Kategorie
Rodzina

Jak założyć kooperatywę spożywczą?

Gdzie tanio kupić ekologiczną żywność? Temat ten interesuje szczególnie rodziców. Z uwagi na coraz powszechniejsze w naszych czasach alergie, nietolerancje pokarmowe czy AZS zaczynają oni szukać nie tylko doraźnej pomocy, ale również przyczyny problemów zdrowotnych swoich dzieci. Wielu z nich zaczyna (szczególnie, gdy trafią na mądrego lekarza) przekonywać się o zasadzie wyznawanej już przez Hipokratesa: „Niech żywność będzie twoim lekarstwem, a lekarstwo niech będzie twoją żywnością.”

Gdzie  tanio kupić ekologiczną żywność? Temat ten interesuje szczególnie rodziców. Z uwagi na coraz powszechniejsze w naszych czasach alergie, nietolerancje pokarmowe czy AZS zaczynają oni szukać nie tylko doraźnej pomocy, ale również przyczyny problemów zdrowotnych swoich dzieci. Wielu z nich zaczyna (szczególnie, gdy trafią na mądrego lekarza) przekonywać się o zasadzie wyznawanej już przez Hipokratesa: „Niech żywność będzie twoim lekarstwem, a lekarstwo niech będzie twoją żywnością.”

Niestety, ceny produktów w eko-sklepach pozostają dość wysokie, dodatkowo warzywa/owoce są często przywożone z drugiego krańca Polski czy Europy, co zniechęca już na starcie.

kooperatywa-spozywcza

Gdzie taniej kupować ekologiczną żywność?

Zorganizować się wraz z innymi w kooperatywę (nie tylko) spożywczą! Jak się do tego zabrać?

1. Motywacja i wizja

Najczęściej osoby, które zaczynają organizować kooperatywę, czują silny wewnętrzny impuls i głęboko wierzą w sens tej inicjatywy. Ważne jest, by odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego chcę założyć kooperatywę? Im więcej argumentów, tym lepiej – będą one wspierające w pokonywaniu trudności, które prędzej czy później mogą się pojawić. Co więcej, wizja działania, jaka zrodzi się w umyśle, może stać się obrazem, który poprowadzi ku materializacji zamierzeń.

2. Zebranie chętnych

Osoby, które starają się żyć świadomie i naturalnie, często obracają się w środowisku wyznającym podobne przekonania. Ta grupa znajomych może być właśnie zalążkiem przyszłej kooperatywy. Warto też nawiązać kontakt z lokalnymi organizacjami działającymi w nurcie eko, stowarzyszeniami znanymi z eko-przedsięwzięć czy miejscowym Klubem Mam oraz poprosić o wysłanie wiadomości na ich listę mailingową. Fora czy serwisy społecznościowe to też miejsca, poprzez które można poinformować o pomyśle szerszą grupę potencjalnych odbiorców. Początkowa burza mózgów pozwala przemyśleć, w jaki sposób dotrzeć do jak największej liczby zainteresowanych, czasem sprawdza się propozycja umieszczenia artykułu w lokalnej gazecie, nawiązanie współpracy z miejskim portalem czy rozgłośnią radiową. Pomysłów tyle, ile miast i ilu organizatorów. Ważny jest ten pierwszy krok – ubranie wizji w treść, sformułowanie słowne projektu i wysłanie go w świat. W późniejszej fazie działalności dobrze jest mieć witrynę internetową jako wizytówkę czy stronę na serwisie społecznościowym.

3. Idea, profil, formuła, wizja

Początkowe spotkania to czas budowania kooperatywy. Jakie idee mają nam przyświecać, jaki profil chcemy przyjąć (np. wege czy niekoniecznie, ekologiczny czy po prostu grupowy, lokalny czy szerszy, spożywczy czy nie tylko), jakie są główne zasady działania? To tworzenie rzeczywistości z wizji, dopasowywanie wyobrażeń do możliwości, formułowanie regulaminu, określanie jakości i sposobu dalszego funkcjonowania.

4. Spotkania (miejsce, tematy)

Do sprawnego działania bardzo przydatne – szczególnie w początkowej fazie organizacji – są regularne spotkania. Warto pomyśleć o miejscach w okolicy, które mogłyby być zainteresowane nieodpłatnym udostępnieniem sali na spotkania. Może to być zwykły lokal gastronomiczny, klubokawiarnia, sala w ośrodku kultury, remizie strażackiej, przedszkolu czy każde inne miejsce dysponujące odpowiednim pomieszczeniem. Wiele inicjatyw praktykuje pisanie sprawozdań ze spotkań, aby osoby nieobecne mogły zapoznać się z podjętymi decyzjami lub innymi ustaleniami.  Aby jak najefektywniej wykorzystać czas zebranych, warto przemyśleć tematy do omówienia, pozostawiając sporo przestrzeni na wspólną dyskusję.

Podsumowując: gdzie taniej kupować ekologiczną żywność? Zorganizować się w kooperatywę (nie tylko) spożywczą! To naprawdę proste, wygodne i co najważniejsze dobre dla Ziemi. A jak prowadzić już założoną kooperatywę? O tym wkrótce.

Autorka w czerwcu 2012 roku założyła Podlaską Zieloną Kooperatywę, która prężnie działa, skupiając ok. 50 białostockich rodzin.

Foto

Autor/ka: Emilia Jaworska

Pomysłodawczyni i prowadząca portal poświęcony porodom naturalnym Vivat Poród, autorka ekologicznego bloga Vivat Eco, doula, założycielka Podlaskiej Zielonej Kooperatywy, współtwórczyni Portalu Informacji Turystycznej Podlasia - Vivat Podlasie. Mama Janki, kultywująca miłość do ludzi, przyrody, Podlasia, Ziemi... Życiową pasję odnajduje w życiu w zgodzie z naturą: propagując idee rodzicielstwa bliskości, stosowania ekologii w praktyce oraz w towarzyszeniu kobietom w okresie okołoporodowym. Wciąż w drodze do wewnętrznej prawdy, w poszukiwaniu samej siebie, w dążeniu do rozwoju. Jej strony: vivatporod.pl, vivateco.pl,


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.