narodzeniem dzieci narazac na dzialanie sil okultystycznych / matki poczytajcie sobie o tym troche. nie strasze ale przestrzegam przed tymi praktykami bo sa bardzo niebezpieczne duchowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.