Kategorie
Rodzina

7 pomysłów na ponowne wykorzystanie pieluszek wielorazowych

Decyzję o pieluchowaniu wielorazowym dziecka podejmujemy biorąc pod uwagę troskę o zdrowie malucha, o środowisko (nie produkujemy gór śmieci, które rozkładają się przez setki lat), kwestie finansowe. Przez ponad 2 lata (najczęściej) korzystamy z nich maksymalnie, setki razy pierzemy i suszymy, a one nie odkształcają się, rzepy nadal mocno trzymają, nawet kolory znacząco się nie zmieniają. Czyżby dobre jakościowo wielorazówki były niezniszczalne? Jednak przychodzi taki moment, kiedy lądują na półce. Co można zrobić ze stosem wielorazówek, kiedy dziecko zacznie korzystać z nocnika/toalety? Podpowiadamy,co można zrobić z nieużywanymi pieluszkami i wkładami.

pieluszki

Nieużywane pieluszki wielorazowe możesz:

  1. Zostawić – jeśli niebawem planujesz urodzić kolejne dziecko, pieluszki wielorazowe mogą być spokojnie wykorzystane przez rodzeństwo (przyjmuje się, że może z nich korzystać dwójka dzieci).
  2. Sprzedać – pierwszy krok to popytać członków rodziny, znajomych, znajomych znajomych. Niektórzy wolą zaopatrzyć się w wielorazówki z pewnego źródła, mając świadomość, kto z nich korzystał. Jeśli nie znajdziemy chętnych, zawsze możemy spróbować sprzedać pieluszki na serwisie aukcyjnym.
  3. Oddać – bliskim lub potrzebującym. Warto jednak upewnić się, że będą z pieluszek korzystać:) Często można także oddać pieluszki do sklepu z przedmiotami używanymi czy komisu.
  4. Wykorzystać jako wypełnienie – pieluszkami wysłużonymi,w nieco gorszej kondycji, możemy wypełnić np. samodzielnie szyte zabawki, domową pufę czy wygodną poduszkę z kawałków materiałów. Na jednym z zachodnich serwisów spotkałam się z pomysłem, by nieużywanych pieluszek użyć jako wypełnienie legowiska dla psa.
  5. Sprzątać nimi – świetnie nadają się do tego wkłady, skutecznie usuwają kurz, ponieważ po pierwsze są grube niczym ręcznik, a po drugie są chłonne, po trzecie ładnie pachną, ponieważ regularnie były prane przy użyciu olejku odświeżającego i odkażającego.
  6. Dać dzieciom do zabawy – poza zabawą to świetny sposób na edukację dzieci – pokazujemy im zalety wielorazówek, zwracamy uwagę na aspekt ekologiczny. Pieluszki na pewno będą pasowały na lalki, a i pralka się znajdzie (plastikowa bądź samodzielnie zrobiona z kartonu, np. po butach). I to nie musi być zabawa tylko dla dziewczynek:)
  7. Wykorzystać podczas menstruacji – jeśli choć trochę potrafisz szyć, w prosty sposób możesz wielorazówkę przekształcić w podpaskę wielorazową. Jest naturalna, chłonna, komfortowa i ładna.

Tak naprawdę możemy wypróbować każdy z powyższych pomysłów, przecież zgromadziliśmy przynajmniej kilkanaście pieluszek, otulaczy i wkładów. Jestem pewna, że sami wpadniecie na nowe pomysły na ponowne wykorzystanie wielorazówek.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.