Kategorie
Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała dziecka?

Ta prosta na pierwszy rzut oka czynność okazuje się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla początkujących rodziców. Sięgamy po termometr i… tutaj zaczynają się pierwsze wątpliwości. Jaki będzie najlepszy? Które miejsce na ciele wybrać do pomiaru? Jak prawidłowo mierzyć temperaturę, by mieć pewność, że otrzymany wynik jest wiarygodny?

Jaki termometr będzie najdokładniejszy? W którym miejscu należy dokonywać pomiaru (termometrem bezkontaktowym) – czy na środku, czy na skroni, a może zupełnie w innym miejscu? Czy odległość ma znaczenie? Czy spocone czoło może wpłynąć na wynik pomiaru? Dlaczego, dokonując kilku pomiarów, każdy się różni?

Warto, by każdy z nas znał swoją wartość temperatury i temperatury dziecka. Stwierdzenie, że prawidłowa temperatura ciała to 36,6 jest mitem – ciało każdego człowieka ma swoją indywidualną temperaturę. Ponadto różnice w temperaturze ciała zależą w dużej mierze od samego miejsca pomiaru i mogą to być wahania w granicach nawet 1 stopnia. Każde miejsce pomiaru ma także pewien zakres wartości prawidłowych. 

Pomiar w odbycie – ryzykowna sprawa

W przypadku niemowląt i małych dzieci (do 3-5 roku życia) lekarze przez długi czas zalecali pomiar temperatury w odbycie. Radzili korzystać z termometru elektronicznego z miękką końcówką posmarowaną wazeliną lub oliwką. Niestety wiarygodność takiego pomiaru zależy w głównej mierze nie tyle od samego termometru, ale od tego, czy dziecko jest podczas badania spokojne, nie rusza się intensywnie i nie płacze. Właśnie z tych powodów, jak i kwestii higienicznych oraz związanych z bezpieczeństwem badania (skóra wokół odbytu i błony wewnątrz odbytnicy są bardzo delikatne; łatwo też o uszkodzenia zwieracza przy nieumiejętnym posługiwaniu się termometrem) technika ta jest coraz rzadziej rekomendowana przez specjalistów.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Poprawny pomiar temperatury. Jak mierzyć temperaturę w uchu?

Innym sposobem chętnie wykorzystywanym w przypadku małych dzieci (powyżej 6 miesiąca życia) jest pomiar temperatury błony bębenkowej i tkanek otaczających ucho. W tym celu wykorzystuje się termometry douszne na podczerwień. O podwyższonej temperaturze możemy mówić przy wynikach od 37,6°C. Znaczący wpływ na wiarygodność pomiaru ma chociażby brud w uchu czy zalegająca woskowina. Wynik zależy również od precyzji wykonania pomiaru – pomiar należy wykonać prostopadle do błony bębenkowej, odciągając ucho w tył lub w tył i do góry równocześnie, aby wyprostować aparat słuchowy. Nawet temperatura mierzona w tym samym czasie w prawym i lewym uchu może się między sobą różnić. 

Termometr elektroniczny. Jak najlepiej mierzyć temperaturę w ustach?

Dla niemowląt i małych dzieci przeznaczone są specjalne termometry w formie smoczków. W silikonowej części, którą ssie dziecko, umieszczony jest czujnik temperatury. Starszym dzieciom umiejscawia się końcówkę termometru (najczęściej elektronicznego) pod językiem. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu zasad higieny. Niestety jednak oba pomiary mogą nie być precyzyjne, ponieważ przy każdym otwarciu ust czujnik wyłapie również temperaturę zasysanego powietrza. O gorączce mówimy wtedy, gdy temperatura mierzona w ustach wynosi bądź przekracza 37,6°C.

Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym? Badanie temperatury pod pachą

Pomiar temperatury pod pachą zaleca się u dzieci powyżej 3 miesiąca życia. Jest to jednak metoda przede wszystkim orientacyjna, pozwalająca stwierdzić, czy dziecko rzeczywiście ma gorączkę. Końcówka termometru (najczęściej elektronicznego) musi bezpośrednio przylegać ściśle do skóry pachy (nie mierzymy temperatury przez ubranie). Zazwyczaj czas pomiaru temperatury pod pachą to kilka minut. Średnia temperatura ciała w tej okolicy to 36,4°C, powyżej 37,4°C mówimy o gorączce. Warto jednak pamiętać, że pacha jest miejscem bardzo potliwym.

Jakim termometrem mierzyć temperaturę? Wzorcowe miejsca do pomiaru temperatury ciała

Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną wyróżniamy trzy wzorcowe miejsca pomiaru temperatury ciała i są nimi:

  • środek czoła (nie skroń!),
  • powieka (oko) – kiedy czoło jest spocone, wilgotne, z warstwą kremu lub makijażu,
  • żyła szyjna.

O stanie podgorączkowym u dziecka mówimy wtedy, gdy badana w tych miejscach temperatura wynosi 37,5–38,5°C. Gorączka to temperatura powyżej 38,5°C. W nowoczesnej diagnostyce medycznej najwyżej cenionym za dokładność (także w przypadku niemowląt i małych dzieci) jest pomiar temperatury na powiece. 

Wszystkie z tych trzech metod są wygodne, szybkie i bezpieczne (także pod względem higienicznym). Wymagają przede wszystkim wysokiej jakości termometru bezdotykowego. 

Jakie kryteria powinien spełniać termometr bezkontaktowy, by móc stwierdzić, że jest wysokiej jakości, a tym samym, że pomiar będzie wiarygodny? Co powinien posiadać?

  • sensor odległości pomiaru,
  • możliwość szybkiej kalibracji, aby dopasować go do temperatury otoczenia,
  • możliwość zmierzenia temperatury na powiece/oku, w przypadku kiedy czoło jest spocone lub natłuszczone (makijaż na czole ma również wpływ na pomiar).

Uwaga! Reklama do czytania

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem.

Zobacz na natuli.pl

Jak poprawnie mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Jeśli zatem zależy nam na precyzyjności i szybkości pomiaru oraz cenimy sobie proste w obsłudze, intuicyjne sprzęty, to termometr bezdotykowy Visiofocus 06400 będzie bardzo dobrym wyborem. Został poddany wielu badaniom klinicznym (m.in. kalibracja, klasa dokładności, badanie fotobiologiczne), które potwierdzają jego niezawodność i bezpieczeństwo stosowania (także przy pomiarze temperatury na oku). 

Książeczki kontrastowe NATULI

Pakiet: Zupa + Pranie + Spacer

Proste i zabawne książeczki kontrastowe, które stymulują rozwój i naturalną ciekawość dziecka.

Mierzenie temperatury. O czym jeszcze warto pamiętać?

Odnosząc się do trzech powyższych kryteriów jakości, należy pamiętać o kwestiach takich jak:

  • Odległość pomiaru –  jeżeli dany producent termometru zaleca pomiar z określonej w instrukcji odległości, należy tego kategorycznie przestrzegać (każdy cm więcej spowoduje błędne/różne wyniki). Visiofocus 06400  wyświetla prawidłową odległość bezpośrednio na mierzonym miejscu. Jedyne, co należy zrobić, to umieścić cyfry w nawiasach, które pojawiają się podczas pomiaru – ułatwia to pomiar zwłaszcza nocą.
  • Kalibracja – to nic innego jak scalenie termometru z temperaturą pomieszczenia, w którym dokonywany jest pomiar. Jeśli zmieniamy otoczenie (a różnice temperatury otoczenia są znaczące), termometr Visiofocus 06400 sam zasygnalizuje, aby dokonać kalibracji. Tylko Visiofocus posiada szybką, ręczną kalibrację, która trwa ok. 3 sekund.
  • Spocone czoło – czyli jeden z głównych symptomów gorączki. Krople potu to naturalny sposób obniżania temperatury ciała, dlatego też czoło robi się chłodne, a temperatura nadal się utrzymuje. Samo przetarcie czoła nie wystarczy do prawidłowego pomiaru, gdyż pot wytwarzany jest pod skórą, a spocone, chłodne czoło może zaniżyć temperaturę nawet do 1,5 stopnia. W takich przypadkach Visiofocus 06400 można zmierzyć prawidłową temperaturę na powiece lub bezpośrednio na gałce ocznej (śluzówce), wskazując precyzyjny wynik pomiaru.

Uwaga! Reklama do czytania

Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka

Książka o rozwoju dziecka 2-5 lat. Praktyczne rozwiązania na najczęstsze rodzicielskie wyzwania.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Mierzenie temperatury ciała termometrem Visiofocus 06400 – kilka praktycznych informacji

Oprócz wspomnianych wyżej kwestii, warto pamiętać, że termometr Visiofocus 06400:

  • jest nieinwazyjny,
  • automatycznie adaptuje się do temperatury otoczenia (tzw. AQCS), 
  • można go w każdej chwili w prosty sposób skalibrować ręcznie, by wyników pomiaru nie zakłócały czynniki zewnętrzne, np. różnica temperatur w poszczególnych pomieszczeniach,
  • wykonuje pomiar w ciągu jednej sekundy,
  • posiada sensor odległości – nie musimy zastanawiać się nad prawidłową odległością od mierzonej części ciała, ponieważ w trakcie pomiaru wraz z  temperaturą pojawia się informacja, czy wykonujemy go właściwie,  
  • jest zawsze gotowy do pracy, nie trzeba go włączać ani wyłączać, 
  • bazuje na całkowicie bezpiecznym systemie LED,
  • pozwala nam na pomiar temperatury na powiece (oku), co jest sporym ułatwieniem, gdy np. czoło dziecka jest spocone i śliskie, 
  • może być również użyty do mierzenia temperatury jedzenia, otoczenia czy wody do kąpieli,
  • nie wymaga dezynfekcji,
  • posiada duży, czytelny i kolorowy wyświetlacz LCD,
  • jego zakres pomiaru temperatury to 34°C – 42,5°C dla ciała, 1°C – 80°C dla przedmiotów,
  • sprawdza się zarówno w warunkach domowych, jak i w szpitalach czy przychodniach.

Ponieważ większość termometrów produkowana jest poza Europą, ich niska cena niestety idzie w parze z niską jakością. Termometry Visiofocus 06400 produkowane są we Włoszech w specjalnie zaprojektowanym do tego typu pracy zakładzie. By wyeliminować błąd ludzki, kalibracja i montaż odbywają się przy pomocy robota – to właśnie dzięki temu Visiofocus 06400 daje tak precyzyjne pomiary.

Prawidłowy pomiar temperatury ciała dziecka ma kluczowe znaczenie dla obrania dalszego sposobu postępowania. To m.in. na podstawie uzyskanego wyniku stwierdzamy chorobę lub jej brak. Dlatego tak ważne jest, by znać podstawowe zasady prawidłowego mierzenia temperatury i korzystać przy tym z niezawodnego sprzętu najwyższej klasy.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

6 odpowiedzi na “Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała dziecka?”

Ja mam termometr bezdotykowy na podczerwień marki Diagnostic, najczęściej mierze temperaturę dziecku podczas snu, bo to kwestia jednej-dwóch sekund, bez płaczu i stresu :)

Ja wybieram termometr na podczerwień (z diagnostic) nie stresuję dziecka zimnym dotykiem jakiegoś medycznego przyrząd którego działania nie rozumie. Moim zdaniem najlepszy wybór.

Ja mam termometr na podczerwień, Diagnostic, podaje pomiar po sekundzie. Umieszczam go na wysokości czółka i włączam, termometr jest cichy, nie piszczy, można mierzyć temperaturę nawet przez sen.

U dzieci najlepiej jest chyba postawić na termometr bezstykowy. My mamy diagnostic i w końcu nie muszę mieć wyrzutów sumienia przy każdym budzeniu dzieci w nocy aby zrobić pomiar. Nie muszę już tego robić, bo mam sprzęt na podczerwień :)

My mamy truelife q5 i można zarówno z ucha jak i z czoła czytać. Te bezdotykowe termometry są o tyle dobrze, że wyników można robić od groma. Więc wychodzi jakaś pewna średnia z nich.

A ja posiadam właśnie ten temometr Visiofocus porównywałam go z innymi żaden nie dorasta mu do pięt. Każdy zaniża temperaturę ten jako jedyny pokazuje faktycznie taka jaka jest, mierzę nim również temperaturę wody w której przygotowuje mleko synowi. Mały oststnio zrzucił go z dosyć dużej wysokości aż bałam się go podnieść ‍♀️ działa i pokazuje temperaturę tak jak dotychczas. Małym minusem dla mnie jest to że temp pokazuje się na czole co bardzo interesuje moje dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.