Kategorie
Wychowanie

Dzieci inspirują!

My – dorośli, żyjemy dziś w tempie, które często nie pozwala zatrzymać się, by dostrzec to, co dzieciom przychodzi z taką łatwością – zmieniający się wokół świat, przyrodę, drobne mignięcia codzienności, która tak je zachwyca. Zastanówmy się, do czego mogą zainspirować nas nasze dzieci?

1. Do przytulania

Codziennie się przytulają. Wyciągają swoje małe rączki i po prostu się tulą. Nigdy nie mają dosyć. „Przytulańce” mają ogromną, uzdrawiającą moc. Nawet kiedy jest bardzo źle, nie ma obok nikogo, można przytulić siebie samego. Nie potrzeba wiele, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Przytul się do siebie na koniec dnia w łóżku lub przed lustrem w łazience, albo gdy jeszcze nie wstałeś/aś rano. Przytulaj się do swojego partnera, drzew. Daj sobie (wam) dwie lub trzy minuty by poczuć jak wspaniale można zacząć dzień. Wtedy wzrasta wewnętrzne poczucie wartości, poprawia się nastrój, a przecież dobre samopoczucie psychicznie i fizycznie wpływa pozytywnie na całą istotę człowieka.

2. Do okazywania uczuć

Najmłodsi, gdy są zdenerwowani, źli, po prostu to okazują, nie tłumią swoich emocji, tupią, krzyczą, obrażają się na chwilę, nie chowają swojej urazy latami. Dziś już doskonale wiadomo, że im więcej złości, gniewu i stresu chowanych wewnątrz siebie, tym więcej chorób i przykrości.

3. Do bezwarunkowej miłości

Najbardziej niesamowite jest to, że kochają bezwarunkowo, nieważne co się zrobi lub powie, one kochają każdego dnia tak samo.

4. Do życia w teraźniejszości

Żyją tu i teraz – nie zamartwiają się tym co było wczoraj lub tydzień temu, nie myślą ze strachem o przyszłości.

5. Do pokochania siebie

Nie wstydzą się swojego ciała – kochają je bezwarunkowo. Od dziecka nie usłyszysz: jestem za gruba, jestem brzydka…”. Kochają każdą część swojego ciała. Cieszą się, że mają po prostu buty z kwiatuszkiem, albo czerwony samochód na podkoszulce – nie martwią się tym, że w czymś jest im nie do twarzy.

6. Do radości z tworzenia

Uwielbiają to, co robią – sprawia im to ogromną przyjemność. Malują, rysują, budują, tworzą jak potrafią najlepiej. Biorą do rączki kredki, farby, ciastolinę i są w procesie. Nie mówią: “zacznę od jutra”, “nie mam siły”, “nie mam wystarczająco dużo pieniędzy”. To właśnie tu i teraz jest najlepszy moment, aby działać. 

7. Do spontaniczności

Dzieci są spontaniczne w działaniu, tańczą, grają na instrumentach tak jak potrafią, uśmiechając się wtedy od ucha do ucha.

8. Do zabawy bez zahamowań

Małe dzieci nie przejmują się tym, że ubrudzą się podczas zabawy, że mają pełno piachu we włosach lub brudne ręce. Najlepiej wtedy do nich dołączyć i poczuć tę wspaniałą energię. Życie nabiera zupełnie innych barw. Uaktywnia się wewnętrzna radość.

9. Do nieskrępowanego tańca

Małe dzieci tańczą, kiedy mają ochotę lub kiedy usłyszą muzykę, najlepiej jak potrafią. Taki spontaniczny taniec jest bardzo uzdrawiający, to „starożytny sekret zdrowia i długowieczności” (Radość Tantry-Świta seksualność- Dr Mahasatvaa Ma Ananda Sarita).

10. Do powolności

Rano kiedy wstają, powoli się przeciągają, wyciągają swoje ciało w różne strony, ziewają, nigdzie się nie spieszą, mają czas na to, żeby się przytulić, uśmiechnąć. Mają czas na to, co dla nich ważne. To jedna z najważniejszych lekcji, jakich nam udzielają.

Dzięki takim prostym, codziennym zabiegom uwalnia się porcja energii, ciało lepiej funkcjonuje. Uczenie się od dzieci każdego dnia sprawia, że wokół nas zaczynają dziać się prawdziwe cuda.

Foto: flikr.com/ajay13

Avatar photo

Autor/ka: Marzena Kaczmarek

Z wykształcenia jest nauczycielką i terapeutką
zajęciową. Prowadziła szkolenia dla nauczycieli CEN w
Gdańsku, a także animacje dla dzieci na ogólnopolskich
wydarzeniach np. Survival Mania, Letni i Zimowy
Festiwal Witalny, XVII Ogólnopolski Puchar w Karate
Tradycyjnym. Ukończyła kurs uważności MBSR dla
kadry nauczycielskiej. Była członkinią w łódzkich
zespołach muzycznych: Ars Temporis i Good News
Singers.
Kocha podróżować, grać na bębnach i perkusji, pisać,
tańczyć, szydełkować, czytać książki, malować obrazy
suchymi pastelami (zdjęcie jednego z jej
pastelowych obrazów znalazło się w kalendarzu Spirala
2018 roku). Wiosną często chodzi z lornetką, bo
uwielbia obserwować ptaki i przebywać na łonie
natury. Zbiera zioła i wykorzystuje je w kuchni i
kosmetyce.
Podąża za wewnętrznym głosem. Zachwyca się
codziennością: wschodami i zachodami słońca,
pachnącymi kwiatami, wiatrem, który bawi się jej
włosami, tańczącymi zielonymi liśćmi na tle błękitnego
nieba.
Jej strona na facebooku : Dziergane z Miłością –
rękodzieło inspirowane naturą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.