Kategorie
Problemy zdrowotne Zdrowie

Gdy twoje dziecko ma chore zatoki

Twoje dziecko od kilku tygodni pociąga nosem i często skarży się na ból głowy? To może być przewlekłe zapalenie zatok. O tym, skąd się bierze ta choroba i jak ją leczyć, rozmawiamy z dr Aliną Małmyszko-Czapkowicz, lekarzem rodzinnym.

Jak rozpoznać, że dziecko ma zapalenie zatok, a nie zwyczajny katar?

Przy ostrym zapaleniu zatok sprawa jest prosta, bo jego objawy to silny ból głowy w okolicy czoła, czasem także ból w okolicy policzków, a dodatkowym symptomem może być gorączka. Przewlekłe zapalenie zatok jest trudniejsze do rozpoznania. Dziecko po prostu ma katar, tyle że ten katar zamiast ustąpić po kilku dniach ciągnie się i ciągnie. To nie musi być zapalenie zatok, ale jeśli katar trwa dłużej niż 3–4 tygodnie i nie towarzyszy mu gorączka, to jest to wskazanie do badań, które potwierdzą albo wykluczą zapalenie zatok. Zazwyczaj lekarz zleca zdjęcie rentgenowskie lub tomografię komputerową zatok. W diagnostyce przydatny jest też wymaz z nosa – jeśli bowiem zapalenie ma podłoże bakteryjne, wynik tego badania pomoże dobrać odpowiedni lek.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

książki dla rodziców

Jak zwiększyć odporność swojego dziecka 

34,71 PLN

Jak skutecznie zmienić przyzwyczajenia żywieniowe wszystkich członków rodziny i to na stałe!

Jakie są przyczyny zapalenia zatok u maluchów?

Ostre zapalenie zatok to zazwyczaj konsekwencja oziębienia głowy i okolicy zatok, np. braku nakrycia głowy albo niedosuszenia włosów po wizycie na basenie. Natomiast przewlekłe zapalenie zatok może mieć bardzo różne przyczyny. Mogą nimi być wady rozwojowe, np. niewykształcenie zatoki, krzywa przegroda nosowa, polipy, przerośnięte małżowiny nosowe, przewlekłe nosicielstwo bakterii, a także alergia albo nietolerancja pokarmowa. Zdarza się także, że choroba jest efektem stosowania popularnych leków na katar zawierających pseudoefedrynę. Dotyczy to dzieci po dwunastym roku życia – mniejsze nie mogą takich leków w ogóle brać. Ale i starsze nie powinny. Istotą działania preparatów z pseudoefedryną jest zaburzenie naturalnego procesu oczyszczania zatok i nosa z wydzieliny zapalnej. Tymczasem organizm chce się pozbyć bakterii albo wirusów i dlatego produkuje wydzielinę, którą potem wydmuchujemy przez nos. Jeśli zażyjemy środek, który hamuje jej produkcję, wszystko to, czego organizm usiłował się pozbyć, pozostanie wewnątrz zatok. I może się stać przyczyną przewlekłego procesu zapalnego.

Czytasz NATULI dzieci są ważne… i słusznie.

Oprócz pisania tekstów, wydajemy książki oraz prowadzimy księgarnię internetową – dla rodziców i dzieci.

Co robić, gdy do takiego procesu dojdzie?

Leczenie ma na celu przede wszystkim oczyszczenie zatok. W tym celu podaje się leki mukolityczne – rozrzedzające wydzielinę i zmniejszające jej lepkość. Chodzi o to, by wręcz pobudzić katar. Można przy tym zastosować leki chemiczne (Muscosolvan, Mucofluid), ziołowe (Sinupret, Simulan), a także homeopatyczne. Te ostatnie dobiera się, dopasowując je do rodzaju wydzieliny, np. do jej koloru, zapachu, gęstości. Gdy wydzielina jest wodnista, stosuje się Allium cepa i Euphrasia, przy wydzielinie ropnej lepsze będą Kalium bichromicum, Mezereum czy Hepar sulfur. Dodatkowo przy zapaleniu zatok stosujemy też leki przeciwzapalne, one również mogą być chemiczne albo naturalne. Jeśli decydujemy się na leczenie homeopatyczne, to podajemy np. Pyrogenium, Hepar Sulfur, Merucrius solubilis. Kolejny rodzaj leków stosowany w leczeniu tej choroby to środki przeciwobrzękowe, np. sterydy podawane miejscowo do nosa, a wśród leków homeopatycznych – Apis mellifica, Poumon histamine. Przy ostrym zapaleniu zatok takie leczenie kończy chorobę, jeśli jednak mamy do czynienia z chorobą przewlekłą, zlikwidowanie stanu zapalnego to dopiero pierwszy krok terapii.

Dlaczego? Czy skoro katar i inne objawy już dziecka nie męczą, to nie znaczy to, że dziecko jest zdrowe?

Przewlekła choroba skądś się wzięła i musimy odszukać jej pierwotną przyczynę. Warto chociażby sprawdzić, czy dziecko nie ma alergii – zarówno wziewnej (np. na kurz domowy czy pyłki), jak i pokarmowej albo czy nie cierpi z powodu nietolerancji jakichś produktów spożywczych, np. mleka krowiego czy kakao.

Co wspólnego może mieć nietolerancja pokarmowa z zapaleniem zatok?

Nietolerancja i alergia to przewlekły stan zapalny błony śluzowej, którego efektem jest obrzęk – także błony śluzowej zatok. Utrudnia on odpływ wydzieliny i w związku z tym może sprzyjać przewlekłemu zapaleniu zatok. Jeśli okaże się, że właśnie to jest przyczyną zapalenia, trzeba oczywiście w miarę możliwości wyeliminować alergeny z otoczenia albo zmienić dietę. W przypadku gdy powodem utrudnień w odpływie wydzieliny są polipy albo skrzywienie przegrody nosowej – konieczne jest leczenie chirurgiczne. A kiedy wymaz z nosa wykaże, że to grzyby wywołują chorobę – trzeba zastosować leczenie przeciwgrzybicze oraz dietę ograniczającą węglowodany proste (cukry).

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

Dodaj mi skrzydeł
35 PLN
Jak zrozumieć małe dziecko
35 PLN
Rozwój seksualny dzieci
31 PLN

NATULI dzieci są ważne

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *