Kategorie
Rodzina

Ekologiczne podpaski – natura i zdrowie

Są zdrowe, a ich produkcja jest bezpieczna dla Ziemi. Miłe w dotyku, wygodne w użyciu. A do tego kolorowe, designerskie, przywodzą na myśl ekskluzywną bieliznę. O czym mowa? O wielorazowych podpaskach

Są zdrowe, a ich produkcja jest bezpieczna dla Ziemi. Miłe w dotyku, wygodne w użyciu. A do tego kolorowe, designerskie, przywodzą na myśl ekskluzywną bieliznę. O czym mowa? O wielorazowych podpaskach.

Ekologiczne, zdrowe dla kobiet środki higieniczne powstały, ponieważ kobiety postanowiły zadbać o siebie, o swoje zdrowie, o Ziemię. Wzięły sprawy w swoje ręce. Ekopodpaski w różnych miejscach na świecie produkują małe firmy – wszystkie one są tworzone przez kobiety dla kobiet. Skąd taki pomysł? Jest kilka ważnych powodów, dla których zaczęłyśmy tworzyć nowoczesne wielorazówki.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Wygodne

Ekowkładki i podpaski szyje się z bawełny i wysokochłonnego frotte, są dostępne w różnych rozmiarach i w całej gamie kolorów i wzorów. Po użyciu namacza się je w zimnej wodzie, a potem pierze w pralce. Wielorazowe podpaski to nowoczesny produkt. Kobiety często wahają się po nie sięgnąć, bo obawiają się przeciekania. A wielorazówki nie przeciekają! Nie znajdziesz w nich folii, ani chemicznych pochłaniaczy wilgoci, a jednak nie przeciekają dzięki użyciu wysokochłonnego frotte. Mają skrzydełka zapinane na napy – dzięki czemu trzymają się na miejscu. Są bardzo miłe w dotyku – kobiety, które raz spróbują ekopodpaski, nie chcą już wracać do „foliówek”, bo wielorazówki są oddychające, mięciutkie.

Bezpieczne dla zdrowia

Zdrowie intymne to ważna sprawa. Jest podstawą dobrego samopoczucia i udanego życia seksualnego. Tymczasem używanie jednorazowych tamponów i podpasek jest często ryzykowne dla zdrowia. Jak twierdzi dr ginekologii i onkologii Grażyna Kozakiewicz: “chemiczne pochłaniacze wilgoci, którymi nasączone są tampony i podpaski, wywołują reakcje alergiczne i zwiększają ryzyko zapaleń. Wysuszają delikatną błonę śluzową waginy, a folia, którą pokryte są podpaski, może odparzać”.

Organiczne wielorazówki powstały by skutecznie dbać o zdrowie intymne. Naturalna bawełna jest przyjazna dla ciała, pozwala skórze oddychać, nie wywołuje podrażnień. Masz pewność, że po kilku latach stosowania podpasek czy wkładek będziesz dalej zdrowa i będziesz mogła cieszyć się bez ograniczeń swoją seksualnością.

Naturalne

By mieć pewność, że używając wielorazowych podpasek i wkładek dbamy o swoje zdrowie, sprawdźmy, czy powstały z organicznych tkanin. Organic, czyli w pełni naturalne. Da nam to gwarancję, że bawełna, z której są wykonane, wyrosła na ekologicznej plantacji – bez chemicznych nawozów i oprysków – oraz została zamieniona w tkaninę w ekoprzędzalni, czyli nie była chlorowana i chemicznie farbowana. Tkanina posiada wtedy certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard).

Ekologiczne

Jeśli ważna jest dla ciebie troska o Matkę Ziemię, na pewno ucieszy cię fakt, że dzięki wielorazówkom będziesz naprawdę eko! Przede wszystkim nie będziesz śmiecić. Wyrzucając zużytą jednorazową podpaskę do kosza nie myślimy zwykle o tym, ile śmieci wytwarzamy. Polki „produkują” 2 miliardy zużytych jednorazówek rocznie! Które rozkładają się na wysypisku śmieci nawet do 300 lat! A wielorazówki po wyrzuceniu znikają z ziemi po 3 miesiącach, zostawiając  zerowy ślad ekologiczny.

Po drugie, nie przyłożysz ręki do wycinania drzew. By wyprodukować podpaski jednorazowe, a także pieluchy czy kubeczki jednorazowe, ścina się drzewa. Prowadzi to do wycinki tropikalnych lasów, gdzie zakładane są plantacje szybko rosnącego eukaliptusa.

Odważne

Wielorazowe podpaski konfrontują nas z przekonaniami i uczuciami dotyczącymi naszej miesiączki. Dzięki nim znikają różne kobiece obawy – na przykład okazuje się, że krew brzydko pachnie tylko w zetknięciu z folią z jednorazówek. Kiedy płynie na bawełnianą podpaskę wysycha i ma delikatny, lekko metaliczny zapach. Tak, krok po kroku zmienia się nastawienie do ciała i miesiączki – używanie podpasek ekologicznych sprawia, że kobiety zaczynają zauważać i lubić swój cykl miesięczny.

Foto: Naya

Avatar photo

Autor/ka: Natalia Miłuńska

Twórczyni strony www.miesiaczka.com i firmy Naya produkującej ekologiczne podpaski. Z wykształcenia antropolożka kultury, właścicielka prawdopodobnie największego w Polsce zbioru książek na temat miesiączki - od antropologicznych, przez poradniki po opracowania dotyczące zdrowia. W swojej pracy łączy wiedzę naukową, doświadczenie wyniesione z kręgów kobiet i z podróży, w których poszukiwała nowych wzorców kobiecości. Od lat współtworzy Stowarzyszenie Kobiet Dakini (www.dakini.org.pl), gdzie prowadzi warsztaty dla kobiet (Powrót do kobiecej mocy i autorski Czerwony Namiot) oraz Krąg Snów (ukończyła Dream Circle Leadership Course Connie Kaplan). Ważnym celem jej działań jest ochrona Matki Ziemi.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.