Kategorie
naturopatia

Angina – antybiotyki czy kuracje naturalne?

Twoje dziecko często zapada na anginy? Sprawdź, co możesz zrobić, by uniknąć tej choroby, i jak ją skutecznie leczyć, gdy mimo tych wysiłków zaatakuje.

Angina to nie przeziębienie

Prawdziwa angina to zapalenie migdałków podniebiennych wywołane przez wirusy lub bakterie, inaczej niż przy przeziębieniu, które powodowane jest tylko przez wirusy i przy którym ból gardła jest tylko jednym z możliwych objawów.

Nie każdy ból gardła świadczy o anginie

Charakterystyczne objawy tej choroby to silne zaczerwienienie gardła, białe czopy na migdałkach i metaliczny smak w ustach. Język także bywa obłożony – grubym, białym „kożuchem”. Warto też pamiętać, że anginowy ból gardła jest bardzo silny. Dziecko skarży się, że boli, gdy pije, ale także gdy przełyka ślinę. Bardzo często chorobie towarzyszy wysoka gorączka, czasem również bóle głowy albo stawów. Złe samopoczucie, będące jednym z symptomów anginy, trochę przypomina objawy grypy. U dzieci można też czasem wyczuć z ust charakterystyczny nieprzyjemny ropny zapach.

Jeśli nie mamy pewności, czy to, co widzimy w gardle, to nalot świadczący o anginie, możemy kupić w aptece tzw. strep test wykrywający paciorkowce (czyli bakterie, które mogą być przyczyną anginy). Jeśli wynik jest pozytywny, natychmiast idźmy z dzieckiem do lekarza. Ważne jest też wykonanie morfologii krwi i badania CRP. To różnicuje anginy wirusowe i bakteryjne, a także – bardzo podobną w obrazie klinicznym – mononukleozę.

Ważne: Jeśli chorobie, która wydaje się anginą, towarzyszy jasnoróżowa wysypka, a język dziecka jest malinowy, to prawdopodobnie mamy do czynienia ze szkarlatyną.

Leczenie anginy: antybiotyki czy kuracje naturalne

Jeśli lekarz rozpozna anginę wirusową lub mononukleozę, możemy z bardzo dobrym skutkiem sięgnąć po leki homeopatyczne takie jak Belladonna, Phytolacca, Ailanthus glandulosa czy Mercurius solubilis. Natomiast jeśli mamy potwierdzenie, że choroba ma podłoże bakteryjne, lekarz z pewnością przepisze antybiotyk. I w przypadku tej dolegliwości błędem byłaby rezygnacja z podania go dziecku. Angina bakteryjna to poważna choroba, której zlekceważenie może doprowadzić do powikłań (np. gorączka reumatyczna czy zapalenie nerek w przypadku paciorkowcowego tła choroby), więc nie ma z nią żartów i lepiej nie ryzykować. Leczenie naturalne może wspierać działanie antybiotyku, ale w tym przypadku go nie zastąpi. Warto też wiedzieć, że jeśli mononukleoza zostanie mylnie zdiagnozowana jako angina bakteryjna i podane zostaną antybiotyki z grupy amoksycylin, to efektem może być wysypka. W takiej sytuacji trzeba natychmiast powiadomić o tym lekarza.

Antybiotyk podany na zapas nie zapobiegnie anginie

Przez pierwsze dwa dni od chwili, gdy dziecko zacznie mówić, że odczuwa ból gardła, warto zastosować leczenie domowe naturalnymi środkami. W tym czasie należy obserwować malucha i sprawdzać, czy choroba się nie rozwija. Leczenie antybiotykiem, którego często domagają się rodzice w przekonaniu, że w ten sposób zapobiegną rozwojowi choroby, nie jest wskazane. Takiego leku nie da się zastosować na zapas. Można natomiast z powodzeniem podawać maluchowi inne środki, które zmniejszą ryzyko rozwoju choroby. Przy bólu gardła, o ile jeszcze nie pojawił się biały nalot, warto zastosować homeopatyczny preparat o nazwie Belladonna. Pomoże on nie tylko w złagodzeniu bólu, ale także w zbiciu gorączki. Jeśli zaglądając dziecku do gardła, widzimy, że jest ono różowe i spuchnięte, można podać preparat Apis Mellifica. A gdy gardło jest bardzo mocno zaczerwienione, a ból promieniuje do uszu – Phytolacca decandra. Przy nieprzyjemnym zapachu z ust, który czasem towarzyszy zapaleniu gardła, sprawdzi się natomiast Mercurius solubilis. Warto też stosować domowe sposoby łagodzące dolegliwości – w przypadku starszych dzieci zaleca się płukanie gardła naparem z rumianku, szałwii albo wodą z sodą, która dezynfekuje i działa przeciwzapalnie. Mniejszym dzieciom, które płukać gardła jeszcze nie umieją, można natomiast co jakiś czas podawać po łyczku napar z rumianku.

Profilaktyka anginy

Skłonność do zapadania na anginę to kwestia predyspozycji indywidualnych, ale także profilaktyki. Jeśli dziecko ma skłonność do angin, możemy sporo zrobić, by je przed nimi chronić. Na przykład zwracając uwagę na to, by gardło nie było narażone na gwałtowne zmiany temperatury. Jeśli jesteśmy na wakacjach i dziecko chce na lody, to idźmy na nie przed wyjściem na plażę, gdy maluch nie jest jeszcze rozgrzany. Chłodne pokarmy jedzone po plażowaniu mogą się bowiem stać przyczyną anginy. Z tego samego powodu po ciepłym obiedzie nie podajemy dziecku zimnego napoju.

[natuli]

Migdałki: wycinać czy nie?

Tylko w sytuacjach, w których inne sposoby leczenia nie są skuteczne. Zasadniczo przynajmniej do szóstego roku życia anginy powinno się leczyć zachowawczo. Jeśli jednak dziecko ma bardzo mocno przerośnięty trzeci migdał i z tego powodu nie może oddychać przez nos, to jest to wskazanie do operacji. Bo jeśli do niej nie dojdzie, powstaje błędne koło – częste anginy powodują, że migdały się powiększają, a powiększone migdały sprzyjają częstym anginom. Warto też wspomnieć, że powodem częstych angin może też być zarzucanie treści żołądkowej do przełyku, czyli refluks spowodowany dysfunkcją zwieraczy przełyku. Czasem jego przyczyną może być zbyt późne spożywanie kolacji. Najlepiej, by dziecko zjadło ją na około dwie godziny przed położeniem się do łóżka. Inny błąd to jedzenie surowych warzyw po posiłku; ich trawienie długo trwa i ze względu na to może dochodzić do zarzucania kwaśnej treści i drażnienia gardła. W przypadku leczenia przerostu migdałków podniebiennych można też sięgnąć po leki homeopatyczne Calcarea carbonica, Calcarea iodata czy Baryta carbonica. Stosowanie ich często ratuje dzieci przed operacją.

Konsultacja: lek. med., specjalista medycyny rodzinnej Alina Małmyszko-Czapkowicz
Foto: flikr.com/donnieray

NATULI dzieci są ważne

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *