Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Dziecko w samochodzie – jak przewozić je bezpiecznie?

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z konieczności zapewnienia dziecku komfortu i bezpieczeństwa podczas podróży samochodem. Nie wszyscy jednak są świadomi obowiązujących przepisów prawnych w tym zakresie.

Wraz z nowelizacją ustawy  Prawo o Ruchu Drogowym zniesiono granicę wieku, który nakazywał przewóz dzieci w wyspecjalizowanych fotelikach lub urządzeniach podtrzymujących. Obecne kryterium to wzrost do 150 centymetrów oraz osiągniecie wieku pełnoletności. Obowiązek przewozu dzieci w foteliku lub urządzeniu podtrzymującym posiadają wszyscy właściciele samochodów osobowych. Ponadto, ustawodawca nakazał przewóz dzieci w fotelikach w określonej kategorii pojazdów, zaliczanych do typu: ciężarowy np. M1 służący do przewozu do 8 osób, służący do przewozu ładunków – N1 (ładunek do 3,5 t.), N2 (ładunek 3,5-12 t.) oraz N3 (powyżej 12t.).

Rodzice oraz prawni opiekunowie powinni zakupić fotelik stosowny do wzrostu i masy dziecka. Urządzenie winno spełniać wymogi określane w przepisach Unijnych lub regulaminie EKG ONZ, dotyczących urządzeń podtrzymujących dzieci w pojeździe. Foteliki powinny być instalowane w samochodzie zgodnie z instrukcją obsługi producenta. Interesującą ofertę fotelików dla dzieci znajdziecie np. na Autoczescionline24.

Zmiany wprowadzone w nowelizacji ustawy to m.in. dopuszczenie możliwości przewożenia dziecka na przednim siedzeniu pasażera w foteliku tyłem do kierunku jazdy, tylko pod warunkiem dezaktywacji poduszki powietrznej.

Używany fotelik lub uszkodzony

Część rodziców chcąc zaoszczędzić na zakupie fotelika lub urządzenia podtrzymującego, decyduje się na zakup używanych przedmiotów. Zaoszczędzone kilka złotych nie jest jednak warte ryzyka na jakie narażają rodzice swoje pociechy. Często foteliki sprzedawane są po wypadkach lub kolizjach. Chociaż nie widać na nich fizycznych śladów uszkodzenia, każda, nawet najmniejsza stłuczka, może poważnie osłabić właściwości fotelika, a ten nie spełni swojej funkcji przy ewentualnym wypadku. Używane foteliki kupujmy więc tylko z zaufanego źródła.

  1. Większość producentów prowadzi aktywny program wymiany uszkodzonych fotelików na nowe – wystarczy w sklepie przedstawić dowód zakupu oraz dokument potwierdzający uczestnictwo w wypadku lub kolizji (np. notatkę policyjną).
  2. Jeśli do wypadku doszło nie z Twojej winy, masz prawo dochodzenia odszkodowania na wymianę fotelika z OC sprawcy. Ponadto, większość ubezpieczeń autocasco posiada gwarancję wypłaty odszkodowania za uszkodzony fotelik lub urządzenie podtrzymujące.

Warto zwrócić również uwagę na prawo do uzyskania zwrotu kosztów wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy, gdy Twoje uległo uszkodzeniu. Na czas jego naprawy możesz wynająć samochód zastępczy – ta opcja jest szczególnie przydatna, np. gdy wozisz na co dzień dzieci do szkoły. Pamiętaj tylko, aby wypożyczyć pojazd zbliżony klasą do Twojego uszkodzonego samochodu. W innym wypadku ubezpieczyciel może odmówić zwrotu wszystkich kosztów.

Uwaga! Nie otrzymamy pieniędzy za zastępcze auto jeśli w gospodarstwie rodzinnym dostępne są inne pojazdy mogące zostać wykorzystane w trakcie naprawy uszkodzonego pojazdu.

Dobry fotelik i zastosowanie się do przepisów to nie wszystko

Bezpieczna jazda, odpowiednio dobrany fotelik lub urządzenie podtrzymujące, odpowiedni montaż i wzorcowe zastosowanie się do przepisów, niestety nie gwarantują nam braku uczestnictwa w wypadkach lub kolizjach. Warto jest więc rozważyć zakup dobrego i kompleksowego ubezpieczenia, które zapewni nam odpowiednie odszkodowanie. Poza obowiązkowym OC możemy wybrać dodatkowe ubezpieczenie assistance, które będzie skrojone na miarę potrzeb rodziców – szczególnie przydatne w dalszych podróżach, czy nawet codziennym dowożeniu dzieci do szkoły.

Większość firm ubezpieczeniowych oferuje na przykład w ramach ASS:

  • opiekę nad niepełnoletnim dzieckiem podczas pobytu opiekuna w szpitalu,
  • organizację transportu,
  • usługi prawnicze lub wsparcie w postaci informacji prawnej,
  • organizację i korepetycje w domu,
  • pomoc medyczną.

Zakres ubezpieczenia assistance może różnić się w zależności od wybranej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego, dlatego warto skorzystać z internetowej porównywarki i sprawdzić propozycje wielu ubezpieczycieli.

Przewożenie dzieci w samochodzie, najważniejsze informacje:

  1. Od 2018 roku jesteśmy zobligowani przewozić dzieci do 150 centymetrów wzrostu oraz 18 roku życia w wyspecjalizowanych fotelikach lub urządzeniach podtrzymujących.
  2. Foteliki powinny spełniać wymogi określane w przepisach Unijnych lub regulaminie EKG ONZ dotyczących urządzeń podtrzymujących dzieci w pojeździe i być instalowane w samochodzie zgodnie z instrukcją obsługi producenta.
  3. Rozważnie kupuj foteliki używane. Sprawdź, czy uszkodzony w wyniku wypadku lub kolizji fotelik możesz wymienić u producenta na nowy.
Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.