Kategorie
Ekowiadomości

6 metod naturalnego łagodzenia alergii sezonowej (dla dorosłych i starszych dzieci)

Wiosna nie jest ulubioną porą roku alergików. Katar, bóle głowy, zapalenie spojówek to najłagodniejsze jej objawy. Niewychodzenie z domu nie jest najlepszym pomysłem, garść leków także nie załatwi sprawy. Między tymi dwoma rozwiązaniami leży kilka mniej skrajnych, a całkiem skutecznych. Poznaj sześć prostych i naturalnych sposobów zwalczania sezonowych alergii, bez recepty!

Uwaga: wszystkie wymienione naturalne środki są sugestią i zalecamy omówienie konkretnych problemów alergicznych dziecka z lekarzem.

  1. Pokrzywa – jej lecznicze właściwości są znane od wieków. Pomaga przy bólach głowy i przynosi ulgę po ukąszeniu owadów. Napar – ziele zalane wrzątkiem i pozostawione przez kwadrans pod przykryciem – pomaga zwalczać objawy uczulenia.
  2. Płukanie nosa – płukania nosa ciepłą wodą z roztworem soli fizjologicznej, która pomaga w leczeniu przeziębienia, problemów z zatokami i podrażnień nosa, tak częstych w czasie alergii.
  1. Ocet jabłkowy – kto by przypuszczał, że panaceum na wiele objawów alergii może być produkt, który na pewno znajduje się w naszej kuchni? Warto codziennie rano spożywać łyżkę octu, który w naszym organizmie blokuje reakcję histaminy i zmniejsza stan zapalny. Nasz eliksir: łyżka octu i łyżka miodu wymieszane w ciepłej (nie gorącej!) wodzie; można dodać kilka kropli soku z cytryny.
  2. Lokalny miód – ten produkowany w naszej okolicy będzie najskuteczniej pomagał walczyć z objawami alergii. Pszczoły zbierają nektar z roślin w naszym otoczeniu, czyli takich, które być może nas uczulają. To naturalna szczepionka. Uwaga! Nie należy podawać miodu dzieciom poniżej pierwszego roku życia.
  3. Zdrowa dieta – według ajurwedy, naturalnej medycyny indyjskiej, alergicy powinni unikać potraw tłustych, smażonych, oraz zimnych i nabiału. Wszystkie one powodują bowiem zaleganie w organizmie śluzu. Zaleca się wzbogacenie diety w ciepłe przyprawy, takie jak cynamon czy imbir, spożywanie dużej ilości zielonych liści oraz picie dużej ilości ciepłej wody.
  4. Olejki eteryczne – olejek lawendowy ma przykładowo działanie uspokajające, ale i oczyszczające, które pomaga zmniejszyć w pomieszczeniu ilość pyłków i alergenów. Podobne działanie mają olejki cytrynowy i z mięty pieprzowej, dlatego zaleca się stosowanie ich w domu. Bonusem będzie piękny, naturalny aromat. W oczyszczaniu dróg oddechowych pomagają kąpiele z dodatkiem kilku kropli olejku, np. eukaliptusowego zmieszanego z oliwą z oliwek.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.