Kategorie
Ekowiadomości

Woda dla dziecka – jaką wybrać?

Źródlana, mineralna, stołowa, lecznicza, przefiltrowana… Sklepowe półki uginają się pod błękitnymi butelkami, a wybierając najwłaściwszą z nich można przepaść jak kamień w… wodę. No właśnie, jaka woda dla niemowlaka będzie odpowiednia? Kiedy trzeba ją przegotować, a kiedy można podać wprost z butelki? Odpowiadamy.

Kiedyś to dzieci piły wodę wprost ze studni i wszystko było w porządku! No tak, ale od tej pory wiele się zmieniło. Dziś skupimy się na tym, które naturalne wody mineralne i źródlane są najlepsze dla najmłodszych, odpowiemy też na pytanie, kiedy możemy zrezygnować z plastikowych butelek na rzecz dzbanka filtrującego, który większość z nas i tak ma w domu. A woda studzienna? O niej pisać nie będziemy – ze względu na ryzyko zanieczyszczenia azotanami i azotynami jest szczególnie niebezpieczna dla najmłodszych, więc nie należy jej pić. Będziemy za to pisać o jej dużo zdrowszych odpowiednikach. I obiecujemy, że nie będziemy lać wody.

Uwaga! Reklama do czytania

Seria Niuniuś. Książki o emocjach małego dziecka

Historyjki obrazkowe dla najmłodszych, których bohaterami są urocza świnka i jej rodzice. Pełne humoru opowieści o codzienności, które dają wytchnienie, służą oswojeniu lęków i ułatwiają radzenie sobie z trudnymi emocjami.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Kiedy wprowadzać czystą wodę do diety dziecka? Normy spożycia wody

W pierwszym półroczu życia dziecka zapotrzebowanie na wodę wynosi od 100 do 190 mililitrów na kilogram masy ciała, przy czym należy zaznaczyć, że w przypadku zdrowych niemowląt źródłem wody powinno być wyłącznie mleko matki lub mleko modyfikowane. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (Zasady żywienia zdrowych niemowląt, 2021), niemowlęta do ukończenia szóstego miesiąca życia nie potrzebują dopajania. Na początku siódmego miesiąca życia, wraz z rozszerzaniem diety, zachęcajmy dziecko do picia wody. Najlepiej proponować niemowlęciu wodę w zwykłym, otwartym kubku lub bidonie ze słomką – dzięki temu dziecko będzie kształtować umiejętność prawidłowego pobierania płynów w celu zaspokojenia pragnienia. Nie spodziewajmy się, że niemowlę od razu będzie wypijało dużą ilość wody, jednak dawajmy mu taką szansę – zarówno podczas posiłków, jak i między nimi. W pierwszych dniach, a nawet tygodniach rozszerzania diety, bardziej zależy nam na nauce nowej umiejętności niż opróżnionym każdorazowo kubku. No dobrze, a co powinno się w nim znaleźć?

Woda źródlana, woda mineralna, a może woda kranowa – którą wybrać?

Wśród wód, które można podawać dzieciom już od pierwszego dnia życia (służących do przygotowywania mleka modyfikowanego i/lub pojenia w czasie rozszerzania diety) znalazły się:

  • Woda źródlana – woda pochodząca z podziemnych warstw wodonośnych (dobrze izolowanych od czynników zewnętrznych), a zatem pierwotnie czysta, pozbawiona zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska zewnętrznego. 
  • Naturalna woda mineralna niskozmineralizowana (o zawartości składników mineralnych do 500 mg/l) – woda wydobywana z podziemnych złóż, charakteryzuje się stałym składem chemicznym i właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne, korzystne dla zdrowia. Wybierając wodę mineralną dla dziecka, zwróćmy dokładnie uwagę na jej skład – powinna być niskosodowa (do 20 mg/l) i niskosiarczynowa (do 20 mg/l). Picie wody średnio- i wysokozmineralizowanej mogłoby obciążyć nerki dziecka.
  • Woda kranowa, najlepiej filtrowana – woda, która dociera do naszych kranów, powinna być czysta pod względem mikrobiologicznym. Warto jednak wziąć pod uwagę drogę, którą musi pokonać – niestety, kontakt ze starymi instalacjami wodnymi może skutkować zanieczyszczenami. Aby pozbyć się bakterii, wodę z kranu zawsze należy przegotować. Przed gotowaniem można ją również oczyścić, korzystając z dzbanka filtrującego. Filtry oczyszczają wodę z chloru, metali, często również pestycydów, herbicydów czy substancji farmaceutycznych, jednak nie usuwają szkodliwych mikroorganizmów – z tego powodu wodę filtrowaną zawsze należy doprowadzić do wrzenia, a następnie ostudzić przed podaniem.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Jaka woda dla niemowlaka? Czy wodę butelkowaną trzeba gotować?

Korzystanie z dzbanka filtrującego jest zdecydowanie najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Z jednej strony nie musimy wydawać pieniędzy na butelkowaną wodę źródlaną lub mineralną, z drugiej – nie generujemy ogromnych ilości plastiku. Konieczność gotowania i studzenia takiej wody przed podaniem często jednak zniechęca rodziców, którzy wolą otworzyć butelkę, przelać wodę do kubka lub bidonu i bezpośrednio podać ją dziecku. Czy to dobre rozwiązanie? Nie do końca. Okazuje się bowiem, że woda butelkowana, którą zamierzamy podać dziecku w pierwszym półroczu jego życia, również powinna być przegotowana. Choć wody źródlane i mineralne, które trafiają do butelek, powinny być sterylne, nigdy nie mamy pewności, czy były one prawidłowo przechowywane – jeśli nie, mogło dojść do skażenia bakteriologicznego. Po szóstym miesiącu możemy podawać dziecku wodę butelkowaną nieprzegotowaną (niezależnie od rodzaju wody – zalecenie to dotyczy zarówno wód mineralnych, jak i źródlanych), jednak pamiętajmy o tym, by otwartą wodę przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu i spożyć ją w ciągu 24 godzin.

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Woda ma neutralny smak, który – wbrew pozorom – podoba się najmłodszym dzieciom. Aby jednak nie zepsuć pierwszego dobrego wrażenia, unikajmy dosładzania wody, podawania soków (także naturalnych, rozcieńczonych) czy słodkich herbat. Wypełnijmy kubek niemowlęcia wodą źródlaną, mineralną lub kranową (przegotowaną), jednak nie zmuszajmy go do picia. Dużo lepiej będzie, jeśli naczynie będzie znajdować się w zasięgu wzroku dziecka – to pozwoli mu pić wodę zawsze wtedy, gdy będzie mieć na to ochotę. Jeśli jednak dziecko kategorycznie odmawia picia wody, warto wrzucić do niej kilka listów mięty, plasterek cytryny lub kawałki arbuza. Zdrowe dodatki wpłyną korzystnie nie tylko na smak, ale też właściwości napoju. I, co najważniejsze, dajmy sobie czas. Picie wody to ważna umiejętność, której nie należy przyspieszać.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Woda dla dziecka – jaką wybrać?”

Nie używam mineralnej bo nie widzę takiej potrzeby. Mam dzbanek filtrujący Dafi i on oczyszcza mi kranową wodę, taniej mnie wychodzi, a też jest dobrej jakości i bez kamienia i czysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.