Kategorie
Ekowiadomości

4 korzyści z jedzenia owoców i warzyw sezonowych

Korzyści płynące z jedzenie produktów sezonowych wykraczają poza walory smakowe. To najsmaczniejsze jedzenie, ulga dla portfela, korzyści dla środowiska i zdrowia

Dookoła nas mnożą się informacje o zdrowym odżywianiu, zbilansowanej diecie, ekologicznych produktach, jedzeniu lokalnym, produktach sezonowych, które mogą być mylące. Żarówka zapala się w naszej głowie dopiero w momencie, kiedy jemy pysznego, aromatycznego pomidora w lecie i smakuje on zdecydowanie lepiej aniżeli o innej porze roku. Różnica jest oszałamiająca! I korzyści rzeczywiście wykraczają poza walory smakowe. To nie tylko najsmaczniejsze jedzenie, ale także ulga dla portfela, korzyści dla środowiska i zdrowia.

Przeczytaj: Jedzmy produkty sezonowe i lokalne.

Chcesz dowiedzieć się więcej o jedzeniu sezonowo? Czytaj dalej.

1. To zdrowsze

Kiedy produkt jest uprawiany we właściwej dla niego porze, w odpowiednich warunkach, wydobywane są wszystkie jego naturalne składniki odżywcze. Badania wykazały, że niektóre uprawy warzyw mogą mieć maksymalnie trzy razy więcej składników odżywczych właśnie podczas uprawy w sezonie. Sezonowe owoce i warzywa nie muszą znosić tyle podróży, dzięki czemu nie tracą właściwości odżywczych.

2. To bardziej opłacalne

Jedzenie sezonowe jest łatwo dostępne, dzięki czemu mamy wybór, przygotowanie posiłków jest mniej czasochłonne i w końcu – jest bardziej przystępne cenowo dla konsumentów. Korzystne ceny zachęcają do zakupów.

3. Jest większa różnorodność składników

Jeśli uwielbiasz pomidory, to zapewne jesz je zwykle latem, ich smak zimą jest zupełnie inny. Skutkiem tego jest większa różnorodność owoców i warzyw w diecie rodziny. Możesz poszerzyć swój kulinarny repertuar o produkt łatwo dostępny w sezonie i będziesz prawdopodobnie mile zaskoczony wynikami. Może się okazać, że pokochasz warzywo czy owoc, których do tej pory nie miałeś okazji spróbować, nauczysz się doceniać każdy składnik potrawy (np. wiosenno-letniej sałatki).

4. To lepsze dla środowiska

Kwiecień to miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Ziemi. Warto pamiętać, że sezonowe warzywa nie muszą przetrwać długiego transportu (np. z Ameryki), aby dotrzeć do miejsca przeznaczenia. Jak bardzo zmniejsza się ilość zużytego do transportu paliwa! Warzywa i owoce z dalekich zakątków świata są specjalnie konserwowane chemicznie, woskowane. Sezonowe jedzenie znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na takie zabiegi jednocześnie zmniejszając emisję dwutlenku węgla.

Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, korzyści dla zdrowia i redukcja kosztów powinno przekonywać do sezonowego jedzenia. Ale nie oszukujmy się, na koniec dnia rodzina chce zjeść po prostu pyszne jedzenie. Dobrą wiadomością jest to, że żywność uprawiana w sezonie jest znacznie smaczniejsza, niż żywność uprawiana poza sezonem. Smak jest bardziej wyrazisty, pełniejszy, tekstury są takie, jakie mają być. I póki co nic mnie nie przekona do tego, że zimą można uzyskać smak lata! Ale można zatrzymać smaki lata, np. poprzez domowe przetwory. Na szczęście!

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.