Kategorie
Zdrowie

Co to jest zakwaszenie organizmu?

Żywność, poza tym, że ma swój smak, zapach i konsystencję, ma również charakterystyczny dla siebie odczyn, nie pozostający bez wpływu na organizm. Tak jak poszczególne produkty spożywcze, tak odpowiednie pH posiadają także wszystkie płyny lub soki wytwarzane przez narządy naszego ciała (na przykład żółć i ślina są alkaliczne).

Najbardziej miarodajny odczyn ma krew – jej pH powinno wynosić 7,36 (a więc być lekko zasadowe). Jeśli na co dzień spożywamy dużo produktów zakwaszających, nasz organizm znajduje się w stanie nieustannego kryzysu.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Co się dzieje w organizmie, gdy spożywamy produkty zakwaszające?

Aby przywrócić równowagę i odpowiednie pH, organizm mobilizuje swoje wewnętrzne rezerwy. Gdy przewaga produktów zakwaszających jest znacząca, ciało zaczyna wiązać toksyny w tłuszcz i odkładać je w poszczególnych częściach ciała. Tak tworzy się gruba warstwa wokół narządów, uniemożliwiająca im prawidłowe funkcjonowanie.
Zakłócenie równowagi kwasowo-zasadowej, to w rzeczywistości często spotykana dolegliwość. Początkowo prowadzi do kryzysów, które nieleczone lub tylko zaleczane przeradzają się w schorzenia przewlekłe.
Zaczyna się od uporczywych bólów głowy, kręgosłupa, zgagi, niespodziewanych biegunek i innych dolegliwości jelitowych. To pierwszy sygnał, że z równowagą kwasowo-zasadową w naszym organizmie może być coś nie tak. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, wskutek zakwaszenia organizmu rozwija się większość schorzeń, w tym chorób przewlekłych, takich jak reumatyzm, zawały serca, nowotwory, migreny, cukrzyca, kamica nerkowa, kamienie w woreczku żółciowym, dna moczanowa.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Twórczyni terapii odkwaszającej, dr Renate Collier w swej pracy naukowej i praktyce lekarskiej przekonuje, że by zachować zdrowie i pozbyć się dolegliwości, należy odżywiać się w dużej mierze produktami zasadotwórczymi i ograniczać kwasotwórcze. Do tych najbardziej zakwaszających produktów zaliczamy: kawę, czarną herbatę, mięso, wędliny, słodycze, pieczywo, sery, pasteryzowane i homogenizowane przetwory mleczne. Jeśli są one podstawowym składnikiem naszej codziennej diety, prawdopodobnie nasz organizm jest zakwaszony. Dodatkowo zakwaszaniu służą papierosy, alkohol, stres, brak snu, intensywny, nieodreagowany wysiłek umysłowy.

Odkwaszanie – na czym polega?

Odkwaszanie, to przede wszystkim wykluczenie z diety tych produktów, które nam nie służą. Codzienny jadłospis powinien opierać się w przeważającej większości na warzywach, które neutralizują nadmiar kwaśnych produktów przemiany materii. Warzywa gotujemy na parze lub w małej ilości wody. Niektóre z nich, jak ziemniaki i buraki, przygotowujemy w łupinach. Przed spożyciem zjadamy sałatę, którą zimą można zastąpić kiszoną kapustą. Wszystko to można przyprawiać ziołami, zieleniną i solą morską. Wskazane są też kiełki i oleje: lniany, słonecznikowy, rzepakowy (tłoczony na zimno) i oliwa z oliwek.
Ponadto, można spożywać nasiona słonecznika, pestki dyni, migdały, orzechy, suszone, niesiarkowane owoce. Surowe owoce podajemy zawsze przed warzywami. Pijemy zioła, zakwas buraczany, soki owocowe, warzywne i warzywne wywary.

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Konsultacja merytoryczna: Anna Szydlik

Foto: flikr.com/chaparral

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.