Kategorie
Ekowiadomości

Nie pomagajmy dzieciom w nauce chodzenia

Panuje przekonanie, że im wcześniej dziecko zacznie chodzić, tym lepiej. Niby dlaczego lepiej? Wielu rodziców martwi się, kiedy ich roczne dziecko nie garnie się do nauki chodzenia. Często porównują swoją pociechę z dzieckiem znajomych, które w wieku dziesięciu miesięcy już stoi przy meblach i chodzi podtrzymywane.

Tymczasem szwajcarscy naukowcy uspokajają, że wiek, w którym dziecko postawi swoje pierwsze kroki, ma niewielki wpływ na jego dalszy rozwój i późna nauka chodu wcale nie oznacz, że dziecko będzie rozwijało się wolniej od rówieśników. Czasem słyszymy zdania, że dziecko świetnie rozwija się intelektualnie, werbalnie – mówi więcej słów niż rówieśnicy, ale jeszcze nie chodzi. I odwrotnie: maluch zaczął chodzić bardzo szybko, to pochłonęło całą jego uwagę, dlatego rozwój mowy jest nieco wolniejszy. Inteligencja może iść w parze z rozwojem ruchowym. Nie jest to jednak warunkiem. Przykładowo, wiele dzieci głęboko upośledzonych umysłowo rozwija się motorycznie prawidłowo i są sytuacje odwrotne, choć zależność między tymi sferami oczywiście istnieje. Wyniki badań opublikowano w „Acta Paediatrica”.

Gorzej się rozwija?

Badania wykazały, że jest mało prawdopodobne, iż dziecko, które zaczęło chodzić w wieku dziewięciu miesięcy, będzie bardziej rozwinięte niż dziecko, które naukę chodzenia rozpoczęło później. Co więcej, badacze dowiedli, że maluch, który szybko zaczął samodzielnie siedzieć, niekoniecznie będzie w przyszłości lepiej się rozwijał, szybciej opanowywał kolejne umiejętności.  Należy pamiętać o tym, że jedne dzieci rozwijają się szybciej w sferze ruchowej, inne w sferze werbalnej, manualnej. Poradniki podają przybliżone widełki wieku, w których powinny pojawiać się określone sprawności.

Popatrz mamo!

Lekarze ze szpitala w Zurychu śledzili postępy w rozwoju, inteligencję i koordynację ponad dwustu zdrowych  dzieci, urodzonych w 1978 i 1993 roku. Maluchy były poddawane regularnym testom równowagi, koordynacji i inteligencji aż do 18. roku życia. Rodzice prowadzili dzienniki, w których zapisywali daty sukcesów dziecka, np. kiedy po raz pierwszy siedziało samodzielnie, kiedy jadło samodzielnie, przeszło pięć kroków. Średnio dzieci siedziały bez pomocy w wieku sześciu miesięcy, niektórym udało się tego dokonać, kiedy mieli cztery miesiące, a innym, gdy miały dwanaście.

Pierwsze samodzielnie postawione kroki dziecko stawiało zwykle w wieku dwunastu miesięcy. Zaobserwowano dzieci, które zaczęły chodzić w wieku od ośmiu i pół miesiąca aż do dwudziestu miesięcy. Większość lekarzy uważa, że do specjalisty należy udać się, jeśli dziecko nie chodzi w wieku osiemnastu miesięcy.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Fizjoterapeuci i ortopedzi podkreślają, że najlepiej, by każde dziecko przeszło przez etap czworakowania i raczkowania. Czynności te mają znaczący wpływ na kształtowanie się postawy, kondycję kręgosłupa i stawów, na prawidłowy rozwój psycho-ruchowy. Jedni rodzice tworzą środowisko sprzyjające czworakowaniu i raczkowaniu, inni nie. Dorośli mogą pomagać dziecku w nauce chodzenia, co zdaniem specjalistów nie jest właściwe.

Pamiętajmy, że każdy maluch rozwija się we własnym tempie. Rodzice nie powinni mu tego utrudniać, ani popędzać. Ważne, by towarzyszyli, czuwali i obserwowali.

Źródło: dailymail.co.uk

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

3 odpowiedzi na “Nie pomagajmy dzieciom w nauce chodzenia”

Dokładnie tak, nie przejmujmy się mitami otoczenia. Najważniejsze żebyśmy wspierali swojego malucha w tej drodze :)

Ją mam problem z moim dzieckiem ma 17/18 miesięcy nie staje się nie chodzi tylko pełza klęka na kolanach próbuje wstać przy kanapie raz prawie się podniósło lekko nogi podciogneło i postawiła na stopy nogi wigina na różne strony i sposobu byłam z nim u lekarza waży ponad 8 kg jest karmione na pierśi i trochę zje obiadu więcej je np deserów banana wody nie chce i chcę jeść to ca jem np tosty kanapki moje serki zjada twarożki jogurty naturalne wzrost ma 76 a 80 np już za małe lekarz mi każe iść do ortopedy bo nie nie chodzi i nie wstaje A powinna już chodzić nie wiem co mam robić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.