Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 1.

3 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

3. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 2. tydzień ciąży

To moment, w którym dochodzi do zapłodnienia, czyli Twoja ciąża zaczyna się naprawdę, choć formalnie to przecież 3. tydzień!

To, co dzieje się w tym momencie w Twoim organizmie, to cud w najczystszej postaci. Po stosunku zakończonym wytryskiem nasienia miliony plemników wędrują z pochwy w kierunku jajowodów. Do dojrzałej komórki jajowej dociera zaledwie kilkaset plemników, z czego tylko jeden- najsilniejszy- pokona osłonkę przejrzystą komórki jajowej i wniknie do jej środka. Tam plemnik ulegnie rozpuszczeniu, a jego jądro zawierające materiał genetyczny połączy się z jądrem komórki jajowej. Dalej zapłodnione jajo, czyli zygota, dzieli się na dwie komórki, które ulegają dalszym podziałom. To skupisko komórek – morula- przesuwa się dalej wzdłuż jajowodu.

Przeczytaj także: Jak naturalnie zwiększyć szanse na poczęcie?

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

4-5 dni po zapłodnieniu Twoje dziecko ma postać maleńkiej kuli, zwanej blastocystą. W jednym biegunie znajduje się listek zarodkowy, druga część jest wypełniona płynem, a jej ścianki tworzą tzw. trofoblast, który w przyszłości ewoluuje w łożysko. Blastocysta mierzy ok. 0,15 mm i jest nie większa od główki od szpilki. Choć w tej chwili składa się zaledwie z kilkunastu komórek, z dnia na dzień zwiększy się ich liczba i niebawem zaczną się specjalizować. Już teraz ustalona jest płeć zarodka! Zależy ona od zestawu chromosomów, który niesie ze sobą plemnik. Jeśli znajduje się w nim chromosom Y- możecie spodziewać się chłopca, jeśli X- urodzi się Wam dziewczynka.

W 6.-7. dniu od zapłodnienia zarodek zagnieżdża się w jamie macicy. To jeden z kluczowych momentów dla jego przetrwania. Niektóre kobiety obserwują w tym czasie delikatne plamienie lub krwawienie zwane implantacyjnym. Zarodek podczas zagnieżdżania się w jamie macicy może uszkodzić delikatne naczynia krwionośne, stąd krew. To objaw fizjologiczny i w odróżnieniu od krwawień miesiączkowych plamienie implantacyjne nie jest bolesne.

Przeczytaj także: Gotowość do rodzicielstwa, czyli jak przygotować do ciąży ciało, umysł i relację z partnerem

Póki co jeszcze nie obserwujesz żadnych objawów. Jeśli planujesz ciążę, pewnie nie możesz się doczekać zrobienia testu ciążowego. Jeszcze na to za wcześnie. Poczekaj z tym przynajmniej do daty spodziewanej miesiączki.

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

W tym czasie zarodek liczy około 100 komórek, które zaczynają się specjalizować. Z części z nich powstanie ciało Twojego dziecka, z części łożysko, a z niektórych wody płodowe.

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 3. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • 6-7 dni po zapłodnieniu może pojawić się delikatne plamienie lub krwawienie implantacyjne.

Przeczytaj także: 4 tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.