Kategorie
Rodzina

Ekologiczne podpaski – natura i zdrowie

Są zdrowe, a ich produkcja jest bezpieczna dla Ziemi. Miłe w dotyku, wygodne w użyciu. A do tego kolorowe, designerskie, przywodzą na myśl ekskluzywną bieliznę. O czym mowa? O wielorazowych podpaskach

Są zdrowe, a ich produkcja jest bezpieczna dla Ziemi. Miłe w dotyku, wygodne w użyciu. A do tego kolorowe, designerskie, przywodzą na myśl ekskluzywną bieliznę. O czym mowa? O wielorazowych podpaskach.

Ekologiczne, zdrowe dla kobiet środki higieniczne powstały, ponieważ kobiety postanowiły zadbać o siebie, o swoje zdrowie, o Ziemię. Wzięły sprawy w swoje ręce. Ekopodpaski w różnych miejscach na świecie produkują małe firmy – wszystkie one są tworzone przez kobiety dla kobiet. Skąd taki pomysł? Jest kilka ważnych powodów, dla których zaczęłyśmy tworzyć nowoczesne wielorazówki.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Wygodne

Ekowkładki i podpaski szyje się z bawełny i wysokochłonnego frotte, są dostępne w różnych rozmiarach i w całej gamie kolorów i wzorów. Po użyciu namacza się je w zimnej wodzie, a potem pierze w pralce. Wielorazowe podpaski to nowoczesny produkt. Kobiety często wahają się po nie sięgnąć, bo obawiają się przeciekania. A wielorazówki nie przeciekają! Nie znajdziesz w nich folii, ani chemicznych pochłaniaczy wilgoci, a jednak nie przeciekają dzięki użyciu wysokochłonnego frotte. Mają skrzydełka zapinane na napy – dzięki czemu trzymają się na miejscu. Są bardzo miłe w dotyku – kobiety, które raz spróbują ekopodpaski, nie chcą już wracać do „foliówek”, bo wielorazówki są oddychające, mięciutkie.

Bezpieczne dla zdrowia

Zdrowie intymne to ważna sprawa. Jest podstawą dobrego samopoczucia i udanego życia seksualnego. Tymczasem używanie jednorazowych tamponów i podpasek jest często ryzykowne dla zdrowia. Jak twierdzi dr ginekologii i onkologii Grażyna Kozakiewicz: “chemiczne pochłaniacze wilgoci, którymi nasączone są tampony i podpaski, wywołują reakcje alergiczne i zwiększają ryzyko zapaleń. Wysuszają delikatną błonę śluzową waginy, a folia, którą pokryte są podpaski, może odparzać”.

Organiczne wielorazówki powstały by skutecznie dbać o zdrowie intymne. Naturalna bawełna jest przyjazna dla ciała, pozwala skórze oddychać, nie wywołuje podrażnień. Masz pewność, że po kilku latach stosowania podpasek czy wkładek będziesz dalej zdrowa i będziesz mogła cieszyć się bez ograniczeń swoją seksualnością.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Naturalne

By mieć pewność, że używając wielorazowych podpasek i wkładek dbamy o swoje zdrowie, sprawdźmy, czy powstały z organicznych tkanin. Organic, czyli w pełni naturalne. Da nam to gwarancję, że bawełna, z której są wykonane, wyrosła na ekologicznej plantacji – bez chemicznych nawozów i oprysków – oraz została zamieniona w tkaninę w ekoprzędzalni, czyli nie była chlorowana i chemicznie farbowana. Tkanina posiada wtedy certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard).

Ekologiczne

Jeśli ważna jest dla ciebie troska o Matkę Ziemię, na pewno ucieszy cię fakt, że dzięki wielorazówkom będziesz naprawdę eko! Przede wszystkim nie będziesz śmiecić. Wyrzucając zużytą jednorazową podpaskę do kosza nie myślimy zwykle o tym, ile śmieci wytwarzamy. Polki „produkują” 2 miliardy zużytych jednorazówek rocznie! Które rozkładają się na wysypisku śmieci nawet do 300 lat! A wielorazówki po wyrzuceniu znikają z ziemi po 3 miesiącach, zostawiając  zerowy ślad ekologiczny.

Po drugie, nie przyłożysz ręki do wycinania drzew. By wyprodukować podpaski jednorazowe, a także pieluchy czy kubeczki jednorazowe, ścina się drzewa. Prowadzi to do wycinki tropikalnych lasów, gdzie zakładane są plantacje szybko rosnącego eukaliptusa.

Odważne

Wielorazowe podpaski konfrontują nas z przekonaniami i uczuciami dotyczącymi naszej miesiączki. Dzięki nim znikają różne kobiece obawy – na przykład okazuje się, że krew brzydko pachnie tylko w zetknięciu z folią z jednorazówek. Kiedy płynie na bawełnianą podpaskę wysycha i ma delikatny, lekko metaliczny zapach. Tak, krok po kroku zmienia się nastawienie do ciała i miesiączki – używanie podpasek ekologicznych sprawia, że kobiety zaczynają zauważać i lubić swój cykl miesięczny.

Foto: Naya

Avatar photo

Autor/ka: Natalia Miłuńska

Twórczyni strony www.miesiaczka.com i firmy Naya produkującej ekologiczne podpaski. Z wykształcenia antropolożka kultury, właścicielka prawdopodobnie największego w Polsce zbioru książek na temat miesiączki - od antropologicznych, przez poradniki po opracowania dotyczące zdrowia. W swojej pracy łączy wiedzę naukową, doświadczenie wyniesione z kręgów kobiet i z podróży, w których poszukiwała nowych wzorców kobiecości. Od lat współtworzy Stowarzyszenie Kobiet Dakini (www.dakini.org.pl), gdzie prowadzi warsztaty dla kobiet (Powrót do kobiecej mocy i autorski Czerwony Namiot) oraz Krąg Snów (ukończyła Dream Circle Leadership Course Connie Kaplan). Ważnym celem jej działań jest ochrona Matki Ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.