Kategorie
rodzina

5 prostych sposobów na “marnowanie mniej”

Małe gesty dla dobra Planety będą mieć znaczenie, jeśli wykonają je miliony ludzi. Każde zakupy z własnymi torbami, mycie zębów z zakręconą wodą, czy zgaszone światło się liczą. Co jeszcze można i powinno się robić? To ważne, by myśleć o tym na co dzień, szukać ekologicznych rozwiązań i być eko przykładem dla najmłodszych.

Jak stać się bardziej eko? Inspirację można znaleźć w każdym pomieszczeniu!

1. Łazienka

Zimny prysznic (naprzemiennie z gorącym) jest bardzo dobry dla pobudzenia krążenia i zwiększa odporność organizmu. Jednak nie oszukujmy się – większość z nas, w oczekiwaniu na ciepłą wodę pod natryskiem, kieruje strumień w inną stronę. Zamiast marnować, lepiej zlać zimną wodę do konewki lub wiadra i wykorzystać później. Doskonale nada się do podlania kwiatków lub umycia podłogi!

2. Salon

Codziennie używane urządzenia to znaczne obciążenie energetyczne – spędź wieczór bez telewizora i bajek na komputerze. Zamiast tego sięgnij po ulubioną książkę, kolorowankę lub zaproponuj rodzinny wieczór gier planszowych. Może uda ci się robić to chociaż raz w tygodniu?

3. Kuchnia

Przyzwyczajenie może powodować marnotrawstwo! Następnym razem, odcięte liście rzodkiewki oraz nać marchwi, zamiast wyrzucać, spróbuj przerobić na pesto. Wystarczy dodać oliwę, czosnek i ulubione orzechy. Z końcówki marchwi albo trzonka sałaty można też wyhodować nowe rośliny – dzieci na pewno zainteresują się taką domową uprawą.

4. Sypialnia

Mniej przedmiotów, to mniejsze zużycie zasobów planety i więcej czasu dla siebie. Możecie się o tym przekonać w prostym i zabawnym doświadczeniu, jakie przygotowano dla gości Ekoeksperymentarium – jedna połowa pokoju jest pełna rzeczy: zabawek, ubrań, książek, a druga została urządzona minimalistycznie. W której części łatwiej będzie odnaleźć wskazane przedmioty?

5. Przedpokój

Nie wyrzucaj – naprawiaj! Ograniczenie zakupów to najlepsza zmiana, jakiej możesz dokonać. Dlatego, jeśli zepsują ci się buty – odwiedź szewca. Jeżeli potrzebujesz wymienić zamek w kurtce – poszukaj w okolicy przeróbek krawieckich. 

Wiele więcej pomysłów i inspiracji na ekologiczne życie znajdziecie w Ekoeksperymentarium. To projekt dla rodzin prezentowany na tegorocznym Łódź Design Festiwal – mieszkanie w którym odkryjesz sposoby na zmniejszenie zużycia energii i wody. 

Autorką zestawienia jest Karolina Dylik-Ostrowska

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *