Kategorie
Rodzina

Foteliki RWF pięciokrotnie zmniejszają ryzyko poważnego urazu lub śmierci dziecka

Rozważając zakup fotelika montowanego tyłem (RWF) dla starszego dziecka, rodzice często wyrażają obawy związane z bezpieczeństwem i wygodą nóg. Czy oparcie nóg o kanapę samochodu naprawdę nie podnosi ryzyka złamania lub innych poważnych obrażeń podczas wypadku?

Co z tymi nogami?

Na rynku istnieją dziesiątki modeli fotelików RWF i każdy z nich ma inną budowę – niektóre mają mniej miejsca na nogi, inne więcej. Jeśli chodzi o kryterium wygody, ocena siłą rzeczy pozostaje mocno subiektywna, jednak  recenzje użytkowników fotelików montowanych tyłem potwierdzają, że oparcie nóg o kanapę nie jest dla dzieci (nawet starszych) w żaden sposób kłopotliwe. Co więcej, dzieci chwalą sobie możliwość trzymania nóg w tej pozycji. My, dorośli, podczas podróży opieramy stopy wygodnie na podłodze pojazdu, tymczasem dzieci w fotelikach montowanych zgodnie z kierunkiem jazdy tej możliwości nie mają – nogi wiszą, co czasami doprowadza do ich drętwienia. Można więc wysnuć wniosek, że problem wygody nóg dotyczy raczej fotelików montowanych przodem, choć – jak wszystko, co dotyczy dzieci – nie jest to regułą.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Jeśli zaś chodzi o kryterium potencjalnych urazów nóg, możemy oprzeć się na twardych, obiektywnych dowodach. A te są (dla niektórych) zaskakujące: jeśli martwisz się o połamane nogi, powinieneś unikać… fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy.

W kwietniu tego roku NHTSA z USA (National Highway Traffic Safety Administration) opublikował rozległe badania na ten temat. Dzieci wpinano do różnych fotelików i za pomocą czujników rozmieszczonych na ich nogach dokonywano pomiarów pozycji, w jakich najczęściej są układane. Dzięki temu wiemy, jak często dzieci układają nogi po turecku, a jak często rozkładają je w pozycji żabki. Choć temat jest dość ciekawy, nas interesuje najbardziej podsumowanie owych badań: „Powyższe badanie nie dostarczyło dowodu, jakoby foteliki montowane tyłem zwiększały ryzyko urazu kończyn dolnych podczas wypadku. Nie zlokalizowaliśmy żadnego potwierdzonego przypadku poważnego urazu nóg u większych dzieci w fotelikach montowanych tyłem”. (1)

[reklama_col id=”69326, 69332, 69330″]

Uwaga! Reklama do czytania

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem.

Zobacz na natuli.pl

Badacze zwrócili również uwagę na fakt, że urazy nóg w fotelikach montowanych przodem są dość dobrze udokumentowane. Przykładowo grupa lekarzy i naukowców pracujących na co dzień w The Department of Pediatrics The Children’s Hospital of Philadelphia i w Center for Clinical Epidemiology and Biostatistics The University of Pennsylvania School of Medicine Philadelphia przeanalizowała ogromną liczbę 24 088 wypadków, w których udział brało 25 774 dzieci w wieku od roku do czterech lat, podróżujących w fotelikach montowanych przodem. Pośród wszystkich urazów umiarkowanie poważnych i poważnych aż 28% dotyczyło kończyn dolnych. To więcej niż uszkodzenia twarzy (21%), głowy (19%) czy kręgów kręgosłupa i pleców (11%).

Konkludując oba badania, nie sposób znaleźć w nich żadnego przypadku poważnie uszkodzonych nóg w fotelikach montowanych tyłem, za to jest to jeden z częściej występujących urazów w fotelikach montowanych przodem do kierunku jazdy. Jak widać, nogi, obok głowy i kręgosłupa, są chronione zdecydowanie lepiej w foteliku montowanych tyłem, szczególnie w przypadku starszych dzieciach. Dotyczy to wszelkiego rodzajów wypadków, nie tylko czołowych. Z czego to wynika?

Foteliki RWF pięciokrotnie zmniejszają ryzyko poważnego urazu lub śmierci dziecka

Przyjrzyjmy się mechanizmowi powstawania takich urazów. W opublikowanym w „The Journal of Trauma: Injury, Infection, and Critical Care” artykule z 2006 roku autorzy wskazują na kontakt nóg z przednim fotelem pasażera jako najczęstszy powód urazów kończyn dolnych w fotelikach montowanych przodem. Podczas zderzenia czołowego głowa, ręce i nogi są z dużą siłą wyrzucane do przodu, ryzyko uderzenia nogami w fotel znajdujący się przed dzieckiem jest dość duże. Co ciekawe, możliwy jest również uraz nóg w sytuacji, w której nasz samochód zostanie uderzony od tyłu. Jeżeli na fotelu przed dzieckiem znajduje się pasażer, jego oparcie deformuje się i przesuwa w kierunku dziecka, stwarzając ryzyko kontaktu z jego nogami.

Jak to wygląda w fotelikach RWF? Foteliki montowane tyłem posiadają tzw. system antyrotacyjny – jest to rama wspierająca się o oparcie kanapy lub pasy kotwiczące przypięte do elementów przedniego fotela. To sprawia, że podczas kolizji fotelik pozostaje na miejscu i nie zbliża się drastycznie do oparcia kanapy, dzięki temu nogi mają miejsce, aby bezpiecznie się poruszać, bez ryzyka zakleszczenia ich między fotelikiem a kanapą.

Powyższy film (źródło Volvo) pokazuje, w jaki sposób wszystkie kończyny poruszają się w kierunku przodu auta w trakcie zderzenia czołowego w foteliku montowanym przodem, oraz jak pasy kotwiczące trzymają na miejscu fotelik montowany tyłem. Zaś raport szwedzkiej grupy ubezpieczeniowej Folksam z 2011 roku wskazuje foteliki montowane tyłem jako te, które pięciokrotnie zmniejszają ryzyko poważnego urazu lub śmierci małego dziecka.

Źródło:

(1) Ebert, S. M., Klinich, K. D., Manary, M. A., Malik, L. A., & Reed, M. P.. (2018, April). Toddler lowerextremity posture in child restraint systems. (Report No. DOT HS 812 470). Washington, DC: National Highway Traffic Safety Administration.

Zdjęcie:  fotelik.info

Autor/ka: Jakub Paluch

Prowadzi Łódzki sklep z fotelikami pod szyldem Osiem Gwiazdek. Jest założycielem największej polskiej grupy o tematyce fotelików na Fb. Prowadzi warsztaty w tematyce bezpieczeństwa dziecka w samochodzie. W branży od 2012r. Jest ojcem trzech synów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.