Drugie życie słoika
| Drugie życie słoika

Drugie życie słoika

Pomysł na ten tekst przyszedł mi do głowy, kiedy rozpoczęłam produkcję domowej roboty dżemów, gdy nagle okazało się, że brakuje mi… słoików. Penetrując szafki znalazłam kilka, a do głowy zaczęły mi przychodzić coraz to nowe pomysły na inne wykorzystanie słoika po kupnym dżemie, przecierze pomidorowym… Mam w zwyczaju odkładać słoiki, bo mogą się przydać, nie wyrzucam ich do kosza, jak tylko zostaną opróżnione. Postanowiłam wykorzystać moją pokaźną kolekcję i wspólnie z dzieckiem dać słoikom drugie życie.

1. Słoiczek na przybory plastyczne: na plastelinę, ciastolinę, wszelkiego rodzaju koraliki, tasiemki, cekiny, brokat. Wszystko w jednym lub kilku słojach czy słoikach, które dodatkowo można ozdobić chociażby figurką z masy solnej, którą malujemy i przytwierdzamy do wieczka.

1

makelifelovely.com

2. Mini-latarnie – słoiki można zabarwić, dzięki temu światło, które dają, stanie się magiczne. Jak barwimy? Do wieczka małego słoiczka wlewamy kilka kropli kleju białego (np. wikol), dodajemy dwie łyżki wody i trzy krople barwnika spożywczego w dowolnym kolorze. Mieszanka powinna zajmować całą powierzchnię wieczka. Zakręcamy słoiczek i potrząsamy nim aż do momentu, gdy wieczko będzie wypłukane z mieszanki. Nadmiar wylewamy ze słoiczka. Następnie wokół otworu słoiczka (obręczy) oplatamy giętki drucik i gotowe. Lampiony pięknie rozświetlają ogród czy balkon.

2

inspiredbyfamilymag.com

3. Miniaturowe terraria – propozycja dla młodego miłośnika natury. Potrzebujemy darów lasu, czyli np. odrobiny mchu, trawy, kwiatów, patyczków, owoców jarzębiny, szyszek czy drobnych kamyczków. Na wieku słoika tworzymy kompozycję. Pamiętajmy, by mech trochę zwilżyć.

3

ourbigearth.com

4. Pucharek deserowy – domowe lody czy galaretka serwowana w słoiczku z recyklingu to pomysł, który można wykorzystać np. podczas imprezy urodzinowej.

4

celebrationsathomeblog.com

5. Wazony – wyglądają niezwykle efektownie, ozdobią każde wnętrze. Sposoby na ich zdobienie są rozmaite. Możemy okleić wazon bibułą, cekinami, obwiązać sznurkiem albo zanurzyć jakąś część denka słoika w farbie (to bardzo fajny pomysł, po zanurzeniu w farbie obracamy słoik do góry dnem, by farba mogła swobodnie spływać i tworzyć fantazyjne wzory).

5

applesandonions.com

6. Pojemnik na przyprawy – pomysł ten zyskuje ostatnio na popularności. Już w kilku domach znajomych dostrzegłam takie zastosowanie pustych słoików. Słoiki pełne przypraw można przechowywać w szufladach, czemu jednak nie pokazać ich światu? Półeczka pełna aromatycznych przypraw to wspaniałe uzupełnienie każdej kuchni. Jeśli w wykonanie włożymy więcej pracy, to za pomocą magnesów można sprawić, iż słoiczki będą zajmowały minimum miejsca, ponieważ będą przylegały do ścianki lodówki.

6

shelterness.com

7. Słoikowe ramki na zdjęcia – zabawny gadżet do pokoju dziecka lub piękny prezent np. dla dziadków. Wykonanie banalnie proste – do słoiczka dowolnej wielkości wsuwamy zdjęcie w odpowiednim formacie. Efekt wspaniały!

7

babylifestyles.com

8. Pojemnik do przechowywania kredek –  w moim domu kredki teoretycznie powinny się znajdować w specjalnym pudełku. W praktyce wygląda to jednak tak, że kredki są wszędzie, natrafiam na nie najczęściej podczas porządków, wtedy znajduję zaginione kolory. Słoiki można pomalować np. farbą w sprayu na kolor kredki, która będzie w nim przechowywana, np. niebieski a w nim wszystkie typy niebieskich kredek malucha. Następnie wszystkie kolorowe słoiki można przykleić do dna pudełka, tworząc w ten sposób zestaw.

8

monkeyseemonkeydo-jennifer.blogspot.com


Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

wychowanie
Miłość sprawia, że ​​mózg dziecka rośnie

rodzina
Kupowanie, pieniądze, rzeczy…, czyli jak się nie dać konsumpcjonizmowi w wychowaniu

olini
11 niesamowitych właściwości oleju z czarnuszki

wychowanie
Zachowanie nastolatków a zmiany w ich mózgu

wychowanie
Poranki – co zrobić, żeby nie były przepełnione stresem i nerwami?

odżywianie naturalne
Jedzenie – co zależy od dziecka, a co od rodzica?