Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 1.

7 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

7. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 6. tydzień ciąży

Twoje samopoczucie zapewne niewiele się różni od tego w zeszłym tygodniu. Ale zmiany w Twoim organizmie zaczynają zachodzić coraz bardziej intensywnie. W tym tygodniu zaczyna gęstnieć śluz szyjkowy, który tworzy czop śluzowy, zamykający kanał szyjki macicy. Będzie on obecny przez całą ciążę, stanowiąc barierę między jamą macicy a światem zewnętrznym.

Twoje serce zaczyna bić szybciej, ponieważ musi przepompować dodatkową porcję krwi dla dziecka, które dynamicznie rozwija się w Twojej macicy. Wzrasta także częstotliwość oddechu, dlatego możesz zaobserwować u siebie lekką zadyszkę.

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Twój organizm zaczyna również potrzebować więcej witamin i składników mineralnych, dlatego różnorodna i dobrze zbilansowana dieta w czasie całej ciąży jest bardzo ważna. Jeśli nie zadbasz o to od początku, znajdzie to odbicie w Twoim kiepskim samopoczuciu i wynikach badań. Wiele ciężarnych ma problem ze zbyt niskim poziomem hemoglobiny, co w konsekwencji może prowadzić do anemii.

Od początku ciąży warto sięgać po potrawy, które są naturalnym, bogatym źródłem żelaza:

 • jajka (w szczególności żółtka),
 • czerwone warzywa (pomidor, papryka, buraki),
 • zielone warzywa (sałata, szpinak, jarmuż, brokuły),
 • czerwone mięso,
 • kasze,
 • orzechy,
 • rośliny strączkowe.

Jeśli jesteś wegetarianką, nie musisz zmieniać swojej diety na czas ciąży. Warto jednak udać się do dietetyka, który pomoże zbilansować odpowiednie porcje produktów i uwzględni zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne.

Przeczytaj także: Jak dbać o siebie, by uniknąć anemii w ciąży?

Oprócz żelaza, czasie ciąży posiłki powinny być też bogate w:

 • kwasy omega 3, niezbędne do rozwoju mózgu i tworzącego się układu nerwowego; ich bogatym źródłem są tłuste ryby, orzechy oraz oleje (np. lniany, dyniowy, sezamowy, itp),
 • białko, odpowiedzialne za budowę mięśni i tkanek; dobrym źródłem jest chude mięso i rośliny strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasola),
 • kwas foliowy, który zapobiega wadom cewy nerwowej; najłatwiej przyswajalny pod postacią zielonych warzyw liściastych,
 • magnez, który zapobiega skurczom mięśni i uczuciu zmęczenia; najlepiej przyswajalny w postaci gorzkiej czekolady, awokado, orzechów i migdałów, bardzo bogatym źródłem jest również kasza gryczana.

Przeczytaj także: Zdrowa (wege) ciąża

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

W tym tygodniu zarodek podwaja swoją długość. Ma wielkość małego orzeszka i mierzy ok. 1 cm. Rośnie w niesamowitym tempie, ok 1 mm na dobę!

U zarodka na zawiązkach kończyn zaczynają się pojawiać dłonie i stopy przypominające płetwę. Na twarzy uwidaczniają się dołki nosowe, z których już niedługo powstanie nos, a po bokach twarzy plamki, w miejscu których pojawią się oczy. Poza tym tworzą się oskrzela i formuje się mózg, na którym uwypuklają się wypustki.

Narządy wewnętrzne, tj. serce, nerki i wątroba osiągnęły właściwe miejsce, a zawiązki zewnętrznych narządów płciowych stają się powoli widoczne, choć na to, by się dowiedzieć, czy to chłopiec, czy dziewczynka, będziesz musiała jeszcze długo poczekać!

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 6. tygodniu?

 • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
 • suplementuj 500 mg DHA,
 • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
 • dbaj o różnorodną dietę, przede wszystkim o produkty bogate w żelazo,
 • w miarę możliwości odpoczywaj.

Przeczytaj także: 8. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.