Kategorie
Rodzina

6 sposobów, aby zadbać o swoje małżeństwo

Pomimo tego, że rodzicielskie obowiązki są często przyczyną niewyspania i bywają przytłaczające, potrzeby współmałżonka nie powinny schodzić na dalszy plan. Wręcz przeciwnie – gdy pojawienie się dziecka wywraca życie do góry nogami, partnerzy powinni być dla siebie oparciem.

1. Ustalcie nowe zasady

Pojawienie się nowego członka rodziny to moment, aby ustalić nowy podział obowiązków. Podczas planowania swojego czasu trzeba uwzględnić nowe obowiązki: Kto będzie mył okna? Czy podzielić obowiązki względem dziecka 50/50? Może tata będzie przewijał? Może warto zatrudnić kogoś do pomocy? Spiszcie swoje obowiązki i rozdzielcie pracę między siebie.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

2. Dobry plan to podstawa

Nie można liczyć na to, że wyłącznie za pomocą siły woli dokona się radykalnych zmian, gdy zostanie się rodzicem. Siła woli jest nieco zmitologizowana i polegając tylko na niej można się zawieść. Zamiast tego lepiej przeprogramować swoje życie, uwzględniając nowe obowiązki. Jeśli wszystko ma dobrze działać – także w te dni, gdy emocjonalnie będziesz w gorszym nastroju – dobry plan bardzo się przyda.

3. Nie pozwól, aby definiowało cię tylko twoje rodzicielstwo

Pamiętaj, że teraz masz (minimum) dwie role. Jesteś matką i żoną lub ojcem i mężem. Bez względu na wszystko nadal bądźcie dla siebie przyjaciółmi i kochankami, nie tylko mamą i tatą. Jeśli macie dbać o wasze dziecko, musicie zadbać przede wszystkim o siebie i wasze małżeństwo.

4. Uświadomcie sobie, że to dzieci dołączyły do waszego życia – nie odwrotnie

Byliście parą zanim pojawiły się dzieci i będziecie nią przez długie lata, gdy dzieci wyfruną z gniazda. Postarajcie się włączyć dziecko do waszej relacji, zamiast organizować życie wyłącznie wokół niego.

5. Kłótnie przy dzieciach?

Wymiana zdań, czasem bardziej zdecydowana niż zwykle, jest naturalną częścią rodzinnej komunikacji. Jeśli czujecie, że emocje są silniejsze niż zazwyczaj, być może warto odłożyć rozmowę na wieczór, kiedy dzieci pójdą spać. Pozytywne rozwiązywanie konfliktów jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakich możemy nauczyć nasze dzieci.

6. Miej w pamięci przepis na udany związek

Jakość związku zależy od siły jego fundamentów i tego, czy spotykają się w nim potrzeby ludzi w niego zaangażowanych. To brzmi jak frazes, ale nie można popełnić błędu wsłuchując się w potrzeby innego człowieka, mówiąc także głośno o swoich własnych – aby partner mógł wyjść im naprzeciw. Związek wymaga nieustannej pracy, aby utrzymać uczucia, które was połączyły.

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

2 odpowiedzi na “6 sposobów, aby zadbać o swoje małżeństwo”

W każdym związku kiedyś pojawi się problem. Jak ktoś kiedyś napisał, kiedyś jak coś się zepsuło, to się to naprawiało. Dziś jak coś się zepsuje, to się to po prostu wyrzuca. Nasze związki, gdy się popsują, powinniśmy próbować naprawić, zamiast po prostu wyrzucić i wziąć rozwód.

Związek jest jak żywy organizm: rodzi się, kiełkuje, kwitnie, dojrzewa, ewoluuje, wymaga ciągłej opieki i troski, ciągłej pracy. Dwoje ludzi pracuje nad swoim związkiem całe życie, bez tego dbania związek po prostu umiera. Czasem jest to ciężka praca, czasem nowe sytuacje, które napotykamy nas przytłaczają, sprawiają że się gubimy, a nawet chcemy się poddać. Dziecko to jedna z takich sytuacji właśnie. Myślę że trudniej mają kobiety, którym włącza się instynkt macierzyński, dziecko pochłania całą uwagę i czas, i bycie żoną i kochanką schodzi na dalszy plan. Wszystko jest kwestią dogadania się, chęci kompromisu obojga partnerów – kwestią miłości po prostu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.