Kategorie
Archiwum

Kiedy zaczyna sie poród?

1. Kiedy zaczyna się poród

  • u pierworódki, kiedy regularne skurcze występują co 2 albo 3 minuty i taki stan utrzymuje się przez 1 godzinę
  • u wieloródki, kiedy regularne skurcze występują co 5 minut i taki stan utrzymuje się przez 1 godzinę

Jeżeli chcesz sprawdzić czy nie jest to fałszywy alarm, weź odprężającą kąpiel. Kiedy po wyjściu z wody stan będzie się utrzymywał, oznacza to początek porodu i konieczność wyjazdu do szpitala, lub wezwanie położnej, jeżeli zamierzasz rodzić w domu.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

2. ODESZŁY WODY PŁODOWE:

  • masz wilgotną bieliznę albo wkładkę, a zapach jest inny niż mocz (pod koniec ciąży głowa ciśnie na pęcherz moczowy i może spowodować nieświadome oddanie małej ilości moczu). Usiądź na toalecie jak do oddania moczu, jeżeli płyn kapie do sedesu znaczy to, że w pęcherzu płodowym powstało pęknięcie i wody płodowe odchodzą w postaci kropelek. Należy wówczas pojechać do szpitala.
  • wody płodowe odeszły w dużej ilości. Masz mokre ubranie, stoisz w dużej ilości wody, albo cały czas się z Ciebie „leje”. Często słyszy się przy tym lekki trzask, lub odczuwa ciągnięcie brzucha tuż przed odejściem wód.

    Włóż ręcznik pomiędzy nogi i połóż się na lewym boku na 10 minut
    (dziecko będzie miało możliwość wypełnić swoją głową wejście do macicy). Należy niezwłocznie pojechać do szpitala. Powinnaś położyć się na tylnym siedzeniu samochodu, z zapasem ręczników, albo dużych wkładek poporodowych. Nie należy czekać na skurcze, mogą się one pojawić od razu albo później, niezależnie od tego oznacza to początek porodu.

3. Wystąpiło KRWAWIENIE:

Uwaga! Reklama do czytania

Niegrzeczne książeczki

Czy dzieci na pewno są niegrzeczne?
Seria książek dla dzieci 2-5 roku życia i rodziców o tym, że w każdym zachowaniu dziecka jest ważna jego potrzeba.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl
  • kiedy krwawienie jest obfite jak miesiączka, wymaga natychmiastowej konsultacji, niezależnie od terminu porodu
  • plamienie śluzem podbarwionym krwią nie jest objawem niepokojącym (pochwa jest przygotowana do porodu i jej ukrwienie może spowodować pęknięcie naczyń krwionośnych). Może wystąpić po badaniu ginekologicznym, stosunku seksualnym, przy odejściu czopu śluzowego. Jeżeli krwawienie przybierze na sile i osiągnie obfitość krwawienia miesiączkowego, należy pojechać do szpitala.

Foto: Ben McLeod

Autor/ka: Renata Szwinta-Sadowski

Położna z zawodu i zamiłowania. Od ponad 20 lat mieszka i praktykuje w Niemczech. Mama 3 dzieci. Prowadzi kompleksową opiekę położniczą: wizyty domowe podczas całej ciąży, uczestnictwo w porodzie oraz opieka poporodowa nad dzieckiem i mamą. Jest doradcą laktacyjnym. Zajmuje się akupunkturą i homeopatią oraz propagowaniem idei porodów naturalnych i alternatywnych metod pielęgnacji dzieci. Posiada doświadczenie w zakresie prowadzenia kursów szkoły rodzenia oraz indywidualnych konsultacji we współpracy z gabinetami ginekologiczno-położniczymi.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.