Kategorie
Ciąża Ciąża i narodziny

Czop śluzowy – jak wygląda i kiedy odchodzi?

Większość przyszłych mam z niecierpliwością wypatruje pierwszych oznak zbliżającego się porodu. Jedną z nich jest wypadnięcie czopa śluzowego. Jaką pełni on funkcję? Jak wygląda? Odpowiadamy.

W czasie dziewięciu miesięcy ciąży na przyszłą mamę czeka wiele niespodzianek. Im bliżej porodu, tym więcej sygnałów wysyła nasz organizm. Obniża się dno macicy, pojawiają się coraz intensywniejsze skurcze przepowiadające, a w końcu wydalony zostaje czop śluzowy. Co jednak kryje się za tą tajemniczą nazwą?

Czym jest czop śluzowy?

Czop śluzowy to galaretowaty i zbity fragment gęstego śluzu. Niemal do końca ciąży znajduje się on w ujściu szyjki macicy, zabezpieczając jej wnętrze przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. W ostatnich tygodniach ciąży, gdy szyjka macicy zaczyna się skracać i rozwierać, czop śluzowy zostaje wypchnięty. Przyszłe mamy najczęściej znajdują czop na papierze toaletowym. Jest on na tyle charakterystyczny, że trudno jest go pomylić z inną wydzieliną z pochwy.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Jak wygląda czop śluzowy?

U większości kobiet w ciąży czop śluzowy odchodzi w całości. Przypomina wówczas podłużny korek. Może się też zdarzyć, że będzie miał też nieregularny kształt – zwłaszcza jeśli jego niewielkie fragmenty zostały wydalone wcześniej. Czop śluzowy może być przezroczysty lub lekko mętny, zwykle bywa też delikatnie zabarwiony krwią. Lekko różowe, brunatne lub brązowe zabarwienie nie stanowi jednak powodu do niepokoju – wynika ono z pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych.

Warto jeszcze przeczytać:

Odejście czopa śluzowego – kiedy zgłosić się do lekarza?

Odejście czopa śluzowego oznacza, że organizm intensywnie przygotowuje się do porodu. Śluz ten może zostać wydalony nawet kilka godzin przed rozwiązaniem, choć czasami zdarza się, że od odejścia czopa śluzowego do rozpoczęcia akcji porodowej mija nawet tydzień. Jeśli zatem zaobserwujemy na papierze toaletowym lub bieliźnie czop śluzowy, nie jedźmy jeszcze do szpitala – chyba że wydaleniu wydzieliny towarzyszą inne objawy rozpoczynającego się porodu (m.in. nasilające się skurcze macicy lub pęknięcie pęcherza płodowego). Należy również niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdy czop śluzowy odszedł przed 36 tygodniem ciąży lub pojawiło się krwawienie z pochwy.

O czym warto pamiętać, gdy odchodzi czop śluzowy?

Gdy minął wyznaczony termin porodu, a czop śluzowy nadal nie został wydalony, bardzo często wpadamy w panikę. U niektórych kobiet czop odchodzi – bardzo często niezauważony – dopiero w szpitalu. Nawet jeśli będzie tak w naszym wypadku, nie martwmy się – fakt ten nie ma żadnego wpływu na postęp akcji porodowej. Pamiętajmy, że przygotowanie organizmu do porodu jest bardzo złożonym i indywidualnym procesem. Odejście czopa śluzowego zaś jest tylko jednym z wielu sygnałów, które wysyła nam nasze ciało przed tym wielkim dniem.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.