Co się wówczas dzieje? Skąd trudność w nawiązaniu kontaktu z dzieckiem? Co czuje dziecko? Być może nie ma ochoty rozmawiać o zajęciach w ciągu dnia czy szkole, albo jest tak przyzwyczajone do pytania, które w niezmienionej formie powtarza się codziennie, że rodzic nie może oczekiwać prawdziwej odpowiedzi.
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
4 porady, jak stworzyć atmosferę, która sprzyja dialogowi:
- Nie atakuj dziecka pytaniami. Najlepiej zadać tylko kilka pytań, przy każdym zatrzymać się i słuchać.
- Słuchaj uważnie dziecka, upewniaj się, czy dobrze je zrozumiałeś, parafrazując jego słowa. Nazywaj emocje, które widzisz, czujesz.
- Unikaj pytaj zbyt ogólnych. Zastanów się, na jakie pytanie wolałbyś sam odpowiedzieć, jakie są wyrazem większego zainteresowana: Co dzisiaj było w pracy? czy Jak się dziś czułeś w pracy?
- Odpowiadaj szczerze na każde pytanie, które może zadać dziecko. Dzięki temu poznajecie siebie nawzajem i tworzycie atmosferę bezpieczeństwa i otwartości.
Zamiast „Jak minął dzień?”
Zamiast naciskać na dłuższą i pełniejszą odpowiedź, warto spróbować zadać pytania ukierunkowane. Garść inspiracji znajdziecie w artykule 20 sposobów na to, jak zapytać dziecko “Jak było w szkole” bez użycia słów “Jak było w szkole” oraz poniżej:
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
- Czy jest coś, za czym dziś tęskniłeś?
- Zrobiłeś dzisiaj coś, z czego jesteś zadowolony?
- Co najbardziej lubisz robić na przerwach w szkole?
- Z kim najbardziej lubisz spędzać czas w szkole/na podwórku?
- Czego większość twoich kolegów o tobie nie wie ?
- Czy wydarzyło się dzisiaj coś śmiesznego?
- Co najbardziej lubisz jeść na drugie śniadanie/po przyjściu do domu?
- Czy miałeś dziś szczęście?
- Gdzie jest twoje ulubione miejsce na podwórku?
- Jaka zabawa z kolegami była dziś najfajniejsza?
Uwaga! Reklama do czytania
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik świadomego rodzicielstwa
Cud rodzicielstwa
Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Ciekawym i zabawnym urozmaiceniem rozmowy jest zapisywanie pytań, które zadamy dziecku i zebranie ich do pojemnika, który ustawiamy na stole. Zabawa polega na tym, że prosimy dziecko, by wylosowało kilka pytań. Swój pojemnik może przygotować także ono samo. Możecie na zmianę odpowiadać na te same lub różne pytania.