Chcąc przyśpieszyć proces można uzyskać jedynie „odroczenie” choroby, a nie usuniecie przyczyny. Jeżeli przyczyna wzrostu temperatury nie jest znana, a gorączka utrzymuje się powyżej 2 dni pomimo stosowania poniższych zabiegów, należy skonsultować się z lekarzem.
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Działania zewnętrzne obniżające gorączkę:
- docieplanie przez przykrycie w stanach podgorączkowych poniżej 38 stopni C:
ma to na celu “pielęgnowanie” stanu podgorączkowego, w którym wzrasta siła układu odpornościowego dziecka - odkrywanie przy wysokiej gorączce:
przykrywamy dziecko cienkim nakryciem, np. prześcieradłem. Stosujemy mimo odczuwania zimna. Jeśli dziecko ma zimne stopy, docieplamy je butelką z ciepłą wodą. - ocieranie i obmywanie ciała wodą:
obmywamy ściereczką z wodą o temperaturze pokojowej. Czas zabiegu na daną powierzchnię skóry powinien wynosić około 1-2 minuty. Zaczynamy od karku, wzdłuż aż do okolicy krzyżowej włącznie, następnie klatka piersiowa i podbrzusze, następnie obmywamy skórę nad głównymi partiami mięśni kończyn górnych i dolnych (zaczynamy od miejsc najbliżej tułowia). Jeżeli dziecko ma zimne ręce i nogi, dogrzewamy je ciepłą butelką z wodą. Przy gorączce powyżej 39 stopni C, obmywamy co 20-30 minut (wydłużamy o 15 minut przy spadku temperatury o każde 0,5 stopnia C, czyli 38,5 co 45 minut, 38 co 60 minut). - okłady ochładzające:
stosujemy okłady z wody o temperaturze pokojowej. Nie stosujemy tradycyjnych okładów na czoło! Okładamy duże partie mięśni dziecka, np. kark, uda. Zawsze kierujemy się z góry na dół. Czas okładu nie powinien przekraczać 15 minut. - zawijania ochładzające:
zawijamy łydki dziecka. Powtarzamy kilkakrotnie w ciągu dnia. Możemy użyć bawełnianych podkolanówek, odcinając część na stopy. Moczymy je w zimnej wodzie, następnie wyciskamy wodę i wciągamy na łydki. Skarpety powinny okryć strefę od kostek do zgięć kolanowych. Mokry kompres należy owinąć suchym, a następnie przykryć kołdrą. Zawijanie obu łydek powinno się odbywać jednocześnie. Kompres pozostawiamy przez 15-20 minut. - kąpiel ochładzająca:
stosujemy głównie u małych dzieci. Woda w wanience powinna być o 1-2 stopnie C chłodniejsza od ciepłoty ciała dziecka. Zanurzamy dziecko aż po szyję i dolewamy bardzo powoli zimną wodę tak, aby po około 10 minutach uzyskać temperaturę kąpieli o 10 stopni C niższą od początkowej. Po kąpieli kładziemy dziecko do łóżeczka tak, aby jego ciało wyschło. Po około 15 minutach ubieramy dziecko i przykrywamy. - nacieranie maścią bursztynową:
stosujemy kilkakrotnie na dobę. Smarujemy kark, grzbiet wzdłuż kręgosłupa aż po okolicę krzyżową, skronie, okolice mostka, pachwiny, okolice podkolanowe, nadgarstki i stawy skokowe.
Wszystkie w/w zabiegi okażą się skuteczne, jeśli organizm jest odpowiednio nawodniony. Dziecko w gorączce należy zawsze dopajać!
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Działania wewnętrzne obniżające gorączkę:
- lewatywa lub wlew oczyszczający:
zabieg stanowi dobry sposób nawadniania domowego, gdy dziecko nie pije. Służy wydalaniu toksyn z jelita grubego. Roztwór podajemy w temperaturze 36-37 stopni C. Może to być czysta woda, napar rumianku, roztwór soli kuchennej (szczególnie w zaparciach, 1-2 płaskich łyżeczek soli na 1 litr wody; u małych dzieci 1/3 płaskiej łyżeczki na szklankę wody). Stosujemy kilka razy w ciągu dnia. Wlew dokonujemy bardzo wolno. - właściwa dieta:
przede wszystkim należy dostarczać organizmowi wodę! Starsze dzieci mogą pić soki rozcieńczone wodą (sok z marchwi, czarnej porzeczki, dzikiej róży, grejpfrutowy, pomarańczowy). W ten sposób należy uzupełnić witaminę C. Z diety należy wykluczyć wszystkie rodzaje białek odzwierzęcych (mięso, mleko, sery, jaja). Kiedy spada temperatura u dziecka, można oprócz soków podawać buliony lub zupy warzywne. - napary ziołowe:
- napar: kwiat lipy, czarny bez, ziele skrzypu (każde po 50 g). Małym dzieciom podajemy po 1-2 łyżki stołowe naparu, a dzieciom starszym po 1/3 szklanki
- napar: kwiat lipy (20 g), kwiat bzu czarnego (20 g), kwiat rumianku (10 g), owoc malin (25 g), pączki lub liście brzozy (15 g), kwiat tawoły (10 g)
Niegrzeczne Książeczki
Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.
2 odpowiedzi na “Jak radzić sobie z gorączką u dziecka?”
Drogie
Mamy, jestem ciekawa czego używacie do zbijania gorączki u Waszych Maluszków?
ja ostatnio kupiłam Milifen, właściwie za namową farmaceutki bo nie znałam go
wcześniej i nie słyszałam o nim, ale okazało się że mimo iż jest tańszy od
tych reklamowanych syropków jest równie skuteczny i szybko córce obniżył
gorączkę, a do tego ma również działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne
Witam, Dlaczego nie można stosować okładu na czoło?