| 5 sposobów na uniknięcie nacięcia krocza podczas porodu

5 sposobów na uniknięcie nacięcia krocza podczas porodu

W polskich szpitalach do niedawna zabieg nacięcia krocza był wykonywany rutynowo i stanowił stały element prowadzenia porodu. W tym samym czasie w krajach bardziej rozwiniętych, takich jak Wielka Brytania, Szwecja, Nowa Zelandia czy Dania nacięcie krocza występuje niezwykle rzadko (poniżej 14% porodów).

W Polsce w 2010 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło tzw. standard opieki okołoporodowej, który mówi, między innymi o tym, aby stosować jedynie procedury, których efektywność została dowiedziona. Nowe standardy opieki okołoporodowej z kwietnia 2018 mówią o ograniczeniu interwencji medycznych, do których nacięcie krocza jest zaliczane. Istnieje również punkt, w którym Ministerstwo Zdrowia bezpośrednio odnosi się do zabiegu epizjotomii, pisząc: „nacięcie krocza należy stosować tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach”.

Skuteczność epizjotomii nigdy nie została udowodniona, wręcz przeciwnie – prowadzone w latach 80. badania dostarczyły nowych dowodów na szkodliwość tej procedury – podaje Fundacja Rodzić po Ludzku. W ostatnich latach, wraz ze wzrostem świadomości lekarzy i położnych, liczba bezpodstawnych nacięć krocza z roku na rok maleje. Dzieje się tak również na skutek wzrostu świadomości i edukacji  kobiet. Przyszłe mamy coraz częściej korzystają z dostępnych informacji, które pokazują, jak zapobiec konieczności epizjotomii.

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję
“Poród naturalny” – książka dla kobiet w ciąży

Czy jest możliwy poród bez bólu? Jak przygotować swoje ciało oraz umysł do tego wydarzenia. Jak uzyskać wsparcie i od kogo? Mądra, wspierająca książka dla kobiet w ciąży od Wydawnictwa Natuli.

Zobacz więcej

Co robić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo konieczności wykonania nacięcia krocza?

Wprowadzenie alternatywnych metod opisanych poniżej znacznie zmniejsza ryzyko konieczności nacięcia krocza:

1. Poród w wodzie

Tkanki krocza w wodzie stają się bardziej rozluźnione i podatne na rozciąganie, co zmniejsza ilość pęknięć oraz ogranicza konieczność nacięć.

2. Wertykalne pozycje porodowe

W czasie parcia w pozycjach wertykalnych tkanki wokół krocza naciągają się równomiernie, co zmniejsza ryzyko pęknięć oraz nacięć.

3. Masaż krocza

Odpowiednio wykonywany od ok. 32. tygodnia ciąży masaż krocza zmiękcza tkanki krocza, poprawiając przez to jego elastyczność.

4. Ćwiczenie mięśni dna miednicy

Systematycznie wykonywane przez całą ciążę ćwiczenia dna miednicy, a zwłaszcza nabycie umiejętności świadomego ich rozluźnienia, jest podstawowym elementem mogącym pozwolić na poród bez nacinania mięśni krocza.

5. Transformacja mięśni krocza

W fazie spoczynku, czyli pierwszej fazie drugiego okresu porodu, dochodzi do transformacji mięśni krocza. Podczas tego zjawiska należy powstrzymać się od parcia.

Kiedy rutynowe nacięcie krocza jest uzasadnione?

Niezwykle duża częstotliwość wykonywania nacięcia krocza w polskich szpitalach tłumaczona jest koniecznością ochrony przed jego pęknięciem. Wyróżniamy 4 stopnie pęknięć krocza, przy czym u osób przygotowujących się do porodu oraz przestrzegających powyższych rad, jeśli dochodzi do pęknięcia, to jest ono w większości przypadków maksymalnie 2. stopnia. Warto również zaznaczyć, że rutynowe nacięcie krocza, często wykonane bez konieczności, jest równoznaczne w skutkach właśnie z pęknięciem 2. stopnia. Czynnikami predysponującymi do pęknięć są, między innymi, duża masa urodzeniowa, inne niż potylicowe przednie ułożenie dziecka, porody zabiegowe, przedłużający się poród oraz pozycja kobiety w czasie porodu w fazie parcia, np. siedząca lub litotomijna. W tych przypadkach może dojść do pęknięć wyższych stopni, zatem nacięcie krocza ma wówczas swoje uzasadnienie.

Książkę “Poród naturalny” wydaną przez Wydawnictwo Natuli i Dziecisawazne.pl kupisz tylko w naszej Księgarni Natuli

Źródła:

  • „Okołoporodowe urazy dróg rodnych” Aneta Malinowska-Polubiec, Małgorzata Knaś, Krzysztof Czajkowski, Roman Smolarczyk, Ewa Romejko
  • „Fizjoterapia w położnictwie” Agata Karowicz-Bilińska, Anita Sikora, Dorota Estemberg, Maria Brzozowska, Marlena Berner-Trąbska, Ewa Kuś, Urszula Kowalska-Koprek, Klinika Patologii Ciąży – I Katedra Ginekologii i Położnictwa UM w Łodzi
  • Załącznik  do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010
  • „Nacięcie krocza – konieczność czy rutyna” Fundacja Rodzić po Ludzku
  • „Korzyści dla matki wynikające  z porodu do wody” Grażyna J. Iwanowicz-Palus
  • „Ciąża i połóg, ćwiczenia w wodzie” Izabella Gedl-Pieprzyca, Alicja Kisielewska

 


Magdalena Dymarczyk-Szary

Założycielka Centrum fizjoterapii, jogi i macierzyństwa "Fizjoma" (www.fizjoma.pl). Mgr Fizjoterapii, nauczycielka jogi, masażystka, dyplomowana instruktorka programu "Atrakcyjna Mama™". Od 4 lat pracuje z kobietami w ciąży (pomagając im w przygotowaniu się do porodu) oraz w połogu (przyspieszając proces powrotu do formy). Prowadzi zarówno indywidualne terapie jak i zajęcia grupowe.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.fizjoma.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

rodzina
Co warto wiedzieć o przeziębieniu? 7 odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców

wychowanie
Dlaczego nuda jest potrzebna?

wychowanie
O pożytkach płynących z konfliktów między rodzeństwem

olini
Zdrowa wiosna – 4 produkty, które chronią przed przeziębieniem

wychowanie
Jak zorganizować przestrzeń domową w duchu pedagogiki Marii Montessori?

wywiady
“Kiedy o uczniu zaczniemy myśleć, jak o człowieku…”. Rozmowa z Anną Szulc

This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for natuli_dziecisawazne needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.