Kategorie
Karmienie piersią

Ekologia karmienia piersią

Na karmienie naturalne można spojrzeć także od strony ekologii i troski o środowisko. Bo oprócz tego, że służy dziecku, jest też przyjazne ziemi. Opakowania po mleku modyfikowanym to poważne obciążenie dla środowiska.

Gdyby każde dziecko w Ameryce było karmione mieszanką, wyprodukowane opakowania zawierałyby 86 000 ton cyny i aluminium w około 550 milionach puszek po mleku. Kiedy karmisz piersią, opakowanie na mleko staje się zbędne.

Ile Polek karmi swoje dzieci naturalnie, a ile mlekiem modyfikowanym?

Brakuje badań ogólnopolskich na ten temat, jest jednak kilka projektów regionalnych. Wśród nich – badanie przeprowadzone na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przez dr Marzenę Kostuch, dr Marię Wilińską oraz firmę Medela. Wnioski z badań są alarmujące: „Odsetek matek rozpoczynających karmienie piersią jest duży (99,4%) – ale tylko 65% karmi wyłącznie piersią w szpitalu. Zaobserwowano praktyki szpitalne niesprzyjające karmieniu piersią, takie jak dokarmianie butelką czy też dopajanie 5% glukozą oraz niewystarczające zaopatrzenie w sprzęt laktacyjny. Znacznie niższy niż zalecany jest udział mleka matki w żywieniu dzieci w pierwszym półroczu życia (wskaźnik wyłącznego karmienia piersią dzieci do 6. m.ż. – 22,4%). Przeważająca część niemowląt starszych niż 6 m.ż. jest karmiona wyłącznie sztucznie (57%). Zaobserwowano tendencję do całkowitej eliminacji mleka matki w diecie małych dzieci, które nie ukończyły 12. m.ż. Karmienie dzieci długo i efektywnie, do 2. r.ż., należy do rzadkości (5% dzieci będących w chwili badania w wieku 15–24 m.ż.)”. Z szacunków firmy Medela i badań ankietowych wynika, że wyłącznego karmienia naturalnego w 6. miesiącu jest mniej niż 10%.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Akcesoria do karmienia mm

Kobieta karmiąca swoim mlekiem nie potrzebuje butelek. Czasem jednej, ale zwykle – żadnej. Butelki, smoczki, akcesoria do mycia i przechowywania są produkowane ze szkła, gumy, plastiku. Większość tych produktów nie nadaje się do recyklingu.

Co w takim razie robią z nimi rodzice? Większość wyrzuca je do kosza na odpady, z którego trafiają na wysypisko. Niektórzy rodzice nadają opakowaniom po mleku drugie życie i tworzą z nich dekoracje do domu DIY, pojemniki na drobiazgi (np. śrubki i wkręty), doniczki, lampiony, skarbonki, nawet zabawki (np. roboty dla starszych dzieci). Na Facebooku istnieje profil, na którym można oddać odpady. Wśród nich znaleźliśmy także puste puszki po mleku modyfikowanym.

Zobacz: creatingreallyawesomefreethings.com

Karmiąc piersią znacznie ograniczamy kupno butelek, smoczków, etui na butelki i smoczki, a co za tym idzie, nie wyrzucamy opakowań po tych produktach. I znów dane z USA: rodzina w ciągu pierwszego roku życia dziecka wyrzuca około 96 pustych litrowych pojemników po mleku. Kiedy karmimy piersią, problem BPA i jego szkodliwości praktycznie nas nie dotyczy.

Jak jest w Polsce?

Oczywiście brakuje danych na ten temat, ale możemy sami wyciągnąć pewne wnioski, analizując poziom refundacji sztucznych mieszanek. W 2013 roku w Polsce urodziło się (według danych Głównego Urzędu Statystycznego) 369,6 tys. dzieci. Z refundowanych mieszanek korzysta 200 000 dzieci rocznie, a do tego doliczyć należy rodziców, którzy sami kupują dla swoich dzieci mieszanki.

Produkcja

Wyprodukowanie puszki mleka modyfikowanego to ogromne przedsięwzięcie, począwszy od całej organizacji gospodarstw mlecznych, produkcji dojarek, paszy dla bydła, usuwania odchodów, przez fabryki, opakowania, aż po transport. To ogromne koszty. Tymczasem karmienie piersią nie wymaga żadnego nakładu finansowego. Produkcja mieszanki niekorzystnie wpływa na wodę, ziemię i powietrze. Odpady z hodowli zanieczyszczają rzeki i wody gruntowe. Krowy uwalniają do atmosfery ogromne ilości metanu, które mogą przyczynić się do niszczenia warstwy ozonowej. Jedna krowa emituje dziennie co najmniej tysiąc litrów gazów; po oczyszczeniu daje to 250-300 litrów metanu.

Uwaga! Reklama do czytania

Książki z Serii Rodzicielskiej

18 konkretnych książek, które ułatwiają rodzicielstwo.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Mniej podpasek, tamponów i pieluszek

Karmiąc piersią oddalamy termin pojawienia się pierwszej miesiączki po porodzie. Zmniejsza to zapotrzebowanie kobiet na produkty sanitarne i higieniczne. A ponieważ mleko mamy jest wchłaniane powoli, (mleko modyfikowane szybciej), dzieci potrzebują mniejszej ilości pieluszek i  chusteczek. Być może nie jest to wielka różnica (o jedną pieluszkę mniej niż dziecko karmione mieszanką), ale w skali kilku miesięcy suma staje się znacząca.

Źródła:

  1. breastfeedingusa.org
  2. cot.food.gov.uk/sites/default/files/cot/cotstatementphthalates96.pdf
  3. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3118527/
  4. infactcanada.ca/ren_res.htm
  5. webcache.googleusercontent.com

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.