Warto zacząć od rozmowy o idei Świąt w ogóle. Wyjaśnić, że jest to czas szczególny i najważniejsze (na pewno ważniejsze niż prezenty) jest to, co mamy w sercu. Oczywiście dzieci otrzymują prezenty i bardzo na nie czekają – być może warto rozszerzyć definicję prezentu, wyjaśniając, że prezent to także dobre słowo, dobry gest, dobre czyny. Do Świąt można i trzeba się przygotować.
– Ale jak? – spytają dzieci. – Co mamy zrobić?
Zacznijmy od tego, że wcale nie chodzi o teoretycznie prostą zasadę „coś za coś”. Jeśli pomogę mamie, będę „grzeczny”, dostanę piątkę ze sprawdzianu, rozwieszę pranie, to Mikołaj/Aniołek/Gwiazdor przyniesie mi prezenty. Chodzi o to, żeby starać się myśleć o innych. Postarajmy się je zainspirować, zaciekawić, zachęcić do dobrych postanowień.
Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa
Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.
Lista ważnych rzeczy
A konkretnie? Pomóżmy dzieciom przygotować listę ważnych rzeczy do zrobienia, w których będą mogły pomóc rodzicom, dziadkom lub komuś innemu. Taka lista Dobrych Postanowień może przybrać różne formy, zależne wyłącznie od naszej pomysłowości. Oto kilka przykładów.
- Możemy własnoręcznie przygotować coś na kształt kalendarza adwentowego z kieszonkami na każdy dzień adwentu. Do nich dziecko wkłada własne postanowienia zapisane lub narysowane, stosownie od wieku i chęci.
- Można przygotować specjalną adwentową skrzynkę, a z tyłu na karteczkach wpisać kolejno daty. Karteczki i przechowywać w skrzynce albo przykleić do kawałka sznurka i powiesić w pokoju dziecka.
- Pomocny może okazać się kalendarz adwentowy, w którym można pod stosownym numerem zapisać lub narysować własne postanowienia.
Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe
Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe
Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Taka lista może wyglądać, następująco:
- 5 grudnia: przejrzymy nasze zabawki i przygotujemy prezenty dla potrzebujących dzieci.
- 9 grudnia: własnoręcznie zrobimy kartki świąteczne dla rodziny i przyjaciół.
- 11 grudnia: zbudujemy karmnik dla ptaszków.
- 15 grudnia: upieczemy pierniczki świąteczne dla babci.
I tak oto lista dobrych postanowień jest gotowa. A nam rodzicom pozostaje wspierać dzieci podczas ich realizacji. Powodzenia!