Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 1.

4 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

4. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 3. tydzień ciąży

Zbliża się termin Twojej miesiączki. Najprawdopodobniej jeszcze nie przeczuwasz zmian, które nastąpią w Twoim życiu (chyba, że intensywnie staracie się o potomka i regularnie masz nadzieję, że właśnie w TYM miesiącu to się stanie).

Twoje samopoczucie przypomina to, które zwykle towarzyszyło Ci pod koniec cyklu menstruacyjnego – to wpływ wzrastającego poziomu progesteronu. Możesz czuć zmęczenie, rozdrażnienie, ból podbrzusza i mieć obrzmiałe piersi – jednym słowem pozorny PMS w pełnej krasie. Już niedługo dowiesz się, że to, co brałaś za symptomy zbliżającej się miesiączki, to tak naprawdę bardzo wczesne objawy ciąży…

Przeczytaj także: Jak zapewnić dziecku zdrowy start?

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Co dzieje się z Twoim dzieckiem?

Jeśli implementacja w macicy przebiegła pomyślnie, z listka zarodkowego zaczyna rozwijać się zarodek. Pojawiają się zaczątki łożyska oraz formują się trzy grupy komórek: ektoderma, mezoderma, endoderma, z których w następnych tygodniach powstaną różne część ciała Twojego maleństwa. Z ektodermy wykształci się układ nerwowy, skóra oraz włosy. Z endodermy powstanie układ pokarmowy, wątroba, trzustka i tarczyca. Z mezodermy szkielet, kościec, układ krwionośny, moczowo-płciowy oraz większość mięśni.

Maleństwo ma zaledwie 0,5-1 mm, ale zaczyna pobierać tlen i substancje odżywcze z Twojego organizmu. Na tym etapie niestety nie można go jeszcze podejrzeć na ekranie USG.

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 4. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • możesz czuć takie same objawy, jak przed miesiączką – to wpływ wzrostu poziomu progesteronu w organizmie.

Przeczytaj także: 5. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.