Kategorie
Rodzina

Fenomen „cichej książeczki”

Książka o wielu nazwach i postaciach. Po angielsku można spotkać się z określeniami: quiet, soft, cloth czy busy book, po polsku nazywana bywa cichą, materiałową, sensoryczną, kreatywną lub manipulacyjną. Ponieważ jej niezwykłość polega na tym, że dziecko bawi się nią w spokoju, to nazwa „cicha książka” wydaje się odpowiednia.

Na czym polega fenomen „cichej książki”?

„Cicha książka” to zrobiona z materiału (najczęściej filcu) seria kart czy stron zawierających różne zadania, które dziecko wykonuje w skupieniu. Strony mogą być różnej wielkości i formy. Mogą być połączone, tworząc książkę albo funkcjonować jako oddzielne karty. Niezależnie od tego, jak „cicha książka” wygląda, idea jest zawsze ta sama — czytając, a raczej bawiąc się nią, dziecko kształtuje różne umiejętności. Może dopasowywać figury, kolory, wielkości, liczyć, szukać skojarzeń, ćwiczyć małą motorykę czy ruchy precyzyjne. Możliwości jest tyle, ile pomysłów. Jedyne ograniczenie to wyobraźnia i możliwości manualne wykonującego.

Dla kogo jest przeznaczona „cicha książka”?

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Ponieważ „cicha książka” jest indywidualnie projektowana i szyta ręcznie, może być dopasowana do potrzeb i możliwości dzieci w różnym wieku. Na pewno zainteresuje maluchy między drugim a piątym rokiem życia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby była dobrym prezentem dla niemowlaka (na przykład z kontrastowymi stronami) albo starszaka (choćby do nauki liter). Książeczki są bardzo często spersonalizowane i na okładce mają imię dziecka, do którego należą lub nawet jego zdjęcie.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Pomysły powtarzające się w tego typu książeczkach to na przykład:

  • plecenie włóczkowych warkoczy,
  • wiązanie sznurówek w filcowych butach,
  • zapinanie suwaków, zasuwek, zatrzasków, sprzączek, guzików we wszystkim, co się da,
  • przypinanie klamerkami prania na sznurku,
  • prowadzenie kulki przez labirynt,
  • układanie puzzli,
  • przewlekanie tasiemki przez dziurki,
  • wkładanie kształtów w kontury.

Skąd wziąć „cichą książkę”?

Takiej książki nie kupi się w księgarni czy sklepie z artykułami dla dzieci. „Cichą książkę” można zrobić samodzielnie. Wystarczy pomysł, materiały i trochę cierpliwości. No dobrze, bądźmy szczerzy — bardzo dużo cierpliwości, bo trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że uszycie „cichej książki” to zajęcie czaso- i pracochłonne. Za to satysfakcja z gotowego dzieła — ogromna, szczególnie kiedy zainteresuje dziecko na dłużej. Jeśli jednak brakuje czasu lub zdolności manualnych, można książkę zamówić. W Internecie bez problemu znajdzie się wykonawca, który zrobi ją według swojego pomysłu lub projektu zamawiającego. Ponieważ uszycie książeczki wymaga dużo pracy, terminy realizacji zamówień są z reguły dość długie, a ceny wysokie — na ogół wahają się między 12, a 25 zł za stronę. Jednak czego się nie robi dla chwili ciszy…

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.